1. 1.
  sözlükte entry girmeyi kolaylaştıran, klavye kullanımını minumuma indiren yazarların oluşturduğu birliktir. entry membaları genel olarak vikipedia, edebiyat siteleri ve ekşi sözlüktür. şimdi nick vermek isterdim ama iskandinav'yadaki küresel ıkınma yüzünden tam 35 izmirli yurda döndü onları karşılayacağım. evet.
  52 -6 ... fikir muhendisi fikri
 2. 2.
  kafasına vura vura mizah anlayışı gelişmiş yazar söylemidir. hayretler içinde kaldım doğrusu. ancak cezasını çekenler daha yapacağını düşünmediğim ve birlik kurulmasına gerek duymadığım olaydır efenim.
  1 -1 ... hunharca
 3. 3.
  --spoiler--
  Ölçüleri

  Yüzgeçayaklılar üst familyasının en büyük ve en küçük türleri fokgiller familyasına aitdir. Fokgillerin ortalama ölçüleri morslar ve denizaslanıgillerden küçüktür. En küçükleri Baykal foku ve kıvrak fok, 110-140 cm uzunluğa ve 50 kg'dan biraz fazla bir ağırlığa ulaşırlar. Büyüklük rekorunu 6,5 metre uzunluğa ve 4 ton ağırlığa kadar varan deniz fili tutmaktadır.

  Denizaslanıgillerden farklı olarak, fokgillerde çoğunlukla dişi ve erkek türler aynı büyüklükte, bazen dişiler biraz daha büyük olurlar. Sadece deniz fillerinde erkekler dişilerden çok daha büyük olurlar.
  Yüzgeçleri
  Bir fokgilin (altta) ve bir denizaslanıgilin (üstte) iskelet yapıları arasındaki farklılıklar

  Ilerleme yöntemleri başlığı altında da açıkladığımız gibi fokgillerin ön yüzgeçleri denizaslanıgillerde olduğundan küçüktür. Parmaklarında güçlü tırnakları vardır. Bu tırnakları ile yere tutunur, ya da karın içine mağaralar kazarlar. Sadece bazı antarktik türlerde tırnaklar gerilemişdir.

  Arka yüzgeçlerinde en dışta kalan parmak en uzunudur. Arka yüzgeçlerindede tırnaklari vardır, ama bu tırnakları kullanmazlar. Güney yarıkürenin çoğu türlerinde bu arka yüzgeç tırnakları yok olmuşdur.
  Iskelet ve kas yapıları

  Fokgillerde en güçlü kasların toplandığı bölge, irikulaklıgillerde olduğu gibi omuzlarında değil, kalçalarındadır. Musculus longissimus dorsi ve Musculus iliocostalis kasları en iyi gelişmiş kaslarıdır.

  Fokgillerin dış görünüşlerine bakıldığında boyunları yokmuş ve kafaları doğrudan vucutlarının üstünde oturuyor gibi görünürler, ama bütün memelilerde olduğu gibi onlarında boyunlarında yedi eklem bulunur. Boyunlarında güçlü kasları vardır. Yüzerken kafalarını eğik tutarlar, ama avlarını yakalarken hemen kafalarını dikerler.
  ilerleme yöntemleri

  Fokgillerin denizaslanıgiller arasındaki diğer mühim bir farkları, ilerleme gücünü öne değil arkaya aktarmış olmalarıdır. Denizaslanıgiller suyun içinde bir penguen gibi güçlü ön yüzgeçleriyle ilerlerken, fokgiller yüzerken çok daha zayıf olan ön yüzgeçlerini hızı kesmesinler diye vucutlarına dayar ve pek kullanmazlar. Fokgiller yüzmek için arka yüzgeçlerinin parmaklarını gerip onları daha geniş yaparlar ve onların gücü ile ilerlerler.

  Böylece fokgillerin suda yaşamaya, denizaslanıgillerden daha iyi ayak uydurmuş olduklarını söyliyebiliriz. Çünkü suda işlerine yaramayan ön yüzgeçleri zayıflamışdır. Bu yüzden karada hareket etmek onlar için irikulaklıgillerde olduğundan daha zordur. Fokgiller karada karınları üzerinde sürünerek ilerler. Bu yorucu ilerleme yönteminden dolayı bazen sağa ya da sola doğru ilerlemek için o yana doğru yuvarlanırlar. Karlı ve buzlu bir ortamda kayabildikleri için daha rahat ilerlerler.

