1. 1.
  demokratık oldugu ıddıa edılmese de adaletlı olması gereken bır olusum olan uludag sozluk de adalet anlayısı sınıfta kalmıstır...
  demokrası beklememk ıle beraber, adaletın bır nebze olması taraftarıdır yazarlar... cogunun modlar ıle derdı vardır, begenmeyen gıdebılır dıyebılırler, haklılar, sozluk bır kısının malıdır ve dıgerlerı onun yazılı ya da yazısız tum kurallarına uymalıdır...

  ama uludag sozlugun hedefı nedır? hedefı, bılgı ve eglenceyı bır arada yasatabılecek, kalıteyı yuksekte tutacak bır olusum olmak ıse... once adıl olunmalıdır... haksızlıga prım verılmemlıdır... ınsanları asaglamadan, uslubuyla moderasyon yapılmalıdır...

  bu yazılanları okumak, kaale almak zorunda degıldır kımse... sadece fıkır beyanıdır...
  uludag sozluk bılmam kac bın kısının uye oldugu ama uc bes kısının gazı ıle cocuk bahcesıne dondıgı bır yer olarak kalcaksa, buyursunlar efendım...

  makına da adı gecen bır sozlugum dıye ovunmek de abes ıle ıstıgaldır...

  (bkz: ınsanca pek ınsanca)
  8 -2 ... baris baris
 2. 2.
  (bkz: moderasyon vs faşizm)
  2 ... laedri
 3. 3.
  zaman zaman bozukluğuna benim de şahit olduğum moderasyon anlayışıdır. ancak bunu sözlükteki binlerce entryle uğraştıkları için yanlışlıkla yaptıklarını düşünüyorum. en azından düşünmek istiyorum. diğer bir sorunda bana kalırsa gammaz olan yazarların gammazlık yetkilerini kötüye kullanması ve kendi siyasi görüşü haricindeki entryleri gammazlamasından kaynaklanmaktadır.
  ... eurasia
 4. 4.
  (#1407263)
  (#1432458)
  2 ... mulayim
 5. 5.
  günde binlerce başlık açılan bir platformda yazılan her şeyin denetlenmesi için insanüstü bir efor sarfedilmesi gerekliliği baz alınırsa moderatörler tarafından gerçekleştirilen eylemlerin hatalı olabileceği ihtimali yüksektir. bu iş yoğunluğu içinde bir moderatörün hata yapması ve silinmemesi gereken bir entry'i silmesi çok doğaldır. fakat önemli olan -hukukçular bilir- niyettir. eğer hatalar gayriihtiyari yapılıyorsa sorun çok da önemli değildir. moderatör sayısını artırmak bu durum için bir çözüm olabilir. fakat sözlüğün genel şikayeti moderatörlerin yazarlar arasında ayrımcılık yapması ve adamına göre muamelelerde bulunmasıdır. eğer bunun gerçekliği ispat edilebiliyorsa, ki öyle gözüküyor, bunu yapan moderatör admin tarafından görevinden alınmalıdır. veya admin demelidir ki, "burası benim çöplüğüm istediğim gibi at oynatırım prenslerim de istediklerini yapmakta özgürdürler".

  sayın admin in bu şikayetler karşısında sessizliğini koruması da ilginçtir. sanırım farketmiyor, kendisi de zan altında kalıyor. ben kendisinin iyi niyetli olduğuna inanıyorum fakat bu platformun başındaki insan olarak olaya müdahale etmelidir.

  eğer bazı yazarların yazdıklarını anlayamayan veya artık işinden bunalmış moderatörler varsa entry silmek yerine görevlerinden ayrılmayı da düşünebilirler.
  2 ... karamsar kelimeler
 6. 6.
  çarpık bir adalet anlayışı vardır.

  önce moderasyona bakalım. onların nerede doğduklarını bilmiyorum. ne konuştum ne de nüfus cüzdanlarını gördüm. ancak onların doğdukları yer neresi ise türkiye'de henüz daha öyle bir yer keşfedemedim. uzun bir çaylaklık dönemim* boyunca sürekli insanlar üzerinde testler yaptım. gezdim dolaştım sözlüğünü satan yazar misali. insnaları karşıma aldım. önce "ben sana x demedim, adam olamazsın dedim'" dedim. tepkiler olumsuzdu. kimisi çok kızdı. kimisi güldü geçti. kalbimi kırmadılar ama. keşke kırsaydılar. ancak bir de "sen i*nesin. hepiniz *tsiniz. orgazm oldunuz mu lan?" diye bağırınca ellerine aldıkları bilimum kesici ve biçici maddelerle beni kovalamaya başladılar. inanılmaz öfkelenmişlerdi. çıldırmışlardı. korktum ve kaçtım...

  hoş korkmak ve kaçmak kötü bir eylem. ama bazen insanlar bu tarz laflarla beraber arkalarında uludağ sözlük moderasyonu isimli güruh ile beraber ayakta durabiliyorlar. bu yüzden moderasyonu anlamıyorum. ama anlamak istiyorum. empati yapmaya çalışıyorum. ama olmuyor. "birini severler kollarlar, birini sevmezler atarlar" lafına da inanmak istemiyorum. dağ başı mı burası?

  kendilerine "sizden adam olmaz." demek isterdim ancak bir 10 güne daha katlanamayacağım. "siz i*nesiniz. hepiniz *tsiniz" derdim ancak buna da her ne kadar onların ahlak anlayışları uygun düşse de benim ahlak anlayışım uygun düşmüyor.

  bize göre ayıp şeyler bunlar.
  1 -2 ... micro cuts
 7. 7.
  (bkz: adalet mülkün temelidir)
  1 -1 ... arabaciarabayatasget
 8. 8.
  bkz olarak öyle .öte böyle .arak yazdığım için 10 gün çaylak oldum. ne kadar adildir ? orospu cocugu diye başlık varken benim verdigim bkz ve doldurdugum öyle .öte böyle .arak başlığı mı argo oluyor ? kurallar aykırı oluyor ? böyle basit şeyler yüzünden yazarları sözlüğe küstürmek hoş davranış sayılabilir mi ? moderatör arkadaşlar yetişemiyorsa moderatör alımı yapılır, uygun görülen yazarlara iletilir istek kabul ederlerse olur biter. hayır illaki ceza gerektiren bir davranış ise 10 gün çaylak yapılması fazla değil midir ? 3 gün 5 gün ceza değil midir ?

  diknot: bu entry çaylak olduğum zamanlarda girilmiştir.
  2 ... biyolojik baba
 9. 9.
  yar.k kelimesinin normal karşılanması ama b.k kelimesinin ağır hakarete girmesi buna örnektir.*
  5 ... cirkince
 10. 10.
  internet ortamı özgürdür çünki istediginiz yere girer çıkarsınız ama burası bir sözlük buranında yöneticisi var, ne bileyim moderatörü var, var babam var yöneticinin koydugu yada canının istedigi şekilde yönetilir burası.
  2 ... matem