1. 1.
  bu çağrı; uludağ sözlük'te emek harcayan, sözlüğün gidişatından mutsuz, değişim ve iyileştirmeler için bireysel ve toplu anlamda elinden gelen tüm çabayı göstermesine rağmen sonuç elde edemeyen uludağ sözlük yetkilileri tarafından; sözlüğün içinde bulunduğu yozlaşmanın ve gerileme döneminin birincil ve tek sorumlusu, sözlük için hiçbir şey yapmaması nedeniyle sözlük admini olarak değil, sadece sözlük sahibi olarak nitelendirdiğimiz zall'a karşı kaleme alınmıştır.

  bizler kimleriz?

  (bkz: modus kerler)
  (bkz: alkolik oldum)
  (bkz: dedektif)
  (bkz: kedilerinbabasi)
  (bkz: fibonaccinumbers)
  (bkz: essy)
  (bkz: intensivecare)
  (bkz: kultursuz dinazor)
  (bkz: self control)

  bizleri bu metni yazıp, bu çağrıda bulunmaya iten kuşkusuz onlarca sebep bulunmaktadır. elimizden geldiği kadarıyla hem yetkililerin, hem yazarların, varsa okurların; kısaca bu sözlüğün 'gerçek sahiplerinin' gerçek sorunlarını dile getireceğiz.

  öncelikle kendimizi açıklamak istiyoruz. bizler sınırlı yetkilere sahip, her zaman her şeye müdahale etme imkanını teknik olarak bulamayan kişileriz. anlık müdahale yapabilmek için kurgulanmış imkanlara sahip olmak dışında yapabildiğimiz şeyler yok denecek kadar az. bu sebeplerle sözlüğün bu hale gelmesindeki en az payın kendimizde olduğunu düşünüyoruz... bu girizgahtan sonra artık somut verilerle, açık cümlelerle olan bitene geçelim...

  sözlük çok uzun bir zamandan beri, online süresi bizlere göre tatmin edici olmayan, hatta ortalama bir yetkilinin 5'te biri kadar bile sözlükte vakit geçirmeyen, hafta sonları sözlüğe hiç girmeyen '1 moderatör' tarafından idare edilmektedir. başlık taşıyan, bdv okuyan, hesap onaylayan ve hesap silen, kısaca bir moderatörün yaptığı her şeyi yapan sadece 1 kişidir. bu kişi bizim yetkili panelimizde aylardır dile getirdiğimiz sorunlara cevap vermediği gibi, hiçbirimizle bireysel anlamda da diyalog içerisinde değildir. sesimizi duyurmaya karar verdiğimiz birkaç günden beri panelde göstermelik olarak bizlere cevaplar vermekte ve sorun olarak nitelendirdiğimiz hiçbir probleme, çözüme yönelik aksiyonlar sağlamamaktadır. bununla birlikte sorduğumuz sorulara,belirttiğimiz aksaklıklara yüzeysel cevaplar vermekte ve tabir-i caizse bizlerin gazını almak adına hareket etmektedir. bununla birlikte cevaplayamadığı birden fazla kritik sorularımız da olmuştur. bizler onun da zall kurbanı olduğunu düşünmekte ve yıllar sonra bizi kaale alıp cevap vermesini 'zall'ın bizim gazımızı alma operasyonu' olarak görmekteyiz.

  bizlerin başlık taşıma ve düzeltme yetkimiz elimizden alınmıştır. ayrıca gammazlanan entryler, formatın ırzına geçmiş olsa dahi okunmadan 'asılsız' diye kapatılmaktadır. 'çok başlık, çok entry' mottosuyla sözlük formatına aykırı her şey mübah hale getirilmiş ve aslında bu kalitesizlikle her gün sözlükten yazar kaçırıp, 'az entry az başlık' durumuna geçilmiştir. ne yazık ki bunu idrak edebilecek bir sözlük sahibine sahip değiliz.

  bizler senelerdir işlem yapmayan yetkililerin yetkili olarak tutulmasına da karşıyız. hepsine saygı duyuyoruz, çoğunun bu sözlüğe bizden daha fazla emek harcadığının da bilincindeyiz. vakti zamanında gösterdikleri tüm çabalar için de teşekkür ederiz. lakin senelerdir sözlüğe girmeyen ve işlem yapmayan bu kişilerin yerlerinin yüksek gammaz istatistiklerine sahip yazarlarla değiştirilmesi taraftarıyız. buna ilaveten sözlükte "moderatör" ünvanı taşıyan ancak aylardır, hatta yıllardır sözlüğe giriş yapmamış moderatörler vardır. hangi yetkiyle, hangi işlemle moderatörlük sıfatlarının ve yetkilerinin devam ettiği sadece bizler için değil tüm sözlük için sormamız/sorgulamamız gereken bir durumdur. aksi halde kendi varlığımızı inkar etmiş, seviyoruz dediğimiz bu platforma ihanet etmiş oluruz.

  devam edelim...

