bugün

ergenliğinin kendisine verdiği ısrarcı bir gaz ile zamanın da ya da yakın bir zaman da sözlük yazarı olma kanısına varan bir bireyin, kararından önce ayna denilen yüz yılın belki de en güzel icadına bakmayarak ve ben kimim ki bu gibi yerlerde dolaşacağım demeyerek, kendisinin ne halde olduğunu ve aslın da ne kadar da entelektüel bir biçimden uzak derecede olduğunu bilemeyerek sürdürdüğü inadının sonucun da olmak isteyip de kolayca olduğu yeri de kendisine benzetmesi girişimi ve gerçeği diyebiliriz.

bu gibi tipler, hayatının belli başlı yerlerin de ondan bundan duyduğu ya da öğrenmiş olduğu asılsız veya ne idüğü belirsiz bilgilerin, sözlük ortamı gibi titizce hazırlanmış ve elit mekanlar dahiline giren bir oluşumun içerisinde yer bulabileceğini sanan tipler de denilebilir.

devam ediyoruz; ömründe görmediği kuku, pipi, ve memiş üçlemesinden başka hiç bir amacının olmadığı bu tiplere sorsanız daha ceplerin de adam akıllı ne para ne manita telefonu bile yokken, işte bu gibi yerler de ahkam kesip kesip orta d aben yazarım nidaları ile har vurup harman savururlar.

gel gelelim; güzel hali ile bıraktığımız hiç bir şeyin de değerini bilmeyen bir nesil kavgasıdır sürüp gidiyor sevgili can kardeşlerim, bunu bizler nedense görmemezlikten gelip her türlü isyana karşı ise nedense sonuçsuz kalabiliyoruz. yukarıdaki örnek bunun tam aksi yönde olması için uğraş verilen bir kötü hal durumu olsa bile kimsenin elini cebine atma gibi bir ihtiyaı görüntüsü bile yok ne yazık ki!.

arkadaşlar, ve aziz kardeşlerim!. ben kulunuz derim ki, herkes sözlüğümüzü daha yukarılara taşımak için ve bilindik kabul edilir bir şekile sokulması için elinden geleni ardına koymamalıdır. sizler bugün bu durumdan muzdarip olmayabilirsiniz, fakat ben ve benim gibi her halükarda elit olan bir kesim de var bura da unutulmaması gerekir!. lütfen!.

şöyle ki; sol frame denilen olayın içine değerli zamanını harcayıp da bacak kadar uzun yazılar yazan bazı yazarlarımız bir bakıyorlar ki ne başlığına giren var ne çıkan!, ama diğer bir yazar kardeşimiz sevişme usulünde bir şeyler yazdığın da vay anam sen misin ekleye basan hoş geldin ya sevişme-i frame der gibi herkes o başlıkta mübarek!, olmuyor arkadaşlar, bu böyle gitmez gitmemeli, bakınız yeni bir kitap bitirdim, boşa mı okuyoruz biz bunları?, boşa mı hizmetçiye para verip de 3 liralık korsanı yerine 60 tl lik kitap+ araba benzini harcıyoruz da alıp okuyoruz!, biraz da bunları düşünüp daha ince insan olmaya bakarsak ben sizlere kurban olurum kurban!.

velhasılı sözlerimi fazla uzatmak istemeden sizlerden son ricam sevişseniz dahi, ve bunun kararını yayınlamamak gibi bir niyete bile girseniz dahi azcık edebinizle ve atmasyon olmayan tipte giriniz ki okurken hem zevk alalım hem de inanalım arkadaş!. yok neymiş ben 8 attım fişekledim, yok diğerinin kolu penisime değdi, lan kim yiyor bunları zannedip de yazıyorsunuz anlamadık gitti he vallahi!. yazık günah, yok yani boşa yoruluyorsunuz, ama bir kaç arkadaş var böyle benden iyi olmasın yazılarını beğeniyorum, sevişmese bile en azından uslubuna uyduruyor adamlar, neyse arkadaşlar, siz bence bundan ne anlarsınız ne de örnek alırsınız ya haydi neyse işte, ama ne var biz yine de görevimizi yapalım ve aydınlatalım dedik!. he sonra bu adam niye demedi olmasın, canımız sıkılmasın, dostluğumuz arasına kara kedi girmesin paşam affedersiniz!. gerçi girse ne olacak girmese ne ya haydi neyse laf olsun beri gelsin. mutluluklar. azcık entelektüel olun bakın bir daha yazdım.
her gün gazete okuyoruz halbuki, hayret değilmişiz.*
Gücendiğim başlık.

Daha geçen hafta 1200 sayfalık kitap almıştım halbusem.*
aynı yazar ekşide yazdığı zaman enteldir. uludağda yazdığı zaman değildir. burası uludağ çünkü. sokayım enteline bize ne lazım entel. entel isteyen ekşiye gitsin.
bide böyle bişiy var ;

(bkz: uludağ sözlük bağımsız entelektüel yazarlar grubu)
sol frame ve başlık altlarındaki entry lerin bilgi içeriği bakımından uludağ ile ekşi yi kıyaslayan birinin haklı olma ihtimali bulunan tespitidir.
o güzel entellektüeller o güzel atlarına binip gittiler. sözlükte çoğul sayıda entelektüel olmadığını iddia eden kelime sıralaması.
doğru bir önerme aslında. yazar entelektüel olsa bile sözlüğü o şekilde kullanmıyor. insanlar tarif edilemeyecek kadar farklı insalar. gözü bir şey gördüğü anda diğerlerini görmüyor. mesela; şu an sol framede göze çarpan konular; son 10 yılın en iyi premier lig karması, susan coffey çok çirkin ya demek melis birkan ali atay aşkı gibi konular. neden bu konuların etrafında toplanıyoruz peki! premier lig dedik mi genel itibariyle erkeklerin en az bir konu söyleyeceği konu. susan cofey desen erkeler için ayrı yeri var zaten. bir de arkasından dedikodu yaptığımız başlıklar.

sözlüğe niye giriyoruz; biraz zaman geçirelim, bir başlığa girip duygumuzu paylaşalım, rahatlayalım, itiraf edelim, ben buna buradan yazı yazayım vs. amaç bildiğin konu etrafında tanım yapmak değil burada. biz buraya genel itibariyle öğrenmeye değil zaman geçirmeye geliyoruz. herkesin muhakkak aşırı derecede bildiği konular var ancak bunu burada paylaşmıyoruz. sözlükte entelektüel olma gereği duymuyoruz. kimse tanımıyor zaten beni deyip ağzımıza geleni yazıyoruz.

sonuç itibariyle; düşüncelerimizi biraz daha ciddiyetle entrylere yazarsak, hem sözlük için hemde şahsımız için daha iyi olacaktır.
Sözlükte entelektüelete para etmiyor ondandır. Bilgi girisi giren görmedim duymadım gibi, -yok denecek kadar az diyeceydim ama sabahtan beridir düşünüyorum mantıklı değil- hep bir çatışma içerisinde yazarlarımız. Konularda hiç değişmiyor ha, hep aynı.
benlen polemine girme bilgi birikimimlen döğerim. *