1. 1.
  tayyar arı sevgisiyle * dolu insanların okuduğu bölüm.
  2 ... veritaserum
 2. 2.
  idealist insanların büyük umutlarla tercih ettiği ama ilk derse girdiği zaman bölümün geri kalanının ve hocalarının o kadar idealist olmadığını görüp pesimist havasına bürünmesine neden olan bölüm. zamanla tayyar arı'dan kopyala yapıştırı, ibrahim canbolat'tan aynı cümleyi binbir şekle sokarak insanlara sunmayı, kamuran reçber'den birşeyler için hala geç olmadığını
  öğrenebileceğin bölüm.
  1 ... personanongrata
 3. 3.
  Tayyar'dan gülücük,göksel'den mesafe ve hikaye,Barış'dan Hakaret ve Övgü,Kamuran^dan Saygı,dokundurma ve ince mizah anlayışı,ibrahim'den ise adam yerine koymama duygusunu veren ,bir nevi "ihtilaf ve inancın Kesişme Noktası"dır.
  2 ... poker face
 4. 4.
  diplomasını aldığınızda, kendinizi ispatlamak için meşhur üniversitelere göre altı kat çaba sarfetmeniz gereken bölümdür.
  1 ... zaknafien
 5. 5.
  kısaca "uludağ uluslar" diye telaffuz ettiğim bölüm*.
  çevreden duyduğuma göre uludağ iibf'nin okunmaya değecek tek bölümüdür, hatta türkiye'nin en iyi uluslararası ilişkiler bölümlerinden biridir** -ki ben buna katılmıyorum.* misal; birisine bölümümü söylediğimde "ooo, uluslararası ilişkiler, ingilizce işliyorsunuz değil mi dersleri" der, ben de "yoo, türkçe işliyoruz" deyince, o kişi ne kadar eğitimsiz olursa olsun şunu der; "aa, ne kadar saçma. uluslararası ilişkiler türkçe mi okunurmuş?!"
  haklılar da.

  uluslararası ilişkiler gibi bir bölümde en az 3 dil öğretilmesi gerekirken; bu üniversitede ortaokul seviyesinde ingilizce gösterilir. bir mesleki ingilizce komedisi vardır ki, "hello, my name is fatmagül" diyebiliyorsanız, zorlanmadan geçersiniz.

  eğitimin kofluğu bir yana, öğrencilerin kalitesizliğinden bahsetmeyeceğim bile.

  büyük hedefleri olan biriyseniz, tamamen vakit kaybı.
  4 -7 ... icimdeki deniz
 6. 6.
  uludag üniversitesi iibf'de, uluslararası ilişkiler okutulan bölümün adıdır.

  öğretim ve öğrenci niteliği diğer anadolu üniversitelerindeki ui* bölümlerinden yüksek; fakat ankara, istanbul ve izmir'de yer alan üniversitelerden daha düşüktür.

  bu bölüm de, türkiye'deki ui bölümlerinin hastalığı olan "ui'den çok siyaset bilimi okutmak" hastalığına yakalanmıştır. madem bunu yapacaksın; bari adını "uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi" koy da tam olsun.
  -1 ... tarumar
 7. 7.
  uludağ üniversite de bölüm başkanının bu dönem ibrahim canbolat olduğu, diğer bölüm hocalarının ise tayyar arı, göksel işyar, kamuran reçber, barış özdal ve -her nekadar hukuk fakültesi dekanı olarak bilsekte uluslararası hukuk, uluslararası insan hakları dersini bu bölüm öğrencilerine veren- mehmet genç olduğu bölümdür.

  diğer okulların uluslararası ilişkiler bölümleriyle karşılaştırılırken çeşitli konferanslara, sunumlara gelen konuşmacıları ve bölüm hocaları tarafından bilgi içerik olarak bir farkın bulunmadığı ısrarla belirtilir. tek bi fark dışında o da tahmin edilebileceği gibi yabancı dildir. öyle ki daha düşük puanla öğrenci alan okullar bile daha yoğun bir dil eğitimi verilirken, uü uluslararası ilişkiler bölümünü ikinci öğretim olarak okuyanlara ingilizce hazırlık bile açılmaz.

  ama tüm bunlara rağmen uludağ üniversitesinde uluslararası ilişkiler okumak zevklidir,güzeldir
  1 ... roksalan
 8. 8.
  *siyasetin yoğun olarak işlenmesi yerine, iktisat, matematik, muhasebe, betimsel istatistik gibi meslek namına ne kadar gereksiz, boktan püsürükten sayısal ders varsa okutulan bölümdür. bilseydim iktisat işletme okurdum*, ne farkı kaldı.
  9 -2 ... icimdeki deniz
 9. 9.
  aslında isminin uluslararası celişkiler olarak değiştirilmesi gereken bir bölüm.
  ... yesiliseven
 10. 10.
  şuanda uludağ üniversitesinde okuduğum bölümdür. eğer kendi başınıza hareket etme ve kendini geliştirme konusunda yeteneğiniz yoksa kesinlikle tercih edilmemesi gerekir çünkü hocalar kendi işlerine sizden daha çok önem veriyorlar özellikle tayyar arı. gerisi size kalmış evet efendim ingiizce de yoktur sevgili bölümümüzde bunuda kendiniz halletmeniz gerekir. nasıl yapacağınız konusunda da bilgi verilmez erasmus ile ilgili bile bilgi almışlığım yoktur(3. sınıftayım). gerisi size kalmış.

  edit: evet erasmus ile ilgili bilgi almamam benim salaklığımmış ama geri kalan yorumlarımın hala arkasındayım.
  ... tajmahal28