  'yetkili' sıfatımızla bizleri ilgilendiren sorunları anlattık. bu noktadan sonra yazacağımız her şey 'yazar sıfatımızla' tüm sözlüğü ilgilendiren, tüm kullanıcıların rahatsızlık duyduğu ve yine zall tarafından yıllardır herhangi bir çözüm üretilemeyen sorunlardır...

  online sayısında her geçen yıl, bir önceki yıla göre keskin bir düşüş yaşanmaktadır. 1000'li online sayılarından 300'lere kadar gelinmiştir. eski yazarların yeni hesap alması ya da fake hesap oluşturulması dışında, türkiye'nin herhangi bir yerindeki herhangi bir vatandaşın artık bu sözlüğe üye olmadığı açıktır. kısa bir süre sonra 300'lü online rakamlarını da mazi olarak yad edeceğimiz günlerin geleceğinin farkındayız.

  aylara göre girilen entry sayılarında muazzam bir düşüş bulunmaktadır. bu da sözlükteki içeriğin ne denli düştüğünü kanıtlar nitelikteki en önemli verilerden biridir. buradaki en büyük sebep; günde 100'den fazla entry girenlerin ne yazdıklarına bakılmaksızın varlığı/yokluğu tartışılır moderasyon tarafından kollanmasıdır. yazdıkça hit getiriyor çünkü. ama günde 100 entry giren, genellikle de sözlüğün huzurunu kaçırmayı kendine misyon edinmiş kişilerin, günde 10 entry giren 10 yazarı sözlükten soğutup, kaçırdığı ne yazık ki zall tarafından idrak edilememektedir.

  entrylere yapılan oylamalarda büyük düşüşler söz konusudur. 3-5 artı oy alanın 'dünün en beğenilenleri' listesine girmesi, sonumuzun kaçınılmaz bir şekilde instela'ya benzeyeceğini göstermektedir.

  uludağ sözlük bir fake hesap çöplüğüdür. yazar onayı gerçekleşirken yapılan fake hesap kontrolünden sonra bir daha hiçbir şekilde fake hesap kontrolü yapılmamaktadır. çünkü sözlük, bunu yapacak bir moderatöre sahip değildir. 100 ayrı ip'den açtığınız hesapları, onay aldıktan sonra aynı telefon ya da bilgisayardan senelerce yakalanmadan kullanabilirsiniz. çünkü kimse girip kontrol etmez.

  bizler yetkililer olarak siyaset ve spor üzerine trollük yapanlara esnek yazım alanı sağlamaktayız. lakin kutsal değerlere, milli kahramanlara hakaret eden, pedofili ve sapıklık üzerine açık açık entry giren, yazar sıfatını bile yakıştıramadığımız iğrenç sapıklara karşı tahammül sınırımız aşılmıştır. bunlar bizler tarafından çaylak yapıldıktan 2 dakika sonra fake hesaplarıyla online olmaktadırlar. bunu tespit edecek imkana sahip moderatörler ise bu rezilliğe göz yummaktadır.
  pedofili ve sapık ifadelerle sözlükten silik yemiş adamlar 2 gün sonra yeni hesaplarla yeniden sözlükte cirit atmaktadırlar. bu yeni hesaplar açılırken 'eski hesapların neden silindiğine dair' herhangi bir araştırma yapılmamakta, 2 günlük aranın ardından bu tiplerin sözlükte yine sapıkça, yasal anlamda suç içeren, bu sözlüğe vakit geçirmek ve stres atmak için gelen yazarları ortamdan soğutan ifadeleri sol frame'i doldurmaktadır.

  bizler ahlak bekçisi değiliz. kimsenin anası, babası ya da aile ferdi de değiliz. isteyen istediği uzvunu -pornografik öğeler barındırmamak kaydıyla- bu sözlükte paylaşmakta özgürdür. lakin; sözlüğü sadece uzuvlarını paylaşıp, ilgi toplamak için kullanan, günler boyunca sözlüğün tüm gündemini kendisiyle meşgul eden, kendi egosunu tatmin etmek için sol frame'i sözlük olmaktan çıkartan, herhangi bir içerik üretmeyenlere sonuna kadar karşıyız.

