1. 1.
  Şüphesiz ki diğer yazar arkadaşların da görüşleri merak edilen nedendir. şimdi " yha bitmedi " falan gibi sikko açıklamalarla gelmeyin bana. görüyoruz işte, 1000'li online sayıları 200-300'e düştü. azalarak bitmekte.

  kendimce gözlemledigim sebepler şunlar:

  1) kendini troll zannedip de trollük kisvesi altında yavşaklık, piçlik, g.tlük yapanlara müsamaha gösterilmesi, bunların sözlüğün dinamiğini sağladığı gerekçesiyle el üstünde tutulması. lan olm, sizin her yeriniz troll olsa ne yazar. siz daha trollüğün ne olduğunu kavrayamamış düşük zekalı organizmalarsınız. açın bakın sözlük tarihine, gerçek trollüğün ne olduğunu görün. bakın bir hicbiseyebosunaiclenmeyenadam'a, cool adam'a, merhaba ben pembe tolga'ya, etuuu'ya, maldan adam'a, qurm i qurmullah'a, gecmis zaman olur ki'ye, morganize isler'e ve ismi aklıma gelmeyen nicelerine. illa trollük yapacağım diyorsanız gidin bu adamları örnek alın. bizler de keyifle okuyalım. öyle günde 100 tane tek cümlelik sikik entryler girmekle troll olunmuyor. sizin derdiniz kısa yoldan eksi karma yapmak, bu vesileyle sol frame'i s.kmek. lan herif her gün " kitap okumak gerzekliktir, tiyatroya gitmek mallıktır " diye entry giriyor, troll olduğunu zannediyor at kafası. gercek trollugun zeka, birikim ve belli bir altyapi gerektirdiginin bile farkinda degil. çünkü kafası o kadar bile çalışmıyor.
  2) tek kelimelik s.kindirik cümlelerle toplumun genelinin kabullendiği değer yargılarının aleyhinde insanların çoğunun sinirlerini zıplatan desteksiz, mesnetsiz söylemlerin sırf sözlük formatına uyuyor gerekçesiyle görmezden gelinmesi.
  3) düzgün yazarların çoğuna yapılan sistematik saldırıların moderasyon tarafından gözardı edilerek bu yazarların küstürülmesi.
  4) yazar kabulunda herhangi bir kriter olmaması, nefes alsın yeter mantığı ile hareket edilmesi, 2 gün önce siktir edilen yazarın ertesi gün tekrar yazarlığa kabul edilmesi.
  5) ülkenin temel taşlarına dair bir takım kriterlerin sürekli trollük adı altında yıpratılması, bunlara ses çıkarılmaması, 3-5 tip tarafından ota boka kemo, laik bilmemne sıfatlarının takılarak modern toplumların kabullendiği değer yargılarının sürekli aşağılanması. bu ülkenin aydınlarına, sanatçılarına anlamsız ve bomboş söylemlerle saldırılması, cehaletin kutsallaştrılarak övgüler dizilmesi ve tüm bu olanlara kimsenin dur dememesi.
  6) ırk, dil, din nefretinin körüklenerek sürekli sınıf ayrımcılığına müsamaha gösterilmesi.
  7) kadının aşağılanmasına ses çıkarılmaması, bunu özellikle yapan itlerin " fikir özgürlüğü yeha " söylemi ile korunması. ensestvari başlıklara izin verilmesi.
  8) algı operasyonları ile olmamış olayları olmuş gibi göstererek dezenformasyon yapan zevzeklerin korunması.
  9) yazarların gözünde moderasyonun çalışmaması, ya da yeterli olmaması.
  10) sözlüğün artık sözlük olmaktan çıkıp, insanların götünü başını attığı yer olması.
  11) sikko kavgalara, polemiklere göz yumulması. insanların birbirlerine hakaret etmelerine ortam sağlanması. bu tür olaylarda direkt müdahale edilmemesi. sözlüğün sözlükten çok dedikodu yuvasına dönmesine izin verilmesi. bu tartismalarda hakaret ile eleştiri arasındaki ince çizginin bir türlü korunamaması.
  12) ekşi sözlük'ün yazar alımını kolaylaştırması.
  13) sözlükte yazardan çok bot olması.

