bugün

* su götürmez gerçeklik...

iyi coderım diye geçinen zall adlı garip insanın, sözlüğü tasarlarkenki acizliği sonucu oluşan sistem hatası/boşluğudur.

şöyle ki; bildiğiniz üzere okuyucu modunda sözlükte takıldığınız vakit, kendi entrynizi iyi oylayabiliyorsunuz fakat kötü oylama şansınız yok.

bu modda aynı entryi hemen akabinde tekrar iyi oylamaya kalktığınızda, '' bu entry zaten oylanmış '' ibaresiyle karşılaşıyorsunuz. işte sistem açığı tam da bu noktada devreye giriyor.

burası önemli:

kendi entrynizi artı oylar, sonra bir başkasına ait entryi oylar ve tekrar döner kendinize ait aynı entryi oylarsanız eğer; '' oyunuz kaydedildi '' ibaresiyle karşılaşıyorsanız.

hülasa bu yöntemle; kendinizi defalarca şukulamanız mümkün...

bu da bize kukla, cahil profesor, biradetbeyfendi gibi çapsız yazarların, her gün veya yıl sonu istatistiklerine nasıl girdiğini açıklıyor.
evet bu adamlar çapsız birer şarlatan, tıpkı başkalarının tezini çalarak doç, prof olan öğretim görevlileri, kadınları taciz eden, insanları aldatan üfürükçü hocalar gibi.

evet mantık olarak hiçbir fark yok aralarında;

inanmıyorsanız denemesi bedava, buyurun...

ekleme : bunu yaparak şöhret kazananlar, emek hırsızı şerefsizlerden başka bir şey değildir. kendi nickaltlarına ne yazdıklarına veya yazdırdıklarına itibar etmeyin, bluevelve' nin adı troll e çıkmış, asıl troll ve hırsız işte bunlardır.
--spoiler--
arkadaşlar boşluklar düzeldi.
--spoiler--
entryi okuyan yazarların, başlığı uplamak suretiyle insanların bilinçlenmesine ve gerçekleri fark etmesine yardımcı olacağı sistem boşluğudur.
Moderasyon gorev basinda.
(bkz: hayata dair iç burkan boşluklar)
(bkz: system failure)
(#14432908) daha önce ortaya çıkarılmış sistem boşluğudur.

bir çok yazar tarafından da dile getirilmiştir.

acil çözülmesi gereken sıkıntıdır. çakallığın lüzumu yoktur.
boş bir boşluk.

kendime artı verip neden sevineyim ki?

artı olsa ne olur eksi olsa ne olur?

her zaman diyorum, eksiyelin efendim beni.
sözlüklerin amacı artı oy almak ise doğru bir önermedir.
sözlükte bir yazarın iyi mi kötü mü olduğunu karmasından değil nick altından takib ediyor artık bir çok yazar.

biradetbeyfendi nin bu sözlüğe katkısı büyüktür,bu tip hilelere ihtiyacı yoktur umru da değildir.
bu olaya karşı geliştirilmiş tek çözüm, karmanın dışarıdan gelen yoğun oylamalara duyarsız kalması. fakat dışarıdan gelen oylarla istatistiklere girme hususunda bir şey düşünülmemiş, kendini oyla oyla gir istatistiğe...

bu yüzden olsa gerek, ekşi sözlükte dışarıdan oylanma gibi bir durum söz konusu değil, dışarıdan okuyucu olmak için bile üye olmak gerekiyor...

reyting kaygısıyla sonu düşünülmeden uygulamaya konulmuş bir dalgamasyon sonuçta.

velhasıl kelam acilen çözüme kavuşturulması gerek. o çözümde ssg nin uygulamasında olduğu gibi, entryleri üye olmaksızın dışarıdan oylamaya kapatmaktır.
bi' an önce düzeltilmesi gereken boşluk. aksihalde istatistiklerde haksız sonuçlar alınabilir.
(bkz: Ben de diyorum neden böyle)
(bkz: fuck the system size bir şey olmasın)
çaylakların başlık açamaması. ilahi komedyaaa...