1. 1.
  iiBF'de bir bölümdür.
  5 -2 ... italiano
 2. 2.
  (bkz: tayyar arı)
  4 ... veritaserum
 3. 3.
  diplomat olma hayalleriyle tercihler yapılmış , kazanılmıştır bu bölüm.velhasıl 1 ,bilemediniz 2 ,taş çatlasa 3 ,dünya yarılsa 4. sınıfken bi baltaya sap olamayacaklarının idrakına varırlar.artık çok geçtir ,elekler duvara asılmıştır.ortadoğu ,diplomasi tarihi ,uluslararası hukuk ve sair dersler de kendilerine kapak olduğuyla kalmıştır.
  3 -4 ... obsessive
 4. 4.
  uluslararasi iliskiler

  ilk sene diplomat olma hayallerinin kurulduğu, hatta bırakın diplomatlığı (bkz: dünyayı kurtaran adam) olma hayaliyle koşan, yüzlerinden gülücük saçan ve önemli kişi profili çizen genç arkadaşlarımızın 2. yıl ile işlerinin çok daha zor olmasını farketmeleri ile dumura uğradıkları bölüm. ama hayaller ve idealler bitmemiştir. dünyayı kurtarmaktan vazgeçilmişse de en azından (bkz: türkiyeyi kurtarmak) için yapılacak bazı şeylerin bulunduğunu düşünen arkadaşlarımız, gayretle teorik ve hikaye türünden derslerle kendilerini bir müsteşar veya dış işleri meslek memuru edasına kaptırmaya başlamışlardır. geçen yorucu ve bir o kadar da zevkli 2 yılın ardından resim biraz daha netleşmeye başlar. Ülkedeki sorunlar kemikleşmiştir ve ailenin beklentileri de sürekli gündeme gelmektedir. arkadaşımız seneye bitirecektir okulunu, iyi yerlerde görev alacaktır ve (bkz: ailesini kurtaracak) , ayrıca ailesini onore edecek mevkilere gelecektir. dünya ve türkiyeyi kurtarmak nafile bir çabadır düşüncesi ağır basacaktır. önemli olan aile olarak iyi bir noktaya gelmektir. ancak 4. sınıf çok stresli geçecektir. arkadaşlıklar ve hayaller artık eskisi gibi değildir. eski yıllar, özellikle ilk yıl özlemle anılmaktadır.olay ciddiyete girmiştir artık. mezun olunacak, erkekse askere gidilecek, iş bulunup hayata atılınacaktır. idealler ve amaçlar (bkz: kendini kurtarma)ya kadar gerileyecektir. hayatın ve para kazanmanın zorluğu anlaşılmıştır artık. geçen seneki mezun abiler de boştadır.

  işte buna " dünya politikasını ve uluslararası politikayı öğrenen insanın, zorlu sınavları geçen arkadaşların hayata atılacaklarını düşünüp kahvaltıda yiyeceği veya yiyemeyeceği ekmek ve zeytinin derdine düşmesi eklendiğinde (bkz: uluslararası ilişkiler) okumanın ve ilk başlarda dünyayı kurtarmanın da dayanılmaz hafifliği eklendiğinde olay kapkara bir resme dönüşmektedir. ama yine de ideallerine ulaşanlarımız da pek ala mevcuttur tabi ki.
  33 -2 ... arcadian
 5. 5.
  devletlerin birbirleriyle olan geçmiş ve potansiyel gelecek ilişkilerini, sosyoloji, tarih, coğrafya, psikoloji, siyaset, ekonomik bağlamında ele alan bilim dalı.
  6 ... asiti kaçmış kola
 6. 6.
  sayısal mezunu olduğum için gidemediğim bölüm.
  1 -2 ... ranger65
 7. 7.
  yapılan arastırmalara göre geleceğin ve bugunun en önemli iş sahalarından biri. Bu meslekte uzmanlasan mezunlar kamu ve özel sektörde oldukca genıs ıs ımkanı bulabilecekler.yapılan arastırmalar da bunu gösterıyor. (bkz: ekonomist dergisi)
  8 ... pajalustı
 8. 8.
  bir arkadaşımın "uluslararası çelişkiler" şeklinde bahsettiği iibf bölümü...
  3 -2 ... tttddd
 9. 9.
  Ah ah keşke bu bölümü tercih etmeseydim dedirten bölüm. sebebine gelince, birçok alanda bilgi yüklemesine maruz bırakılan öğrenci, hiçbirinde yetkin bir konumda olamaz.'entellektüel' değil de 'entel' mezunu veren bir bölüm yani bir bakıma eskiden mülkiyelilerin dediği gibi 'şube-i züppe'...Hele ki Uludağ iiBFdeyseniz, conconların arasında boğulmaktansa evde oturup film izleme yoluna gidip kendi çıkmazını daha da çıkmaz haline getirebilirsiniz
  3 -1 ... holofira
 10. 10.
  bu bölümü bitiren insanların en önemli özelliği hiç bir şeyi tam bilmeyen ama herşeyi bilen insanlar olmalıdır. siyasetten ekonomiye hukuktan diplamasiye tarihten sosyolojiye hemen hemen aklınıza gelebilecek herşeyden az çok anlar bu adamlar ancak hiç birini tam bilmezler. zaten bu konuları tam bilseler isimleri hukukçu, ekonomist, siyasetçi veya sosyolog olurdu ancak bu adamların diplomalarında uluslararası ilişkiler uzmanı yazmaktadır. bu yüzden de gerçekten çok geniş bir çalışma alanı vardır.

  açıkçası bugün birçok uluslararası ilişkiler mezununu dışişlerine girip memur olmak kesmemektir. bir çoğu maalesef bunu gerçekten iyi bir kariyer olarak görmemektedir. özel sektör daha cazip gelmektedir.

  kısacası aslında her bölümde olan bu bölümde de vardır o da gerçekte herşeyin öğrencinin kendisinde bittiğidir. eğer ne istediğini bilen bir öğrenciyse uluslararası ilişkiler okumak için hem çok zevkli hem de çok cazip bir bölümdür
  7 -1 ... mmtyvs