1. 1.
  sözlüğümüze özgü çeşitli problemler. temel olarak üç başlıkta ele alabiliriz ; birincisi içeriğe dair olanlar ikincisi ise teknik yazılımsal konular , üçüncüsü ise yönetimsel ve işleyişe dair hatalar. ancak başlığı açarken eski bir yazar olarak ilkindeki bazı kronik sorunların hala devam ettiğini görüyorum. karışık olarak bu başlık altında aklıma geldiğince bazılarına değineceğim. çözülür çözülmez çok da umurumda değil, dikkate alınır mı onu bile sanmıyorum zira ilk iki kategorideki hataların çoğu nedeni aslında üçüncü kategorideki ne kadar tık o kadar para odaklı mantık. maalesef. neyse başlamadan yönetim politikasına -haklı olarak- gömdüğümüze göre bir tanesini paylaşayım. artık diğerlerini de başka entrylerde yazarız.

  - başlık standartizasyonun olmaması -

  3500 yıldır sözlüğün kanayan yarası. uzun bir süredir yoktum geldiğimde düzelme var mı diye baktım ama hala da devam ediyor. aynı kavram veya durumlar devamlı farklı başlıklarda inceleniyor. gönüllülerden oluşan bir ekip kursalar yani başlığı taşıyacak adamlar olsa 5 dakikada çözülecek problem saldım çayıra mevlam kayıra paralar bankaya mantığı ile yönetilen sözlüğümüzde bir türlü çözülemedi. ufak bir örnek vereyim ; (bkz: yirmi yaş dişi) (bkz: yirmilik diş). örnekler çoğaltılabilir. şimdi bunu uludağ sözlük başlığına neden yazmadığımı da soranlar olabilir zira bu durum onunla ilgili. emin olun o başlıkta yazanları okuyan yok, doğal olarak ciddiye alan da olmayacak. ayrıca sözlükte içerik okuyan yok. burası bir mikroblog durumunda, her gelen kendisini paylaşacağı bir sosyal mecra olarak görüyor. bu bence bir problem değil ancak incelenmesi gereken ayrı bir konu ; ofansif mizah vs vs gibi. ona da diğer entrylerde değineceğim.

  buna olabilecek olası çözüm önerisi ise sözlükte gerçekten vakit geçirmeyi seven bir kesim var. onlara başlık taşıma yetkisi verilebilir. kimi ne kadar tanıdıklarına vs bakılmaksızın. gayet de şık olur.
  4 -1 ... kenny ackerman
 2. 2.
  (bkz: uludağ sözlük moderasyonu komedisi)
  ... usualsuspects
 3. 3.
  -yazarların inanılmaz özensiz olması-

  sözlükte en çok karşımıza çıkan durum. yazar demek resmen kitap , roman vs yazan adamlara hakaret. gerçi twitter fenomenlerinin bile kitap yazdığı, vine maymunlarının film çektiği bir ülkede ne kaldı ki hakaret edilmemiş olan ? neyse efendim ufak örneklerle açıklayacak olursak mesela başlıklar. aynı başlık 45 farklı formatta açılmış. yukarıda arama tuşu var, kullanan yok. hoş o da pek stabil çalışmıyor. reklam paraları ile sözlüğe yatırım yapılacağına adamlar yiyor. tamam yeme demiyoruz ama çalış biraz be. neyse yönetime günlük gömüş dozajımızı yapıp tekrar yazarlara dönersek , yazarlar o kadar özensiz ki yüzde 90 ı entry kavramını 5 kelime ile kendini ifade etmek olarak görüyor. tamam arada geyik yaparsın, mikroblog olarak burayı kullanırsın da öyle adamlar var ki tek yaptıkları 6 ay spor salonunda takılıp yaptıkları 2 gram kasın 27834723 tane resmini her başlığa atmak. bu nasıl yazarlık aq ? ağzımı bozdurmayın benim. sikik herifler sjadhfk. salon ev salon ev protein tozu sonra beyin sıvılaşıp kulaktan akıyor . hayır zaten yazma kapasiten yok bari boyuna resim atma. hadi resmi attın bari arada farklı resim çekin. hep aynı sikik odandaki resmi biz görmek zorunda mıyız ? git arada camı pencereyi aç lan ? leş herif.