  mobil uygulamalar senelerdir güncellenmemekte, bdv'lere günler sonra cevap verilmektedir. sözlüğü sadece sözlük yazarlarına sataşmak ve hakaret etmek için kullanan kişilere karşı hiçbir caydırıcı önlem alınmamaktadır. sevmediği kişilere onlarca hesapla eksi oy veren ya da karmasını yükseltmek için onlarca hesapla kendisini artılayanlara karşı hiçbir kontrol mekanizması çalışmamaktadır. bayağılık ve kalitesizlik sözlüğün temel izlenimi haline gelmiştir.

  devam edersek onlarca sorunu daha dile getireceğimizin farkındayız. lakin kitap yazmak istemiyoruz, belirttiğimiz sorunlar yumağını çevreleyen diğer tüm sıkıntıların farkındayız. bu noktadan sonrası çözüm taleplerimizdir.

  uludağ sözlük adına saydığımız sorunların çözümüne yönelik en temel aksiyon olmayan moderasyon kadrosunun yeniden canlandırılması ve sözlüğün içinden çıkmış, jargonu ve ortamı bilen yeterli sayıda kişinin moderatör yapılmasıdır. hiçbirimizin şahsi olarak moderatör olma beklentisi yoktur. burada kendimizin değil sözlüğün menfaatini gözetmekteyiz. 'kaptanının terk ettiği köşke çıkıp, bu gemiye kaptan arayan tayfayız, mürettebatız.' yani bu geminin gerçek sahipleriyiz. bunu yetkili kimliğimizle değil, yazar kimliğimizle dile getirmekteyiz. bu sözlüğü seven, içerik üreten, vakit geçiren herkesi bu geminin mürettebatı olarak görmekteyiz. geminin çarpmak üzere olduğu buz dağından gemiyi kurtaracak bir ekip aramaktayız.

  moderatör alımı beklentimiz, ne olduğu belli olmayan ve ne amaçla kurgulandığı belirsiz 12. nesil beatrax nickli hesaplar değildir. bu ortama gerçek birer moderatörler istemekteyiz.

  zall'a sözlüğün sadece sahibi olmadığını, aynı zamanda admini de olduğunu hatırlatırız. ne ve hangi sebeplerle sözlükle ilgilenmeyi kestiğini ve umursamamaya başladığını bilmiyoruz, bilmek de istemiyoruz. bizler sadece kendisinin yapamadığını başkalarının yapmasına imkan sağlamasını istiyoruz. gerekirse de bu sözlüğün gerçek sahiplerinin bu sözlükte ondan daha fazla vakit geçirip, ondan daha fazla önemseyenler olduğunu hatırlatmaktan da çekinmeyiz. fake hesaplarla, sırf çok entry giriyorlar diye susturulmayan iğrenç sapıkların entryleriyle bu işlerin yürümeyeceği açıkça görülmektedir.. 10 entry girsin de tık alınsın diye müsamaha gösterilen adamlar, düzgün yazarların 100 entry girmelerine mani olmaktadır. bugün bu ortamın temizlenmesi için 3-5 entry, 3-5 sapık takımının sözlükten uzaklaştırılması kayıp değildir. aksine bunların sözlükten uzaklaştırılması sözlüğün çok daha büyük bir kitleye açılabilmesi demektir. sözlüğü sağlıklı bir şekilde ayağa kaldıracak en net çözüm, kanserli hücrelerini söküp atmasıdır.

  uludağ sözlük yetkilileri olarak; böyle bir çağrı yapacak duruma gelmiş olmaktan ötürü mutlu değiliz. böyle bir vaziyette susup kalma fikrinden ise hiç memnun değiliz. bizler yetkili sıfatlarımızın arkasına saklanıp, bu sıfatların sonuna kadar tadını çıkarıp, bünyemizde egosunu taşıyarak olanı biteni vurdumduymazlıkla görmezden gelme yolunu seçmeyeceğiz...

  bu sözlüğe yıllardır anısını, hatırasını, düşüncelerini, beklentilerini, üzüntü ve mutluluklarını yazmış, yeri gelmiş tanıdıklarının, sözlükten edindiği dostunun cenaze törenine tanık olmuş, yeri gelmiş aşık olmuş, yeri gelmiş evlenmiş hasılı güzel arkadaşlıklar biriktirmiş herkes adına bu çağrıda bulunuyoruz...

  dile getirmiş olduğumuz tüm sorunların çözülmesi için; inisiyatif alabilen, tam bağımsız, formata ve jargona hakim, herhangi bir baskı yapılmadan rahatça çalışabilecek moderatör alımlarının yapılmasını ve moderasyon ekibinin oluşturulmasını istiyoruz. biliyoruz ki; bu adım atılırsa geriye kalan tüm sorunlar çok kısa bir süre içerisinde çözülecektir.

