bugün

aslında bu durumu, uludağ sözlüğü sürekli takip etmeye yeni karar verdiğim için çok geç farkettim. sanırım bu salaklık daha evvellerine dayanıyor.

son günlerde özellikle 5. nesiller tarafından açılan:
"6 nesil klişeleri"
"6 nesil silik"
"6nci nesilin orta okullu oldugu gercegi"
"6 nesile ölüm yaşasın seferoğulları"
vb. başlıklarda gözüme çarpan bu beğenmeme, aşağılama, hem kel hem fodul tavrı açıkcası beni güldürdü.

tabi burada "ulan daha başlık açmasını bilmiyorsun, altıncı nesil yazman yerine '6 nesil' diye gerzekçe bir kalıp kullanıyorsun, bir de milleti imla kurallarını bilmemekle mi suçluyorsun?" noktasından konuya değinecek değilim. evet doğrudur. yeni nesili çocuksu üslubuyla, aptalca klişelere takılı kalmalarıyla, yazım kurallarını hiçe saymalarıyla taşak malzemesi haline getirebilirsiniz. ama bunu yaparken de taşak malzemesi ettiğiniz kuşaktan bir farkınız olması lazım.

bir de kendine gelmen lazım oğlum! ulan yazdığın yer uludağ sözlük. time'da her hafta makelen mi yayınlanıyor ibne? 2006 yılında kurulmuş bir ekşi sözlük klonunda bir sene, iki sene önce üyelik açıp boktan boktan yazılar yayınlamaya başlamışsın. (hele 5. nesillere hiç girmiyorum bile) sen zannediyor musun ki burada 12 ay önce yazarken, şuan "6. nesil yazar" statüsündeki adam uludağ sözlükten bihaberdi? kuvvetle muhtemel sen burada boktan boktan yazılar yazarken, bu yazdıklarını görüp, senin gibiler yüzünden sözlüğü sikine takmamıştır. havan kime dostum?
zevkler,renkler ve begeniler tartışmaya kapalıdır.
türkçe böyle lastik gibi bir o yana, bir bu yana çekilebildiği için haliyle bu beğenmeme meselesi de yanlış anlaşılıyor. ever belki "beğenmemek" tabiri yerine "aşağılamak" gibi bir kelime daha uygun olabilirdi anlatmak istenene. ama konu ve anlatılan da çamursuz bir göl kadar berrak olduğu için kullanılan tabirin de pek bir önemi yok bu noktada. yoksa elbetteki saf bilgi içeren bir entry bile "vay yavşak bunu yazarak benim inancımı hedef alıyor" denilerek beğenilmeyebilir.
ama anlatılan tarzda bir beğenmeme aşağılamaktır, küstahlıktır. ayranın yok içmeye, taht-ı revanla gidiyon sıçmaya derler adama. bak gidiyon yazdım!
sende burada noktalama işaretlerinin başlıklarda kullanılmadığının farkına bile varmadan "6 nesil hede hödö" diye başlık açıp "bunlar imla bilmiyooo" diye sızlanırsan; daha sayılara gelen eklerin kesme işaretiyle ayrıldığını bilmeden "6nci nesil" diye kalıp kullanıp milletle salya sümük eğlenirsen, ancak komik olursun.
güncel Önemli Başlıklar