  1. nesilden beri buralardayım (son 2 yıl yoktum ) , hala aynı özensizlik devam ediyor. bazı yazarlar da türkçeyi yeni öğrenmiş yabancı vatandaşlar gibi anlatım bozukluğundan geçilmiyor. cümledeki bütün öğeler belirtisiz nesne aq. soru sorup cevap alamadığın kelime var lan cümlede. senin türkçe hocanın evine meteor düşsün orospu çocuğu. bak özneye bak bak bak soldan rastgele tıkladım yine gördüm yine sinirlendim. bunları bunları aç bırakın sonra dövün. neyse. sakinim. hadi bunu yazdın. yazdın da bir bak arkadaş bu nasıl cümle diye. edit tuşu var bak orada. kullan onu.

  bir de şöyle takılan bir özensiz grup var bunlar her entryde kendilerinden bahseden, alttaki üstteki entry e cevap verenler. arada olur atışmalar , şakalaşmalar ama bunlar direk diyaloğa giriyor. ya kardeşim mesaj var hadi o kapalı ise entry yorumlama var. kullansana orayı.

  örnekler çoğaltılabilir olduğundan bu konuyla ilgili baya entry incelemeli bir başlık açacağım oradan daha geniş devam etmeyi düşünüyorum.
  15 -3 ... kenny ackerman
 4. 4.
  Troll yazarların ortalıkta olması ve sürekli cinsel içerikli başlıklar açılması. Bunu yapmak zorunda değilsiniz lanet olsun !
  2 -1 ... iiiblacktoothiii
 5. 5.
  Bir sürü problem varken, gerek dil bilgisi gerekse fikirsel olarak kalite yerlerdeyken, yönetim veya yazarlar kaynaklı teknik sorunlar varken, ben ve benim gibi birkaç yazarın girdiği cinsel içerikli entrylerin göze batması.

  Sizin hoşunuza gitsin veya gitmesin, sizin haberiniz olsun veya olmasın, cinsellik de bu hayatın gerçeklerinden birisi ve her gerçek gibi bu sözlükte dibine kadar kendisine yer bulacaktır. ilgini çekmiyorsa o başlığa girme, bu kadar basit! Ne gerek var bu kadar hakarete, gerginliğe?

  Sadece biraz saygı. Lütfen!

  Beybi!
  1 -1 ... fistingci sahap
 6. 6.
  - sözlük radyosunun özellikle ölü tutulması -

  bu aslında sonlarda değineceğim bir konu idi. ilgisizlik, alakasızlıktan dolayı bomboş takılan bir radyo.

  aslında temel sorun şu radyoda yetki verdikleri tiplerin çoğu radyoyu geç sözlüğe uğramayan tipler. hani her muhitte olur ya sonsuza kadar kiralık olan boş dükkan . adam vermiyor, çürüse de vermiyor , öyle kimseye yaramasın kafasında. ama sorun şu orası senin değil ki ? zall ın şirketinin malı. zall desen o da şu an para sayma makinesini yağlamakla meşgüldür eminim. selamlar tekstilci ismo okuyorsan. günde 15 dakika bile takıldığını sanmıyorum da neyse.

  yahu bir yer düşünün yayın var diye yayın yapan adamı kıskanıp banlayan , banlamak kolay olmamalı dedi diye diğer yetkiliyi banlayan tipler. yayın yapan erkek djleri kıskanıyor adam. heryerden saçmalık fışkırıyor.

  sizle ufak bir görüntü paylaşacağım, gelişme kısmı sadece radyo yetkililerinin yazabildiği bir kısım ve bakalım en son neler yazılmış.

