1. 1.
    Umreye gitmiş bir kardeşiniz olarak yapacağım acizane tavsiyelerdir.
    Bulunduğunuz hotelin Kabeye yürüme mesafesinde olmasına kesinlikle dikkat edin.
    Eğer gitmek istediğiniz firma bunu karşılamıyorsa kesinlikle o firmayla gitmeyin.
    kişi başı 2500 tl verip de hotel ve yapılan hizmet noktasında memnun kalınacağını kesinlikle düşünmüyorum.
    verin 4000 tl en lüks hotellerde kalarak sınırlı günler kalacacağınızı hesaba katarak bol bol dua edin, tavaf edin, namaz kılın.
    Ve daha önceden gitmiş samimi bir dostunuzla oraya gidin. yalnız giderseniz ortamı iyi bilmediğiniz için hemen uyum sağlayamazsınız ve birkaç gün sıkıntılı geçebilir. Ben bunu yaşadım biraz ve siz bunu yaşamayın derim.
    4 ... dplmt
  2. 2.
    Ben de daha 3-4 ay önce gitmiş birisi olarak tavsiyelerimi söyleyeyim:

-Asla turizm şirketleriyle gitmeyin! gidin diyanetle. Zira rehber şart.
    -Mümkün olduğu kadar evde durmayın. Medine'de iseniz mescid-i nebevi'ye, ravza'ya bol bol gidin; Rasulullah efendimizi ziyaret edin. Mekke'de iseniz Kabe'ye bol bol gidin.
    -Hiç gezilecek mekan bırakmayın. Her yere gidin. (Sevr, Hira, Mescid-i bilal, Kıbleteyn mescidi, Osmanlı tren garı, Uhud, Hendek vb.)
    -Medine'deyken sabah namazına giderken hırka giyin. Biraz soğuk oluyor.
    -Havalimanından geçerken zemzem almıyorlar (Diyanetin verdiği azıcık zemzem hariç.) Orada küçük bidonlar bulun, doldurun, bavula koyun.
    -Hurma getirecekseniz paraya kıyıp ptt-diyanet kargosuyla gönderin. Bavulun kg sınırını aşmasın.
    -Oranın halkının temizlik durumunu görmezden gelip ibadetinize odaklanın.
    -Oranın yemeklerinden (restorant) fazla yemeyin. Otelde yiyin, marketten ekmek-peynir alın ve buradan giderken kuruyemiş götürün. Oranın adetine göre sadece 2 öğün yemek var.
    -Ticarette dikkatli olun, kazıklayabilirler. Hurma seçerken de çok dikkatli olun.
    -Ha bir de orada çalışan (sokaklarda/otellerde) temizlik işçilerine arada para verirseniz güzel olur. Zira onlar fakir ülkelerden geliyorlar ve suud devleti onları bedavaya çalıştırıyor.

Haydi Allah kabul etsin. Allah'a emanet...
    3 ... sakalli adige