1. 1.
  sözlükte bir şeyler araştırıp büyük ihtimalle aradığı bilgiyi bulamayan insanın sorusudur. sözlük yazarlarının yüreğini parçalar. ne yazık ki gerçektir.bilgi içerikli entry girmekin tam olarak yerleşememesi bunda en önemli etkendir.

  edit: örneğin 45 entry içeren fb-palermo maçı başlığında bir kişi de akıl edip maç saatini yazmamış. ilk akla gelecek bilgi. ve ben maç saatini bilmiyordum.
  48 -7 ... sen bana bu diyemezsin
 2. 2.
  - bilgi entrysi girildiği zaman adı tematik olduğu için
  - bilgi entrysi girince copy paste diye bok atıldığı için
  - bilgi entrysi girmeye kalkınca herkesin şuna bir ayar vereyim çeşit olsun havasına girdiği için
  - (sürekli) bilgi entrysi girince (copy paste veya değil) yazar çaylak yapıldığı için*
  133 -6 ... 6.4.r.1.$.h
 3. 3.
  her yazarın cevabını çok kolay verebileceği ama kendi de bu çarkın içinde olduğundan dolayı coğu kişinin cevaplarını kabullenemeyeceği sorudur.
  nacizane olarak cevap veriyim

  -(önce öz eleştiri) başlık nasıl açılır bilinimiyor, şekil "a" görüldüğü gibi başlıklar soru şeklinde açılıyor. başlık "uludağ sözlük ün bilgi kaynağı olmamasının sebepleri" veya "uludağ sözlük`ün bilgi kaynağı olmaması" gibi açılması gerekirken altına girilen çoğu entry nin sözlük formatına aykırı olduğu soru şeklinde başlıkalr açılıyor.
  6 ay sonra gelen edit: bu başlık, entry yazıldığı tarihte "uludağ sözlük neden bilgi kaynağ değil" şeklinde idi ve de uzun süre öyle kaldı

  -en önemli 2. sorun anket
  nasıl bir istek ve arzu içinde oldukalrını bilmiyorum ama çoğu yazar anket için yanıp tutuşuyor entrylerinin çoğunu anket başlıklara verilmiş cevaplar oluşturuyor. daha da vahimi anket olmadığı halde, çoğu başlık altına tek bir bkz verilerek, ve bunun defalarca tekrarlanmasıyla anketleştiriliyor, çöp başlık ve entry haline getiriliyor.

  örnek vermek gerekirse, okunması gereken kitaplar başlığına yazar okuduğu her kitabı bkz şeklinde verince güzelim başlık not defterine dönüyor.
  oysa, yazar kişisi, okuduğu ve beğendiği kitabı yazdıktan sonra yanına nedenlerini de sıralasa çoğu kişinin sürekli takip ettiği ve yararlandığı "bilgi içeren" bir başlık olucak

  -başka bir sorunda sadece bilgi içeren içinde yorum olmayan yada yorumun kişisel boyutta olduğu entrylere verilen - oylar, yazarın şefkini kırıyor.

  -bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan ve sürekli bunun geyiğini yapan yazarlar
  -geyik entry den öteye geçemeyenler
  -tartışmalar
  -hergün nick i altına entry girilmeyince krize girenler
  -spor özelliklede futbol fanatizmi
  -sosyalleşme budalaları
  -"acaba hangisi kız bunlardan" "güzel midir?" insanları

  gibi... nedenler çoğaltılabilir.*

  ek:bir tanede hiciv-gönderme ile argo-küfür ün farkını bilmeyen moderator var.
  11 ... pulera
 4. 4.
  yazarların büyük bir çoğunluğunun geyiğe daha önem vermeleri ve bilgiden, yorumdan sıkılarak bahsetmeleri sonucunda başımıza gelen olaydır. şaşılmamalıdır. kimse buranın bilgi kaynağı olması için bir adım atıyor değil ki nası olacak bu iş? 10 yazardan 9u aklına gelen saçmasapan entryleri pervasızca yazmaktadır. bu sözden kastettiğim de yanlış anlaşılmasın; burada yazan hemen hemen her yazar geyik amaçlı açılan bir başlığa entry girmiştir en az 1 kere ama herşeyi dozunda tutmak gereklidir ve en doğrusudur. yazarların yaratıcılıklarını bir kez daha gözden geçirip entry yazarken daha seçici olmaları gerekmektedir ama nedense hiçkimse bu sorun hakkında konuşmak bile istemez.
  bu bir kaostur. bana sorarsanız düzeleceği filan da yoktur. hepinize iyi günler annem.
  2 ... sevgilioykuler
 5. 5.
  (bkz: ne zaman adam oluruz)
  ... bl
 6. 6.
  "yazarların popülerliklerini arttırmak için geyik başlıklar ya da entryler girdikleri için" diye cevaplanabilecek soru. çünkü; her kez bilgi içeren entry girmeye çekiniyor. sebebi, oy kaygısı var onlarda. hakkında bir şey söylenmezse eğer, rahatsız olur bu modeller. o gün o yazardan bahsedilmelidir, nick altına bir entry girilmelidir, yoksa olmaz! kendini başarılı saymaz insanlar gülmediği için. bu dünyada başarılı olanlar sadece insanları güldürenler mi? tabiki espiri yapacağız, güleceğiz, eğleneceğiz ama bilgide vereceğiz. son zamanlarda girilen başlıkların bir çoğu anket ya da soru niteliğinde açıklama yok bilgi yok. bu sözlüğü adam etmek bizim elimizde. zirvede gördüğüm kadarıyla bu potansiyel yazarların bir çoğunda mevcut ama kullanılmıyor, çok yazık.
  (#901563)
  2 -1 ... junior
 7. 7.
  uludağ sözlükteki en büyük sorunsal. yazarların çabası görülmeye değer, zirvelerden anlaşılacağı kadarıyla aile ortamı var sanki. ancak çoğu üniversite öğrencisi olan yazarlar neden bilgi içeren entryye zaman ayırmıyor? sebebi çok basit: okuma alışkanlığının azlığından. ülkemiz genelinde en büyük sorunsallardan biri okumamak. bırakın kitabı, dergiyi, hatta gazeteyi okuyan yok. elbette kimse okumayı sevmek zorunda değil. ancak okuma alışkanlığının olduğu yazar bünyesi, sözlük için daha faydalı. yazarlığını yaptığımız uludağ sözlük bir bilgi kaynağı; adı üzerinde tanım, haa, sanki ben yazıyormuyum tanım ve bilgi içerikli entry? yazıyorum ama sürekli değil. kapıyı açacak anahtar burada: süreklilik. kendin için olmasa da sözlük için okumak, sözlük için yazmak. bilgi kaynağını geliştirmek elimizde ve hala çok geç değil.
  2 ... legend of the stranger
 8. 8.
  aradığını bulamayan yazarların, aradıklarını başka kaynaklarda bulup, o konu hakkında bilgilendikleri halde sözlüğe o konuyla ilgili başlık açmamalarından kaynaklanan sorunsal.
  (bkz: iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırmak)
  2 ... gonulcelen
 9. 9.
  bilgiden kastın ne olduğuyla değişen yakıştırma. tecrübe, bilgi ise uludağsözlük dibine kadar bilgi kaynağıdır..
  1 -1 ... mey
 10. 10.
  ilgi kaynağı olmayı bilgi kaynağı olmaktan daha değerli bulan ve ezici çoğunluğa sahip yazarların eylemlerine yakarıştır.
  4 ... bresson