  yazdıkça çıkıyor işte, benim söyleyeceklerim şimdilik bunlar. içim sıkıldı a.ına koyim yazarken. daha onlarca sebep yazabilirim.
  belki şu anki izledikleri politika ile günü kurtardıklarını sanıyorlar ama uzun vadede çöküş kaçınılmaz. hani insanlar yıllardır " uludağ sözlük bitti " diyorlar ya, bu sefer şakası yok, gerçekten sona doğru gidiyor.
  neyse, "bunu neden yazıyorsun, zaten çoğunu biliyoruz" diyebilirsiniz.
  ileride sözlük bir gün tamamen bittiğinde zall sebeplerini topluca okusun da "ben ne bok yedim" diye kafasını vursun diye yazıyorum.
  69 -12 ... bigbangtheory deki ruh hastasi
 2. 2.
  Takma kanka bu gözler incinin çöküşünü gördü...
  4 -1 ... lucifers
 3. 3.
  isonun yazarlara kar payı ateşlememesi.
  2 -1 ... serdarsl06
 4. 4.
  Trend bitti bro sadece ekşi ayakta kalacak ismail bunu gördü ve sözlüğü okuttu.
  Facebook nasıl yavaşladı ve bitiyor sözlüklerde öyle olacak.
  8 -2 ... karton toplayan cocuk
 5. 5.
  seviyesiz trol piçler yüzündendir. yaklaşık 13 senedir burdayım ara ara yazarım ama insanın içinden hiç yazmak gelmiyor artık, ilgi manyağı trol piçler sayesinde. moderasyon desen ayrı bir terane, herif özel mesajla ana bacı giriyor, anladığı dilden cevap verince onun yerine seni çaylak yapıyorlar. bana küfreden piçse hala yazmaya devam ediyor üstelik trol olduğu da çok belli ama ne hikmetse moderasyonun sikinde değil. şimdi moderasyonun sikinde değil dedim diye yine çaylak yapılabilirim ama hiç sikimde bile değil. burası eskiden güzeldi. nasıl ki 6.nesil yazarlığımı yakıp entrylerimi silerek ekşiden çıktıysam burdan da çıkarım. burda eskiden bilgi paylaşıldır, şimdi am göt meme ve trol akplilerin finansörü gibi uludağ sözlük.
  7 -3 ... kendinedinsiz
 6. 6.
  hepsi. ama en çok moderasyon ekibi denilen arkadaşların gamsızlığı. lan kedi bile afedersin sçtığını gömüyor da yaşam alanını temiz tutuyor. buraya bakıyorsun sözlüğün sahibi adamlar ama zerrece umursamıyorlar. o kadar net ve bariz şekilde çoklu kullanım yapan ve sırf insanların sinirlerini bozmak için sabahın 7 sinde mesaiye başlar gibi ekran başında yerini alanlar var ki. hiçbir müdahalede bulunmuyorlar. sözlük kuralları yazmışlar ama ya kendileri kuralları bilmiyor ya öylesine yazmışlar. açık açık tüm kuralları ihlal eden onlarca tip var burada. hepsi de aynı kabileden. evlerinde aileleri bile kabul etmiyor biran evvel gitsin diye bakıyor ama burada korunup kollanıyorlar.
  19 -2 ... mel mel bakan gibson
 7. 7.
  en büyük neden memelerdir.
  4 -2 ... rockonbaby
 8. 8.
  Yıllar içerisinde zeka ortalamasının düşmesidir şüphesiz.

  ironi yaparsın adam anlamaz basar eksiyi, sözlükte bir nefret kitlesi kazanır; “ben popüler oldum” der hesabı uçuruldukça geri gelir, sen bilgi yazısı paylaştığında; birkaç artı oy almak uğruna “moruq okuyan var mı cidden yha :d” deyip geçer, sözlüğe zaten ilgi için gelen kadına 50 tane başlık açıp artı kovalayınca sözlüğü düzelttiğini sanır, kendince haksızlığa uğradığında “abi tüm sözlük benimle uğraşıor yaa” der... (bkz: şu anda bizi 70 milyon izliyor)

  Gibi gibi örnekler verilerek bu durumun nedeni daha net şekilde açıklanabilir.
  11 -1 ... bos salon konusmacisi
 9. 9.
  kısaca çapulculara sınırsız özgürlük, vatandaşa ise format dayatmasıdır.
  6 -2 ... tea man
 10. 10.
  1000 online varken daha çok m öt eme vardı şimdi daha az. M öt eme sayısının düşmesi yani neden.
  2 -4 ... good luck with me