bugün

görsel
Bursa 'ya yolunuz düşer, Uludağ Kebapçısı 'nda iskender yemek isterseniz; size sormadan masaya gelen turşuyu yemeseniz bile hesap öderken 13TL kazık yemeye hazır olun.
Yemediğim Turşu'ya niye para vereyim dediğiniz de ise " Turşu çok özel Ankara'dan geliyor" diye bir cevap alabilirsiniz. "Ulan Gedelek turşusu varken Ankara turşusu ne iş?" derseniz susuyorlar.
Çok müşterileri olduğu zamanlarda biraz özensiz duruyorlar, tarihi bir dükkanda yiyeceğim diye düşünüyorsanız öyle bir ihtimaliniz var fakat bu gerçekleşmeyebilir de çünkü bursadaki şubesi bütün sokağı kapar hale gelmiştir kestane şekercisi ya da tatlıcıda yemek zorunda kalabilirsiniz. Zamanınız ve sabrınız bol değilse de gitmeyin 1 saat beklettiler. Hizmet beklemeyin yemek bulabilirsiniz. En başta eti güzel yağı kaliteli ama beklemeyin harika farklı bir iskender. Yolunuz düşerse gidebilirsiniz ve zamanınız da bolsa fakat sadece orada iskender yemeye gitmeye değmez, sizden sonra gelen masaya sizden önce servis yapıldığında elinize kolunuza dilinize sahip çıkmanız gerekiyor sahip çıkmazsanız benim için de bir şeyler yapın.
Bursadaki en iyi iskenderi yiyebileceğiniz yerdir. Sakın millete aldanıp heykeldeki mavili iskendere gitmeyin. Öylesine kuyruk var ki tam pişmemiş etleri iskender diye önünüze koyarlar. Uludağ kebapçısı öyle mi? Mis gibi iskenderinizi yerken ustayla da sohbetin dibine vurun, iskenderin ayrıntılarını öğrenin. Bana güvenin buraya gidin. Ankaradaki şubesine de gittim, buz pistinin yanındaki ama bursadaki o küçücük dükkanın tadını hiç birisi veremez.
Asıl iskender i yapan, bugün gittiğim yerdir. Bu eti başka yerde yiyemeyeceksiniz.
yiyebileceğiniz belki de en lezzetli, sosa bulanmamış iskenderi bulabileceğiniz mekan.
Bir Ankara klasiği'dir. Çocukluğumuz da -80'li yıllar- ailecek pazar öğleden sonraları gidilen ve siparişten sonra yaklaşık 45 dakika beklenen efsane kabapçı. içeriye girer girmez duyulan kesif tereyağı kokusu sizi iştahlandırmaya yeter. Halihazırda Ulus, Armada, Panora, GOP ve Panora da şubeleri bulunmakta. Bana sorarsanız ilk günkü kalite bozulmadı.
ankara çayyolu şubesi için konuşmak gerekirse;

sattıkları dönere laf eden taş olur. inanılmaz güzel.

ancaaaak.

künefe diye sattıkları şeyi gerçeğiyle tanıştırmak lazım. aynı ismi taşıyıp nasıl olup da bu kadar farklı olduklarına hayret edeceklerdir.
bursa'da santral garaj ve kent meydanı avm olmak üzre 2, istanbul ve ankara'da da birer şubeleri bulunan cemal-cemil çalışır kardeşlere ait olan türkiye'deki en leziz ve nefis iskender kebabını yapan işletmedir.

işletmenin kurucusu cemal çalışır, iskender iskenderoğlu'nun oğlunun yanında döner ustası iken işin sırrını çözmeye karar vermiş ve işin sırrının inegöl'de bir kasaptan alınan etlerde olduğunu anlamıştır. bir şekilde kasap ile muhabbeti ilerletmiş ve kasabın kızı ile evlenerek ona damat olmuş, yetmemiş kardeşini de aynı kasabın diğer kızıyla evlendirerek işi temelli sağlama almıştır.

evet, fiyatları belki kazıktır, ama iskender ile kıyaslandığında hemen hemen aynıdır.

afiyet olsun...
şüphesiz türkiye'nin en iyi iskender yapan yeridir.
orijinali bursa santral garajdadır.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
https://encrypted-tbn0.gs..._Z5IJPnTNzx9r45yqhsXd_u3w
http://i.sabah.com.tr/sb/...-32158741289/seren1_d.jpg
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
https://encrypted-tbn3.gs...2a4oDjQpdHOVcYDnfVxdl1fcl
https://encrypted-tbn0.gs...P3_EMB6B-jCcPN-Rv4p4t90JQ
görsel
görsel

editto: yalnız baktım da şaka maka iyi reklamınızı da yapmışım be usta. helalinden 1.5 tereyağlı iskender ikramınızı hak etmedim mi? ettim be.. allahınız varsa etmişimdir.. *
sözlüğe her girişimde aklıma gelen kazık ki ne kazık bir restoran. özellikle ankara denizcilerde olanı kazıklığı ile nam yapmış ve o abarta abarta bitiremedikleri iskenderinde zerre iş olmayan mekandır.
hakikisi ve efsane lezzete sahip olanı sadece bursa'da bulunmaktadır.

