bugün

Bir bölgesel güç olmasa da gereğinden fazla küçümsenen devlet.
Utanmasalar Afganistan - Taliban ile Ukrayna'yı bir tutacaklar.

Evet bir bölgesel güç değildir.
Lakin 45 milyon kısmen eğitimli/nitelikli nüfusa sahip, yıllardır Rusya ile savaşa hazırlanan ve bu doğrultuda yığınak yapan ortalama bir devlettir.
Askeri gücü Rusya'ya denk olmasa dahi, savunma savaşı yaparak alan hakimiyetini elinde bulunduran taraftır.

Halihazırda istediği yardımları alamayacak dahi olsa Ukrayna'da Kiev düşecek, topyekûn çöküş vb olmayacaktır.
Rusya'nın şu ana dek işgal ettiği bölgelerde hak iddia etmeyi sonlandırması istenecektir en fazla.

Eğer birkaç cephe videosu izlerseniz Ukrayna ordusunun Rusya ordusundan korkmadığını, savaştığını da görürsünüz.
Ukrayna'da ulus devlet şuuru geçmişte başarısız örneklerini gördüğümüz ırak ordusu / ABD işgali, Afganistan cumhuriyet ordusu / Taliban savaşı gibi örnek ve durumlardan yüksek olduğunu ispat etmiştir.

Yine bu savaş bu iki Slav kökenli devletin kimliksel olarak tamamen ayrışmasına yol açmıştır.
Belarus Rusya'dan farklı değildir ama Ukrayna artık bağımsız, müstakil kimliğe sahip Rusya'dan ayrışmış bir millet haline gelmiştir.

Gfp endeksinde aldığı yardımlar sonucu 20'li sıralardan 15. Büyük askeri güç sırasına yükselmiştir.
Bu endekste Rusya 2., birleşik krallık 5., Japonya 8., Türkiye italya ile birlikte 10., iran 17., israil 18., ispanya 21., Almanya 25., Yunanistan 30. Sırada bulunmaktadır.
şanlı beyaz mavi kırmızı bayrağın dalgalanmasına az kalan ülke. yahudi esareti altındadır, özgürlüğüne kavuşacak.
Ruslar tarafından sik sarması yapılan ülke.
Gaza geldi girdi savaşa , şimdi de çıplak bıraktılar. Verdikleri ölü sayısı o kadar fazla ki insanın tüyleri ürperiyor.
israilin yaptığı soykırıma açıkça destek verdikten sonra tüm iyi niyetlerimi tersine çevirdim.
haritadan silinmelerini umuyorum. başlarındaki müptezel ve ordusuna acımıyorum!
Nasıl ki bizden toprak koparıp kürdistan diye bir ülke kurulmak isteniyorsa aynı şekilde rusyadan toprak koparılarak kurulmuş bir ülke. Tarihte hiçbir zaman Ukrayna diye bir ülke var olmamıştı amerika Rusya yı parçalayıp kardeşi kardeşe düşman etmeye başlayana kadar. Ama ne var ki putin diye biri çıktı ve amerikaya dur diyerek kendinden koparılan toprakları geri almaya başladı.
Bu saatten sonra yarısı rusyanın olur, geri yarısında amerikanın fantazilerini gerçekleştirmek için kullanacağı kukla, göstermelik bir devlet olarak kalır.
Batıdan devasa bir yardım alsa da topraklarının önemli bir kısmını Rusya gibi bir güce karşı koruyan devlet.

Evet işgal altındaki bölgelerde hakimiyet kurması zor ve belki mümkün de değil.
Ancak savaş başlarken Ukrayna'nın bir ulus olmadığı ve Rusya'nın bir parçası olduğu yorumları yapıldığını hesaba katarsak topraklarını savunmada tamamen başarısız olduğunu söyleyemeyiz.

Bir bölgesel güç değil belki ama en azından topraklarının önemli bir kısmını savunabilen egemen bir güçtür Ukrayna.
Bir kokainman manyak tarafından içinden geçilen ülke. Azizim , zamanında söylemiştik. Rusları ve coğrafyayı tanımadan yorum kasan zavallıların tvlerde osura osura konuşmalarını hala hatırlıyorum. Bizim medyada acayip bir durum var. Artık orada konuşanlar nasıl bir alimse azizim, her boktan da anlıyorlar. Mutlaka deha olmalılar. Yoksa bu işin başka bir açıklamasi yok.

