1. 1.
  açıkçası uludağ sözlük' ün sürekli diğer sözlüklere nazaran, "tutuculuğuyla" ön plana çıkması sebebiyle; trolllüğün temeli olan "sokak ağzı" böyle bir altyapıda pek sırıtmakta ve ironi yaratmaktadır. aslında bu bilinç, ekşi sözlük' ten ithaldir. çok sık takip etmemekle birlikte uludağ sözlük' e ait olan, özden beslenen tek troll; cool adam' dır.

  bildiğimiz üzere kendisi sözlükte "zengin züppesi"* profili çizmektedir. evet bu profil nerede iş yapar? elbette kenar mahallelerde veya avam ortamlarda. işte bu uludağ sözlük bilincinin, sokaktaki adamın bilincine yakın olduğunun ispatıdır. ve işin komik yanı, ekşi sözlük' te bir çok celebritynin kullandığı dil; cool adam kıvamındadır.

  troll neyden beslenir misal; ekşi sözlük gibi buram buram elitizm kokan, amerikan anarşisti ortamlarda, "yurtta kalan kızların geniş olmaları" gibi bir sokaktaki adam bilinciyle, oradaki elitizmi dürter ve asıl amacını ulaşır.

  ancak zaten uludağ sözlük' ün %70' i bu yönde düşündüğünden, böyle bir dürtme politikası pek de sonuca ulaşmaz. yani buradaki troll denilen yazarlar, almış ekşi sözlük' ün elitist iç dinamiklerinnden doğan bir alt kültürü; uludağ sözlük' e entegre etmeye uğraşıyor. bu olmaz. ki zaten görüyoruz adam bazı zihniyetlerle taşşak geçiyor, altına bir sürü evet katılıyorum entrysi. buradaki trolller, malesef kıraathanede kahveciyi oynayan bir hal almıştır.

  ancak cool adam' da her ne kadar troll diye addedilse de, bana göre o da olayı aşırı karikatürize ederek; gene o avam kültürün içerisinde öğütülmüştür. yani kahvenin komiği durumundadır. gerçek troll böyle olmaz, kalemi ciddidir ve sık sık "ben ironi yapıyorum" diye bağırmaz. ve bunun da sebebi, yani sürekli "ironiden anlamıyorsunuz" denmesinin sebebi aslında uludağ sözlük' teki avam için, o söylenenler normal kardeşim. yani senin mini eteğe bakış açın normal, başı açık kadına yorumların normal, küpeli adama bakış açın normal; o seni troll değil celebrity olarak addediyor. yani uludağ sözlük trollleri, neden başarısız olduklarını veya ciddiye alınmayıp, karikatürize edildiklerini düşünürlerse; işte bu sonuca ulaşırlar. onlar hala elit ekşi sözlük trollü dilini kullanıyorlar. burası bambaşka ve iç yapısının, temel dinamiklerinin ekşi sözlük' le alakası yok. bu yüzden aslında ekşi sözlük' e göre dışarıdan bakınca biraz daha dağınık bir tablo görünümünde ve bu yüzden hala hakettiği yerde değil.
  1 ... ordinaryus docent