ankara panora'da, çayyolu'nda ve ulus'ta, istanbul florya'da falan şubeleri olan kebapçının uludağ kebapçısı ile uzaktan yakından alakası yoktur. halen daha bu mekanlarda dandik kebap yiyip "uludağ kebapçısı deyip durdunuz bu mu yeaa" diyenin ağzına ağzına vururum.
kebabını yemek henüz nasip olmadı lakin babam sağolsun iskenderini bol bol tatmışlığım vardır. ankara'daki en iyi iskender diyebilirim. bol tereyağlı ve muhteşem tat. 56 yıllık bir emeğin tarifi desem nasıl bir şey olacağını az çok bilirsiniz. fiyatları yüksektir; lakin değer. ama ramazan ayı kişi başı menü 40 liradır; evet biraz abartılıdır. ulus şubesi sakin ve nezihtir.
zall ın satın alarak tüm yazaralara ziyafet çektirmesi gereken mekan.
ankarada çayyolunda yol tarifi için bilinmesi gereken baş taşlardandır.
(bkz: cemal aga)
bursadan geçerken iskender yemeden olmaz deyip iskendere saldırdığımızı sonrasında gelen hesabı görünce kuyruğunu kıçının arasına sıkıştırıp kaçan köpek misali uzaklaştığımızı hatırladan başlık.
http://www.uludagkebapcisi.biz/ internet adresine sahip Kebapçı.
istanbul'da Kozyatağı ve Etiler şubelerini açmış Bursa'lı kebapçıdır.
süper iskender yapabilen has kebapçı. çok meşhurdur ve eskidir. ankara'da ilk ve merkez restaurantı ulusta bulunmaktadır girişi 3-4 yıldızlı otelleri andırır. bir an için ulus'Ta olduğunuzu unutturur.
esasen ankara'da değil bursa'da olan kebapçıdır. ankara'da, istanbul'da veya başka yerde yenen iskenderler için ise hiç bir yorum yapılamaz.
ankara'nin bir numarali kebapcisi. (doner donmez gitmenin farz oldugu yer.)
kilo-boy endeksi üst sınırlarda gezinen benim gibi yemeğin hasına aşırı derecede düşkün birisinin bile ömrü hayatında yediği en güzel iskenderi yapan bursa eski garajdaki ufacık, küçücük ama lezzeti kocaman iskenderci. bursa'nın en güzel iskenderi burada yenir.
(#2022331)
ankara'da en leziz kebap ve iskenderi yapan yer.

web sitesinde sunlar yazmaktadir;

"Ankara Denizciler caddesinde dört masalı küçük bir lokanta olarak 1956 yılında faaliyete başlayan Uludağ Kebapçısı lezzete adını vererek müşterilerinin beğenisi ile gelişimini sürdürmüştür. Daha sonra aynı cadde de iki katlı 250 kişilik bir lokantada lezzeti sunmaya devam etmiştir. Ardından, yoğun istek üzerine istanbul Florya'da Atatürk Köşkü'nün yanında deniz ve orman manzarasını bir arada sunan Uludağ Kebapçısı, kebabın yanı sıra zengin bir mönü ve 2 bin kişi kapasitesiyle Uludağ Et Lokantası'ni açtı. O güne kadar kebabıyla meşhur olan Uludağ Kebapçısı, daha geniş bir mönüyle Ankara'daki başarısını istanbul'a taşımış oldu. Denizciler Caddesi'ndeki Uludağ Kebapçısı, 1995 yılında, aynı caddede çok daha modern, ileri teknoloji kullanılan sekiz katlı bir binaya taşınarak, konuklarını burada ağırlamaya devam etti. 2001 yılında Çayyolu'nda açılan üçüncü şube de, et lokantası olarak zengin mönüsü ile bugünkü Çayyolu'nun oluşmasına öncülük eden işletmeler arasına girdi. Çayyolu'nda açılan şubeden bir yıl sonra, Uludağ Kebapçısı, Armada Alışveriş Merkezinde 2. katta bağımsız salonuyla müşterilerini burada da alıştıkları lezzetle karşıladı. Alışveriş merkezinin girişinden bağımsız asansörü ve 300 kişi kapasitesiyle Uludağ Kebapçısı, armada'nın tek bağımsız restoranı olma özelliğini kazandı. istanbul Anadolu Yakası'ndan gelen yoğun talep, Florya'dan sonra Küçükyalı'da beşinci şubenin açılmasını sağladı. 2003 yılında konuklarını ağırlamaya başlayan Küçükyalı şubesi, et lokantası konseptiyle ağırladığı konuklarına, zengin mönüsünün yanı sıra Adalar manzarasının tadını çıkarma olanağı da sundu."

kaynak : http://www.uludagkebap.com.tr/

not : 3.eylul.2004'te, denizciler caddesi'ndeki subesinde hayatimin son iskenderini yemistim. 6 ay sonra dondugumde direk oraya kosacagimi tahmin edersiniz.
lise hazırlık yıllarında "amca ekmek arası yapıyor musunuz?" sorusunu sorma cehaletini göstermişimdir. (bkz: ezik) bunu üzerine o beyaz tonton amca bana ve arkadaşıma ekmek arası yapmış ve çok az bir para almıştır. tadı hala damağımdadır. iskender kebabı da şişdetle tavsiye edilir.