bugün

bugünkü köşe yazısında tamamen saçmalamış hadi uluengin başlığı. acaba 16 eylül 2008 salı günü nasıl saçmalayayım diye daha önce bir karar aldı mı bunu bilmiyorum. ama bayağı hazırlanmış buna.

dikkatimi çeken bazı alıntılar yaptım yazısından, kısaca yorumlamak istiyorum :

*** Hadi Uluengin : " ULUSALCILIK " denilen korku ve nefret ideolojisi...

Kızkaçıran damat : ulusalcılığın bir korku ve nefret ideolojisi olduğunu bugün kendisinden öğrendim. saolsun.

*** hadi uluengin : söz konusu " ulusalcılık " aslında tamamen " aşırı sağ " ; tamamen " gerici " ve daha da ötesi, tamamen " faşizan " bir karakter arzediyor.

kızkaçıran damat : ülkesini seven ve liberal olmayan, dindar*, solcu, sağcı insanları " faşizan " diye addetmek ultra komik bir hal almış. burada hangi ünlem en çok etkili olursa onu koyun.*,*,*,*,*

*** hadi uluengin : Yani, " öteki " korkusunu ve nefretini körüklemek; ırkçılığı ve şovenizmi kışkırtmak; içe kapanmacılığı yüceltmek; liberal ve özgürlükçü değerleri reddetmek; otoritarizmden totalitarizme meyletmek ve militarizmle flört etmek gibi, en temel unsurları kastediyorum.

kızkaçıran damat : ulusalcılığı içe kapanmak olarak algılaması, liberalizmi sadece ve sadece özgürlükçü bir ideolojiymiş gibi göstermesi ve bunun karşısında ulusalcılık olgusunu, " militarizm " ile içiçe kullanması çok fazla olmuş. elmalarla armutları karıştırmış. bugün liberal ideolojiyi savunan militarist abd'nin yediği haltlardan da bahsetseydi keşke. neyse efendim geçtik.

*** hadi uluengin : Ancak, madem ki siyaset bilim lûgatine atıfta bulunmak zorundayız ve madem ki ulusalcılar'ın da asla ve asla " sol " la ilişkisi yok ve olamaz, o halde başka çare kalmıyor.

kızkaçıran damat : Asıl bundan sonrasını izleyin. Kendince bir kanıya vardı ve cezasını veriyor... geçtik...

*** hadi uluengin : ÖTE yandan, şahıslarda Mussolini'den Franco'ya; örgütlerde ise Hırvat " ustaşi " den Macar " oklu salip " e olduğu gibi, bizim " ulusalcılık " da...

kızkaçıran damat : gördünüz mü? adam mussolini'den ve franco'dan başladı. ustaşi ve oklu rahip'le devam etti. türkiye'de de bunların karşılığına ulusalcıları koydu. hemen bir soru sorayım. ispanya iç savaşı'nda franco'nun faşistlerine karşı savaşmış ama kaybetmiş solcu cumhuriyetçileri de acaba faşistler olarak mı görmektedir ? savaşı kaybeden cumhuriyetçileri sovyetler birliği'nin desteklediğinden habersiz mi acaba hadi uluengin? ya da şuna cevap verebilseydi keşke. 1980 askeri darbesi öncesi parlamento'nun çoğunluğuna hakim cumhuriyet halk partisi solcu, askeri darbeyi yapanlar faşistse, abd destekli o askeri darbeyi yapan sağcı zihniyet midir bugün abd karşıtı ulusalcıların temsilcisi ?

http://www.hurriyet.com.t...2&gid=61&sz=44900

çıkıntı: bu kadar entel dantel terimlerle yazısını süsleyen biri, ulusalcılığı, faşizm'le bağdaştırıp, çıkış yolu olarak nasıl " zenginlerin ortaya attığı bir terim " olan liberalizm'i ortaya koyuyor gerçekten çok garip. ben de kanıya varayım hadi uluengin gibi. madem bu kadar çok bilgisi var. doğaldır ki yanılıyor olamaz. kasıtlı olarak yazdığını düşünüyorum. evet kasıtlı olarak ulusalcılığı faşizmle bağdaştırmıştır. " başka açıklaması olamaz ". dediği gibi.
güncel Önemli Başlıklar