bugün

ftp.uludagsozluk.com
kullanıcı adı: zall
şifre: babayial
sözlüğü jet hızına ulaştırmış server. sözlük, sözlük olalı böyle hız görmedi. alışmamışım... sayfa küt diye değişince irkiliyorum lan.
Almanya'nın Nordrhein-Westfalen eyaletindeki Köln şehri yakınlarındaki Hürth kentinde bulunan serverdır. Sunucu hizmeti sağlayan şirket 'PlusServer AG' olmakla beraber sunucu koordinatları 50.8667 kuzey ve 6.8667 doğu olarak verilebilir. Önceki sunucu ABD'deydi gittikçe Türkiye'ye yaklaşıyor sanırım.
bulunduğu lokasyondaki metro ethernet, fiber ağı gibi imkanlarla asıl hızına kavuşacağı serverdir. öyle tek başına işlemci, RAM vs bu iş için yetmemektedir. kaynak kullanımı ve ona bağlı olarak server konfigürasyonu çok çok önemlidir. Bunun için Zal'a esx üzerine kurulmuş ve cluster yapılmış bir server tavsiye edilir ki tadından yenmez.
kötü oylananlara bakılmak istenilince hata veriyor.
sözlüğü hissedilir derecede hızlandırmış serverdır, bugün sık karşılaştığım mysql hataları düzeltildiğinde uçuşa geçmeye hazırız demektir.
ibm veya lenovo marka ise her türlü teknik desteği verebileceğim sunucudur.
yurtdışındaysa eğer yurtdışında olmasının ne kadar mantıklı olabileceği tartışılmalıdır. yurtdışı çıkışlarının pamuk ipliğine bağlı olduğu bir ülkede yurtdışında server kiralamak pek iyi bir fikir değil gibi geliyor bana. yoksa şüphen mi var?
uludağ sözlüğün yeni serveridir.

tam türk işi olmuştur. müşteri (yazar) bolken, yağı fazla bulunca kıçına süren arap misali; sözlük içi adalet, yazarlara, düşüncelere eşit mesafede durma gibi gereksiz ayrıntılarla uğraşmayan zall'ım, yağuşuklum, inci sözlük'le başlayıp, haiti yolsuzluğuyla tavan yapan yazar-okuyucu kaybından sonra yeni atılımlar peşinde.

sözlükteki online yazar sayısı 200-250 lere düşmüş, günlük entry sayısı en az yarı yarıya azalmış, 3-4 artı alan entry, günün en iyileri listesine girer hale gelmiş yani afedersiniz şemsiye göte çoktan girmiş, zall abi ısrarla göte giren şemsiyeyi açma çabasında...

yeni serverdan sonra sayfalar çok hızlanmış... vay be! sakın o artık sözlüğü kimsenin siklememesinden, buraya zaman ayırmamasından kaynaklanıyor olmasın?

(bkz: bi alo için değer miydi zall)
(bkz: vodabok)
(bkz: yeni alınan elektronik eşya kokusu)
ben gordum..

cok guzel.. rengi pembiş.. fm/am radyosu da var.. biraz da ben oyniyim dedim ama elletmedi zall.. kırıldım.
peynirciks yenidoğan ünitesi hizmetlerinden henüz yararlanamamış uludağ sözlüğün yeni serverıdır. üzülmesin efendim ben hemen telafi edeyim.
koştursun efenim sözlükte.
hoş gelişler ola.
bkz yazarları sayesinde yavaşlayacak olan server.

çok fazla veri içeriyor gibi göründüğü için bilgisayar bunu 1 olarak algılıyor halbuki sıfır!
hiç bir artısını göremediğim server. bu işlerden pek anlamam lakin hala entry yollarken veya iki farklı sayfa açtığımda, aynı "öeeeh" dedirten ağır aksak şekilde işliyor bu site. ilginç. el atalım mı abi?

edit: bir edit işlemi 23 saniye sürer mi mnakym?
sözlüğün ciddi bir şekilde hızlanmasını sağlayan yeni server. böylece geç açılan sayfaları yüzünden sahip olduğu en ağır sözlük etiketinden kurtulmuş olacak.
adam olmuş serverdır. sonunda oylama sistemi kasılmıyor.
(bkz: sözlügün yağ gibi kayması)
sayfalar, başlıklar, neredeyse daha tıklamadan açılmaktadır. kesinlikle hız farkı farkediliyor.
ancak modern'deki resimlerimizi geri istiyoruz. bi de kutup ayıları ölmesin.

edit: modern'deki resimler geri gelmiş. bir de kutup ayılarını kurtarırsak dert üstü murad üstü olacağız. *
hoşgelmiş 7.nesil server dır. koştursun efenim sözlükte. *
sözlüğü uçuşa geçiren serverdır. buradan zall a sesleniyorum: daha önce neredeydin!
bende tersine işleyen server. herkes "fiyuvv uçuyor lan hatta ceyran* yapıyor" derken beni çileden çıkarmış server; şimdi uçuyor. hatta bu entryi bile aslında daha yazmadım. ama şimdi sözlükçüler dert yanıyor.

bunun iki* sebebi olabilir;

- güney yarım küredeyim, buraya anca geldi geçen haftaki hızlı server.
- güney süt ve süt ürünlerini kullanıyorum sağlıkla hızlanıyorum.
- güney mi evin cephesi usta ona göre. * * *
an itibariyle sıçtığını hissettiğim serverdır. az önce yaşanmış olmasıyla beraber gün içinde de birçok kesinti yaşanmıştır. ayrıca sözlüğün bazen eskisinde bile yavaş olması cabasıdır.
hala itusozluk kadar bile hızlı değil. ı ıh olmamış bu.
kaliteli sıçmıştır. 3mb resim yükleyemiyoruz anasını satayım.
iki gün dayanabilmiş olan server dır.

hatta bir buçuk.