1. 1.
  yıllardır ab, kürtler, ermeniler , laiklik, kıbrıs meseleleriyle uğraşılırken oluşan boşluktan yararlanmaya çalışan insanların beyinlerini işgal etmiş, hayalden öteye gidemeyecek düşünce yığını..
  1 ... bohemian rhapsody
 2. 2.
  sıcak evlerinde ahkam keserek oturup yönünü sadece emperyalist batıya, kişisel çıkarlarına dönen kişilerin yaşadığı yaman çelişki..
  1 -1 ... bohemian rhapsody
 3. 3.
  - rauf ile yanyana geldim. bana "kamaşullah" dedi. heykeli de vardı. hey gidi günler...

  (bkz: trajik yaşam öyküleri)
  ... bl
 4. 4.
  cumhuriyetin kan dokerek dahili ve harici dusmanlarla karsi savasarak kuruldugunu bilmeyenlerin dustugu yanılgı. Kurtulus savasında vatanından cok kendisini dusunup cennete gidecegini sanarak , isgal guclerinin katkisiyla ankara hukumetine karsi savasanlara ragmen kuruldu bu cumhuriyet. Biz can derdindeyken cikan dinci ve kurtcu isyanlara rahmen kuruldu bu cumhuriyet. bu ulke sahipsiz degil. sakın sahipsiz sanmayın.
  2 -1 ... portis
 5. 5.
  Yanıltıcı bir inanç biçimidir. Ülkenin bir sahibi vardır. Dönem dönem değişir bu sahipler. Ülke el değiştirir. Kimi zaman bayandan az kullanılmış, kimi zaman da taksiden çıkma olsa da, her el değiştiğinde, alamayanlar tarafından ülke sahipsiz değil höykürüşlerine sahne olur bu memleket. Lafla peynir gemisi yürütülmeyeceği gibi, lafla da ülkeye sahip çıkılamayacaktır. Peki nasıl sahip çıkılacaktır? ve neye karşı sahip çıkılacaktır? Düşüncelerinize uymayanlara karşı sahip çıkılacaktır ve bu da icraat gerektirmektedir. Ancak, üstümüze uyuşukluk hali öyle bir çökmüştür ki, bir an sonra "lan ne olacak ki sanki" düşünceleri sarar beyninizi ve öylece kalıverirsiniz. Şöyle etrafıma baktığım zaman, ülkenin vahim bir durum içerisinde olduğunu görmeme ve karşılık beklemeden birşeyler yapmayı istememe rağmen "sanırım benden başka düşünen yok" hissiyatına kapılırım. Ülke kurtarmak, sözlükte en ateşli, en vatansever, en babayiğit entryleri girmekten öte asla geçemeyecektir. Ekrandan kafanızı kaldırdığınızda, aslında tasavvur ettiğinizden çok farklı bir ortamla yüzyüze geliverirsiniz. Şöyle bir bakarsınız etrafınıza ve sanki bir hayalden uyanmışcasına bir çay söyler bir de sigara yakarsınız ve ya facebook'ta karı kız resimleri aramaya ya da siberalem'de vurulacak malların listesini yapmaya koyulursunuz. Ve bu nedenle de asıl vahim olan ülkenin durumu değil, içinde bulunduğunuz halet-i ruhiyedir. Çünkü nereden başlayacağınızı bilmemektesinizdir. Hangi adımı atmanız gerektiğini bilmemektesinizdir. Ve tıpkı mastürbasyon sonrası geçici isteksizliğin son bulduğu ana kadar düşünmezsiniz vatanı ve ülkeyi. Sonra damarlarınızda yeniden o isteği hissedince tekrar başlar aynı kısır döngü, ateşli entryler, vatanperver söylevler ve sonrasında yine hayalden uyanmak. ve böyle gider bu.
  4 ... kizilmaske
 6. 6.
  (bkz: entry girerek ulkeyi kurtarmak)
  ... akrep insani
 7. 7.
  akp'nin sadece sanmak ile kalmayıp halkın uyuması sonucu istediği her pisliği, saçmalığı yapması durumudur. bu kadar kurumun, fabrikaların, tesislerin, toprakların satılmasının başka bir açıklaması yoktur.
  4 -1 ... i belong to che