1. 1.
  okula kayıt olmakta kayıt olduktan sonra ders secmelerının kaydıda transkript almakta zordur. yahu gidiyosun transkript alıyosun sonra ders seçiyosun gidiyor hocaya onaylatıyorsun bitti mi? hayır daha yeni başladık ondan sonra gidiyor okuldaki 1000 kişilik kuyrukta bekleyip bilgisayarlardan otomasyona bağlanıp seçtiğin dersler dolmuşmu diye bakıyorsun dolduysa vay haline...dolmamış olanları seçip dolmuşları değiştirmek için tekrar hocaya gidiyor ve işlemleri baştan tekrarlıyorsun. he bu arada şunu eklemek lazımki otomasyona sadece okuldaki bilgisayarlardan bağlanabilme gibi bi problem war. hoş o problem olmasa bile okulun sitesi yaklaşık 50 kişiden sonra kilitleniyor beklede sabaha kadar sayfa açılsın. sayfa açılsa ne olacak aşırı yüklenmeden dolayı doldurduğun formları post yaparken yine kilitleniyor.
  ya daha ne diyim?

  dipnot: türkiyede hem kağıt hemde bilgisayar üzerinden kayıt yapma zorunluluğu olan tek üniversite
  (bkz: uludağ üniversitesi işletme)
  1 ... cell-im
 2. 2.
  bir de yetiştirmek için çekilen onca çileden, kavgadan, gürültüden sonra, kayıtların son dakikaları sandığınız anda şöyle bir açıklama gelir;
  - kayıtlar bir hafta uzatılmıştır.
  sinirler iyice bozulur.bütün dertleriniz, sıkışıklıklarınız size kalır.iki bira alırsınız eve giderken. ve bir sonraki hafta son günü beklersiniz.
  1 ... don kişot
 3. 3.
  danışmanı bulmakla başlayan çileyi takiben fotokopi sırası , banka sırası , dekont bırakma sırası , otomasyon sırası olarak dewam eden, sabrınla alakalı olmak üzerede 12 saatle 12 gün arası deişen işlemler bütünü
  (bkz: çile bülbülüm çile)
  1 ... emon
 4. 4.
  en kıytırık üniversitede bile internetten otomasyon işlemlerinin hallolması sonucu neden geldim bursaya dedirten şehir dışında okuyanları bu işkence için dersler başlamadan okula getirten çile.
  ... doksanüç
 5. 5.
  (bkz: garanti bankası)
  ... katzie
 6. 6.
  çok üstüme gelmeyen sıkıntılar. zira 2 saatte halledilebiliyor, nasıl mı?

  (öğrencinin mühendislik fakültesinde okuduğu varsayılmaktadır)

  *1: kendi şehrimde garantinin herhangi bir şubesine yatırılacakları yatırır, dekontları alırım. 3 tane. birini eve bırakırım, belki lazım olur diye, diğer iki dekontun birini bir çantaya, diğerini bir cüzdanıma koyarım (1 saat banka kuyruğu).

  *2: yine kendi şehrimdeyken otomasyon sayfasından notlarımın olduğu "karne" kısmının çıktısını alırım yanıma (2dk, 0.033 saat).

  *3: derslerin başladığı gün sabah bursa'ya gelirim, eşyaları bıraktıktan sonra okula giderim (toplamda 18 saat, ama kayıtlarla alakası yok).

  *4: dekontları gösterip ders seçim formunu alırım (5-10 dk arası, 0.083 saat).
  bu formun bir fotokopisini çıkartırım (genellikle bunu fakülte sayfasına koyuyorlar, çıktı alma şansınız var önceden yani) (5dk 0.083 saat)

  *5: elimdeki karne çıktısı ve iki tercih formuyla (birini fotokopi çektirmiştik ya hani) danışmana giderim (5dk, 0.083 saat).

  *6: danışmanla muhabbet ederek iki formda da aynı dersleri işaretlerim (30dk, 0.5 saat; adam çok konuşkan)

  *7: danışman, "tamamdır, bir ara internete girer orda da seçersin, acele etmene gerek yok" der.

  ondan sonraki hafta ders aralarında kantinden çay alıp bilgisayar odasına bakarsın, sistemde sorun yoksa iki kıza selam çakıp bilgisayarından işini halledersin (ders arası kadar. genellikle 15dk, 0.25 saat).

  yani neymiş?*,
  2,033 saatte iş hallolabiliyormuş.

  ki bunun bir saati dekont yatırmaktan ibaret ve herkes için var (daü hariç, onlar internetten yapıyorlar dekont operasyonunu).

  bunlardan, birinci, ikinci ve dördüncü maddeler öğrencilerin yaptıkları hataların doğrularını teşkil ediyor. çoğu eleman kendi şehrindeki bankadan yatırmayı akıl etmiyor. bursa'da da ana baba günü olan görükle garantiden yapmaya çalışıyorlar işi. e haliyle yarım gün bir o kuyrukta, bir bu kuyrukta..

  yazık.
  ... bl
 7. 7.
  bayram namazı gibidir. senede iki defa yaparsın, ama her seferinde yeniden başkalarından öğrenirsin, ya da yapanlara bakarak yaparsın. bazen yanlış yapıp, herkes ayaktayken sen secdeye kapanırcasına yanlış dersler de seçersin, lakin en sonunda bir şekilde atlatırsın.
  5 ... don kişot
 8. 8.
  1- bankaya gidilir,harç yatırılır (sadece garanti bankasına)
  2- dersler seçilir
  3- danışman hocaya gidilir,danışman hocanın imzası alınır
  4- ders seçme formu,öğrenci işlerine bırakılır
  5- daha sonra bilgisayarda dersler seçilir (bu arada sadece okulun bilgisayarlarıyla yapılır bu iş,sakın "internet cafede hallederim" diye düşünmeyin)

  uü de ders kaydı bu kadar basit bir iştir

  not: bu işlemler saat:09:00 da başlar,,şansınız varsa 16:00 da son bulur.şansınız yoksa bir sonraki güne sarkması muhtemeldir..
  ... tttddd
 9. 9.
  danışman hocaya gitme ile geri gelme arasındaki saat farkı zaman zaman 4-5 saati bulan kayıt işlemleri.. zaten danışman imza atarken "bana sakın bişey sormayın" diyip kayıt işkencesine bi halka daha ekler..
  ... hbk
 10. 10.
  bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce sözkonusu üniversitesinin birinci sınıfına kayıt yaptırırken, yer yön sorduğum güvenlik görevlisinin bana sürekli "gülüm" demesiyle yaşadığım histir. * * *
  1 ... zaknafien