  çözümün adresi ve tek muhatabı ise zall'dır. ve ona söylemek istediğimiz son söz şudur;

  'eğer bu sözlüğün sahibi isen o zaman sözlüğüne sahip çık.'

  uludağ sözlük yetkilileri.
  122 -41 ... modus kerler
 2. 2.
  Zall bu entry'i okuyasıya kadar sözlük kapanır zaten amk.
  35 -13 ... landsknecht
 3. 3.
  listede dibi dibi rek olmadığı için okumaya gerek olmayan çağrı.
  22 -8 ... elmas bogazici
 4. 4.
  Zall bu kadar okumuş olsa sözlük bu durumda olmazdı amk. Ama destekliyorum.
  22 -2 ... talihsiz sokak kedisi
 5. 5.
  bugüne kadar susmanız hataydı. bizler sözlük elden gidiyor diye yıllardir bagirirken cogunuz görmezden geldiniz. yarali parmaga işemediniz. sesinizi yukseltmediniz. neyse, fazla konusmayacagim.

  ek: konusacagim. bu soyledikleriniz yerine getirilmezse yetkililigi birakacak misiniz? sadece buna cevap istiyorum. yoksa "gozlerimi kaparim, vazifemi yaparim" mi diyeceksiniz? yıllar once benzer sebeplerle talepleri yerine getirilmeyen ekşi moderatörleri gibi toptan istifa edebilecek misiniz? hadi bakalim, hodri meydan.
  59 -12 ... bigbangtheory deki ruh hastasi
 6. 6.
  her kelimesine katıldığım eylem.
  daha bu eylem de ses getirmezse zaten siktir olup gidelim bu sözlükten.
  olm benim ekşi hesabım var, neden burada takılıyorum ki?

  sevgili zall, bunu sikle bari artık. edep ya hu...

  edit: bu arada bigbeg terapi'nin söylediklerine de katılıyorum. (bkz: #41921367)

  2 sene önce aynı sorunları biz dile getirdik bu yetkili arkadaşlar destek vermediler. hatta grev kırıcılığı yapmaya çalıştılar.
  demek ki o zaman sözlüğü pek sevmiyorlardı, şimdi yeni sevmeye başladılar.

  ama biz onlar gibi değiliz, sözlüğün gerçekten iyiliğini istiyoruz, bunu karşılık beklemeden istiyoruz ve bu sebeple eylemlerine destek oluyoruz.
  39 -15 ... tengir budun
 7. 7.
  Oooo! isyeaaan!
  Alırım bi dal.
  10 ... hayat guzel
 8. 8.
  Sözlükteki tüm olumsuzlukların, tükenmişliğin, kokuşmuşluğun tartışmasız sorumlusu olan zall'a yönelik çağrıdır.

  Metinde her şey eksiksiz bir biçimde anlatılmıştır. Vizyonsuzluğun, tükenmişliğin, bitişin uçurum noktasına kadar gelmiş bir sözlük var ortada. Bundan yazarlar da dahil Rahatsızlık duymayan tek kişi ise; zall.

  Bir insanın kendi kurduğu mekana saygısı olur bari, çocuğu muamelesi yapar en azından. 5-10 yazar 3-5 entry giriyor. Online sayısı diplerde. inatla da yöneticisiz şekilde bu koşullarda devam etmeye çalışılıyor.

  Niyetin bu sözlüğü bitirmekse acı çektirme, direkt kapatıp bitir. Yok değilse de bırak senin yapman gerekenleri biz yapalım. Ama bizi bi sal artık.
  24 -9 ... alkolik oldum
 9. 9.
  sözlüklerin sahipleri ergen, yazarları ergen olmuş çok mu?

  uludağ sözlük yetkililerinden zall a açık çağrı
  11 ... uykusuz baykus
 10. 10.
  zall okumazmışmış.
  zall okumayacaksa ne diye sağda solda interaktif sözlük patronu havası yaratıyor.
  ekmek yediği yere sahip çıkmayan adamın kimse kusura bakmasın götündeki donu alsan haberi olmaz.

  benim zikimde bile değil sözlük kapansın dönüp vah dersem götüm.
  sadece yıllarca gelip itibar gösterip bilgi paylaşıp bilgi sahibi olduğumuz platforma üzülmüş gibi yaparım.
  19 -1 ... kafam bir milyon