Ortadoğu konusunda yüzlerce kitap okumuş , bizzat ırak ,iran üzerinde akademik çalışmalar yapmış. En az 300 tane çeşitli kademedeki insanla birebir görüşmeler yapmış ve ömrünün 4 yılını iran ve ıraktaki durumları analiz etmiş , kasaba kasaba etnik köken, din vs.. haritası çıkarmış ben dahi bunlar kadar kesin konuşamıyorum. Tuhaf...

Şimdi gelelim ukraynaya...bu kokainman davar yüzbinlerce insanın ölmesine neden oldu. Onu gectim , ülke eskisi gibi üretim yapamıyor ve iş gücünün neredeyse %25'ini kaybetmiş durumda. Güvendiği batı durmadı arkasında ve şu an da ne yapacağını bilemez vaziyette. Ve taarruz adı altında öyle bir eşeklik etti ki, bir nesil rus bombardımanında adeta yok oldu gitti. Çanakkale gibi...

Hala kuyruğu dik tutuyor amq malı. Azizim sen bir klan yönetmiyorsun. Bugünün yarını da var. Devletler öyle köy yönetilir gibi yönetilmezler. Hele ki rakibin rusya ise çok dikkatli davranıp adamlarla göğüs göğüse çarpışmaya girecek kadar aptal isen bırak git. Kendi vatanı için çarpışan gençler heba oldu gitti , geride kalan karıları ise muhtemelen mahvolup gidecekler. Ve ülkece atlattıkları travma yıllar sonra bile etkisini gösterecek.

Ufak gruplar halinde gerilla gibi savaşıp özellikle rusya lojistiğimi tamamlamadan ukrayna çamuruna gömebilirdi bir çok rusu ve masaya daha güçlü oturabilirdi. Şimdi putin bu kokainmanı kucağa almadan o masaya oturtmaz.

Ahh azizim çok şey yazarım bu konuda ama sövmemek için kendimi zor ttuyorum. Sinirim bozuldu yine...

Hülasa bebeklerim ... vatan millet için aptal yöneticilerin malı haline gelmeyin.
görsel
Ukrayna'da 2022'den bu yana devam eden savaşta 3.375 sivil ölümü gerçekleşmiştir.
2 aydır süren israil filistin savaşında ölü sayısı 40.000'e dayanmıştır.

işte dünya böyle bir yer. Avrupalılar savaşta bile ölmüyor. Ki ölmesin zaten bu en son isteyeceğim şey olur. Ancak bir müslüman ülkeye savaş açtıklarında korku filmlerini aratmayacak şekilde insanları yok etmeleri ve kimsenin ses çıkarmaması ne kadar zayıf kaldığımızın da bir göstergesi. istedikleri gibi çarkları çeviriyorlar koyun gibi izliyoruz.
bugün blinken, sanıyorum "ukrayna nato'ya katılacak" açıklaması yapmış... petrol falan biraz yükselmiş, coin'ler falan..

şahsi düşüncem...
katılır mı? katılır.. ama ne kadarı katılır, ne kadar katılır, nato'nun geleceği ne olur..
1. ukrayna bence bu açıklamanın ardından toprak bütünlüğünü artık kaybetmiştir. abd, "ben rusya ile anlaşıp, enerjimi filistin'e vereceğim demiş.. rusya'nın da, savaşı daha fazla sürdürecek hali yok.. ukrayna'ya bir görev grubu çıkarılır, bir tampon bölge oluşturulur, türkiye de illa ki, ama illa ki buraya asker yollar.. her şeyden önce tatarlar'ı koruma misyonu çerçevesinde..
2. katılır da, askeri kanadına katılır mı, bilemiyorum.
3. trump tekrar gelirse ki, temyiz ücreti olan yarım milyar dolara yakın parayı falan da buldu, bunu göz önünde tutmak gerek, abd'nin nato'dan çıkmak gibi bir düşüncesi olduğu yönünde haberler dolaşıyor.