bugün

doktorlarının isteği üzerine futbolu bırakıp, teknik direktörlük kariyeri için kursa başlamasıdır.
yaptığı basın toplantısıyla göz yaşları içinde açıkladığı karardır. insan üzülüyor tabi.. sevgiliye doyamadan ondan ayrılmak gibi bir şey.
türk futbolunun rıza çalımbay, oğuz çetin, ergün pembe, ertuğrul sağlam dan sonra son efendisinin buruk vedasıdır.fenerbahçede kaptanlık yapmış olmasına rağmen hamburg maçı için galatasaray klübü ile temas kurup bilgi verecek kadar delikanlı olan bazı taraftarlara ders veren 'adamın' elvedasıdır. yeni hayatında başarılar ümit özat. * *
umarım teknik direktör olmasıyla sonuçlanmaz.futbolcuyken 10 dakika maç analizi yapan ümit özat teknik direktör olursa maç sonları minimum 1 saat konuşacaktır.
(bkz: umit ozat in mac sonu seminerleri)
sağlığı için kaçınılmaması gereken sondu. her maçta kendisini küfüre boğarak rahatlardık televizyon başında. fakat işin özü, sağ ayağının dışıyla sol kanatdan orta yapabilen başka futbolcu yoktu. kendini yetiştirmesini bilmiş sağlam bir futbolcuydu. almanyaya giderken arkadaş muhabbetlerinde kurtulduk lan diyorduk. fakat hepimizde biliyorduk ki takımın bel kemiği gidiyordu. senin gibi topçuları yetiştirdiği için tutuyorum ben bu takımı. fenerbahçeye layık olmasını bilen büyük kaptan. yolun açık olsun.
nedeni olan maç için;

(bkz: 29 ağustos 2008 karlsruhe fc köln maçı)
taraftarın gönlünde yeri her zaman ayrı olmuştur onun. yeri geldi ciddi gördük, yeri geldi sempatik gördük onu. tek tük goller de atıyordu, sevindirebiliyordu fenerbahçelileri. bir gün fenerbahçe'nin başına da geleceğini biliyorum. takımına bir bülent korkmaz kadar kaptan olarak uzun yıllar hizmet etmese de, o bizim kaptanımızdı. hala da kaptanımız gerçi, kabulleniyoruz. dediğim gibi, bir gün seni fenerbahçe'nin başında göreceğiz. biliyoruz ki sen fenerbahçe'lisin, ne kadar alaya da alsak, takılsak da bunu da kabulleniyoruz. yolun açık olsun büyük kaptan...
önümüzdeki sezon için koln'un yardımcı antrenörü olmasıyla sonuçlabilecek hadisedir.

fenerbahçedeki dönemlerinde takımın en çok mücadele eden oyuncusuydu. hatta o kadar emektardır ki kendisini gerçekten sol bek sanan insanlar var ülkemzde. bir de cristiano ronaldoya attığı çalımlar vardır ki..
kötü olaydır.yakın zamanda fenerbahçe de teknik direktör olacagını düşünüyorum.ama köln e gitmesi, akademiye başlaması..en akıllı türk futbolculardan biridir.
kalp rahatsızlığıdan dolayı futbolu bıraktığı söylenilen haber.