1. 1.
  başka bir dünya mı burası? hızla küreselleşen dünyada ulusalcılığın yeni bir kavram olarak algılanması ancak türkiyede başarabileceğimiz bir şey. oldukça eski, milliyetci hatta bazen faşist olabilen bu bakış açısı eskimişliğinden öte sanırım bizlere yeni bir kavram olduğunu da inandırmış. hamasiler sağolsun..
  8 -4 ... kutatku bilik
 2. 2.
  ulusalcılık, ırka dayalı milliyetçilikten çok; bir ülkede yaşayan vatandaşların tamamını kapsayan bir akımdır. türkiye'yi ele alırsak, ulusalcılık demek, türk, kürt, alevi, süryani, ermeni, rum, laz, çerkes çok daha fazla çoğaltılablir, etniği ne olursa olsun; türkiye cumhuriyeti'nin nüfus cüzdanını taşıyan herkes bu ülkenin ulusunun bir ferdidir ve bu ulus; türk ulusudur. ülkemizdeki türklük bir ırkı değil, bir milleti karşılar. o sebepledir ki; ulu önderimiz mustafa kemal atatürk "ne mutlu türküm diyene!" vecizini dile getirmiştir. "ne mutlu türk doğana!" dememiştir.

  ülkemizin demokrasi, yabancı sermaye gibi kılıfların altında batıya peşkeş çekilmesini eleştiren ulusalcılar ise, bu batıyı destekleyen "içimizdeki batılılar" tarafından statükoculuk ile suçlanmaktadırlar. ülkemizde "türküm" demek faşistlikle betimleniyor, alt kimliği ön plana çıkarmak demokrasinin bir gereği olarak betimleniyor, ulusalcı olmak statükocu olmakla betimleniyor... işte bunların çatışmasında biz birbirimizi yerken bu güzel vatanımızı bir takım çevreler ufaktan ufaktan ısırıyorlar... biz kendi içimizdeki kavgadan bunları göremiyoruz...

  Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.
  Verme, dünyâları alsan da bu cennet vatanı.

  dizelerinin unutulduğu, dünyaları geçiniz 3-5 dolara vatanın satıldığı bir ortamda ulusalcılar bu vatanın her zaman iyiliğini düşünen insanlardır. ulusalcı insanlar statükocu değillerdir.
  16 -4 ... paleface
 3. 3.
  feodalitenin yıkımlmasından bu yana epey zaman geçti. bunula beraber statükonun muadilleri türedi yeryüzünde.
  ulusalcılık uzunca bir dönem yeryüzünde hükmünü sürdürmüş ve son nefesini vermiş. sadece türkiye ve benzeri ülkelerde hala paranoyakça tartışılır bu. bu paranoyanın beslendiği yegane yer olan statüko bu gibi ülkelerde kendini korkulara adar. sürekli bizi birileri yıkmak istiyormuş, dış mihrakların fena halde kötü emelleri varmış hali.
  ülkende yeni fikirler, yeni siyasetler üretemediğin sürece paşa paşa kemirirsin korkuları. ne kadar da aynı korkularımız.
  2 -1 ... kutatku bilik
 4. 4.
  seküler yani dinsiz milliyetçilik. türkiye'yi bölmek için ideal düşünce...
  7 -21 ... kutt
 5. 5.
  globalizmle yeniden tartışmalara açılan kavramdır.
  2 ... cavit
 6. 5.
  (bkz: milliyetçilik)
  2 -1 ... fena halde leman
 7. 6.
  ısrarla başka bir dünya mı burası? algılar mı farklıdır nedir. tanım belli mantık belli. ulusalcılık şudur budur... bir "kavrama" neresinden bakarsak bakalım aynıdır. en azından kavramsal olarak aynı yerden beslenir yahu.
  ulusalcılık kasıtlı devlet seviciliği. insan olmayı zaman zaman hiçe sayan bir acayip durum. onun içindir ki devlet milletin üstünde. insan mıydı yoksa mayası devletin? ya da biz mi çok abarttık devletlü paranoyasını. anlamadık ki?
  sonuç aynı. sonuç belli. ünlü türk düşünürünün dediği gibi neede gaalmıştık.
  2 -1 ... kutatku bilik
 8. 7.
  Cemil Meriç'in ifadesiyle bütün diğer 'izm' ve ideolojiler gibi bu topraklarda karşılığı bulunmayan bir deli gömleği.
  3 -3 ... dejavu38
 9. 8.
  en büyük temsilcilerinden birisi attila ilhan dır. tabii içimizdeki bazı büyük düşünürler bu fikir akımına aptallık derken bu ülkenin büyük aydınlarına da hakaret ettiklerini farketmiyorlar.
  3 -1 ... shalamar
 10. 9.
  bizim ülkemiz için düşünülürse ulusalcılık, 1000 yıl boyunca islam ile yoğurulup bir olmuş türk kültürünün islamiyetten ayrılıp ateist bir felsefe ile köksüzleştirilmesi projesidir. elbetteki bu sapkınlığın tek ilacı milli şuur ve tarih bilincinin genç nesillere anlatılmasıdır.
  1 -5 ... fildisi kule