  Eskiden denizaslanıgillerin fokgillerden daha ilkel bir familya oldukları düşünülmüşdür. Modern bilimde ama böyle bir fikirden kaçınılır, çünkü iki familyanında bulunan en eski kalıntıları aşağı yukarı aynı yaşlardadır.
  Yaşam şekilleri

  Fokgiller, denizaslanıgiller gibi büyük koloniler oluşturmazlar. Sadece deniz fillerinde, bir erkek diğer erkeklerle dövüştükten sonra iyi kolladığı bir harem oluşturur. Çoğu fokgiller yalnız ya da küçük topluluklar içinde yaşarlar.
  Beslenme

  Çoğu fokgiller balık ve diğer deniz hayvanları ile beslenirler. Bazıları bir tür besin üzerinde uzmanlaşmışlardır; örneğin yengeç yiyen fok'un yaşam şekli ve hatta çene yapısı güney kutbu yengeçleri ile beslenmeye ayak uydurmuştur. Deniz parsı ise tam bir yırtıcı hayvandır, penguenler ve diğer fok türlerini avlar. Katil balina ve köpekbalıklarının yanında, Güney Okyanusu'nun en başarılı avcılarından biridir.
  Sınıflandırma
  Dövüşen deniz fili erkekleri. 6,5 m uzunluğa ve 4 ton ağırlığa (1,5 otomobil büyüklüğü) ulaşan deniz fili, karada hareket edebilen en büyük memelilerden biridir.

  Fokgiller familyasını sınıflandırmanın en mantıkli yolu, güney yarıkürenin türlerini Monachinae, ve kuzey yarıkürenin türlerini Phocinae olarak ayırmakdır.

  McKenna & Bell'e göre sınıflandırma (ancak oymaklar alt familyaya, alt oymaklar ise oymağa çevrilmişlerdir):

  Alt familya: Monachinae
  Oymak: Monachini
  Cins: Monachus
  Akdeniz foku (Monachus monachus)
  Hawaii foku (Monachus schauinslandi)
  Karayip foku (Monachus tropicalis)
  Cins; Deniz fili (Mirounga)
  Kuzey deniz fili (Mirounga angustirostris)
  Güney deniz fili (Mirounga leonina)
  Oymak: Lobodontini
  Cins: Ommatophoca
  At foku (Ommatophoca rossii)
  Cins: Lobodon
  Yengeç yiyen fok (Lobodon carcinophagus)
  Cins: Hydrurga
  Pars foku (Hydrurga leptonyx)
  Cins: Leptonychotes
  Weddell foku (Leptonychotes weddellii)
  Alt familya: Phocinae
  Cins: Cystophora
  Balonlu fok (Cystophora cristata)
  Cins: Erignathus
  Sakallı fok (Erignathus barbatus)
  Cins: Asıl foklar (Phoca)
  Semer foku (Phoca groenlandica)
  Kıvrak fok (Phoca hispida)
  Hazar foku (Phoca caspica)
  Baykal foku (Phoca sibirica)
  Larga foku (Phoca largha)
  Bayağı fok (Phoca vitulina)
  Cins: Halichoerus
  Boz fok (Halichoerus grypus)
  Cins: Histriophoca
  Çizgili fok (Histriophoca fasciata)

  Kürkleri

  Yetişkin fokların derileri, maroken eşya yapımında kullanılmak üzere sepilenir.Çok büyük derilerden, ayakkabıların sayaları için deri yapılır. Kürkçülükte çok genç fokların derileri kullanılır.Bununla birlikte, yavru fok kırımı hakkında kamuoyu uyarıldıktan sonra AET 1983'te ortak bir talimatla 1 Ekim 1983-1 Ekim 1985 arası yavru fok derisi yasaklanmış,sonra bu yasak 4 yıl daha uzatılmıştır.
  Kladistik analizi (1996)

  1996 da Bininda-Emonds ve Russell fokgiller üzerinde kladistik bir analiz yapmaya çalışmışlardır. Kafatasları, çeneleri ve yüzgeçlerin özelliklerini incelemişlerdir. Bu incemeler Monachinae ve Phocinae'nin gerçekten iki ayrı monofiletik takson olduğu hakkında kanıtlar getirmişdir. Ancak büyük ihtimalle Phoca cinsi parafiletik'dir, ve Monachinae'nin yukarıda gösterilen oymağa konulmasıda doğru değil gibi gözükmektedir. Bu yapılan araştırmada birden fazla kladiogramlar ortaya konulmuşdur.
  --spoiler--
  4 -1 ... saipsiz
 4. 4.
  sözlüğe ucuz ve bayağı espirilerden başka bir katkısı olmayan amele yazarların kıskandığı yazarlar birliğidir. he gardaş, her bilgi içerikli entry giren wikipediadan aşırıyor, her sakallı da hacı oluyor.
  1 -1 ... dis guclerin oyunu
 5. 5.
  boş beleş yazarlar birliğidir. küresel ikinma başı çeker. aşikar.
  3 ... efendi erkek
 6. 6.
  boş beleş yazarlar birliğidir. /fill in the blanks/ başı çeker. aşikar.
  2 -1 ... asuregibisurat
 7. 7.
  beleş boş yazarlar birliğidir. küfürbaz boşu çeker.
  1 ... 1352389
 8. 8.
  boş beleş yazarlar birliğidir. 31 çeken aşı çeker. Aşikar.
  1 ... efendi erkek
 9. 9.
  Eksi'den baslik calanlarinda dahil oldugu grup,
  ... just millionaire