  uludağ sözlüğe özgü problemler
  3 ... kenny ackerman
 7. 7.
  - oldukça başarısız trollük denemeleri -

  hani troll yazınca insanın aklına ofansif mizah yapan ; aslında o kadar da kötü ya da mal değildir sadece insanın damarına basmak istiyordur diyebileceğimiz ama esasında yazma kabiliyeti yüksek ironi yapan insan gelmeli değil mi ? hani bakıyorsun adam yazmış, olmayacak bir şeyi bulmuş oradan komik argümanlarla yardırıyor falan. ekşide birkaç örnek vereyim tek sözlüklü internet devrinden peder zickler mesela. tanıyan bilir nasıl bir troll olarak başladığını. zıt bir örnek de son nesil kısa yazanlardan owencan. şimdi bizim sözlüğe geliyorsun ki burası da kendine münasır bir komünite - hani kıyaslarken asla birine iyi diğerine kötü olarak yazdığım anlaşılmasın - bir bakıyorsun başlık entryden uzun. adam trollük yapacağım tepki çekeceğim derken mala bağlamış gerzek gerzek yazıyor. hiçbir sikim yok entryde. kabiliyet yok, espri yok, ironi yok, özen hiç yok 5 kelime ile adam mallığını trollük adı altında ilan ediyor. birisi de olm bu yaptığın mallık diyince alınıyor lan. adam alınıyor. nerede trollük ? nerede tepki siklemez duruş ? hay senin amk ben .

  bir de insanların sevdiği veya kutsal gördüğü değerlere söven andavallar var. adam trollük kavramını böyle götünden anlamış, hani 1-2 yapsa neyse devamlı yapıyor. lan ufku dar mal milletin saygı duyduğu değere neden sallıyorsun ? hadi salladın bari ironi yap bişi yap . e yukarda yazdık o da yok. ilgi toplamak tepki çekmek adına bu kadar da maymun olunmaz ki kardeşim. hadi yaptın ilgini çektin popüler de oldun. ee sonra ? sonrası özel mesajdan harun abi avına çıkmak mı ? istek ve arzunuz bu mu ? muradınız bu mu ? bu mu olm vizyonunuz ? konuşun amına koduklarımsadf.

  troll dediğin adam bir defa ilgiye aç değil doymuş adamdır, birikim sahibi adamdır. böyle olunca gerçekten tepkiye karşı siklemez olarak kalabilir. bizdeki trollere bakıyorsun sövüp kovulup tekrar gelen, mala bağlayıp uçup tekrar gelen , şutlandıkça geri gelen ilgiye aç tuhaf tipler. birşeyler yazabilse hatırlacak ama çoğu mal adam şeklinde akılda kalıyor. yazık lan.

  bu arada trollük bence yazma ve gözlem kabiliyeti yüksek olan adama da yakışan bir durum. o nedenle entryde bahsi geçen troller aslında troll olamamış ezikler. yoksa gerçek manada trollük candır, futbol - siyaset - yarak - kürek muhabbeti ile kafa siken başlıklar arasında vaha gibidir. gerçek trollerin kıymetini bilmeniz dileği ile.
  9 -1 ... kenny ackerman
 8. 8.
  285 kişi çevrimiçi ama entry giren kişi sayısı 5.

  mesajlaşmaya mı geldiniz be.
  5 ... baldan tatli
 9. 9.
  Hareket az dolayısı ile bereket yok. Şöyle sağlam kavga, hain kumpas, saç baş yolmalar, atarlar giderler, vurmalar kırmalar yok azizim yok çok bozdu burası.
  1 ... gokdelende kapici
 10. 10.
  popülasyonun çok az olması.
  ekşi sözlükte en popüler günün başlığına 400 500 entry girilirken bizde 30 40 giriliyor. bu nedir aq? zall bile sözlüğün sahibi ayda yılda bir giriyor buraya o bile kendi haline bırakmış.

  açıkçası uludagsozluk sahiplerinin ciddi birer gerizekalı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin en büyük sözlüklerinden birisin hiç ilgilenmiyorsun git Gide küçülüyorsun.

  burası benim olcak süper geliştirmeler yaparım.
  3 ... karanligin ruhunda bir gece