1. 1.
  Ukrayna ortadoks kilisesinin, rus patrikliğinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesidir. bu merasim istanbulda gerçekleşti ve bu kararnameye imza atarak resmen tanınmayı gerçekleştiren ise istanbul fener rum patrikhanesi ve Fener Rum Patriği Bartholomeos. Rusya patrikliği sert bir açıklama yapmış bile. Bu mesele bizim başımızı ağrıtır net. Çünkü bu Bartholomeos'un içinde yeraldığı bir meselede mutlaka bir hinlik ve tilkilik vardır.

  --spoiler--
  Bağımsız Ukrayna Kilisesi istanbul'da Kuruldu

  Ukrayna Ortodoks Kilisesi, 1686 yılından bu yana bağlı olduğu Rus Kilisesi’nden resmen ayrıldı. Karar, istanbul’da Fener Rum Patrikhanesi’nde düzenlenen törenle resmileşti.

  Fener Rum Patriği Bartholomeos Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ni tanıyan karara kilisenin temsilcileri ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun da hazır bulunduğu törende imza attı.

  Ancak karar, doğusunda iç savaş yaşanan ülkenin kiliselerini de taraf seçmeye zorlayacak.

  Patrik Barholomeos karara imza atarken, “Dindar Ukrayna halkı yedi yüzyıldır bu kutlu kararı bekliyordu” şeklinde konuştu.

  Cumhurbaşkanı Poroşenko törende Patrik Bartholomeos’a teşekkür etti, Patrikhane’yle işbirliği içindeki 15 Ortodoks kilisesine bir yenisinin eklendiğini söyledi.

  Ukrayna kilisesi, geçen ay Rus kilisesinden ayrılma kararını kabul etmişti. Poroşenko da 2014’te göreve gelmesinden bu yana, özellikle de Kırım yarımadasının Rusya tarafından ilhakından sonra kilisenin ayrılması gerektiğini savunuyordu.

  Poroşenko tören öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da bir araya geldi.

  https://www.amerikaninses...l-da-kuruldu/4730289.html
  --spoiler--

  ukrayna ortadoks kilisesinin bağımsızlık ilanı
  2 ... gazeloglu
 2. 2.
  Hepsi cikari pesinde. Hic sekmez ne zaman bir tikirti hop yeni bir manastir veya takkiye hic sapmadi tarih boyunca. Her din icin gecerli bu spyledigim.
  4 -1 ... ruut altmis alti
 3. 3.
  Ülkemizin bu oyunlara gelmemesi lazım.
  Türkiye açısından bu karar aşamasında ev sahipliği yapmamız görüşmeler takınılan tutum bize zarar verir.
  Hele ki Suriye israil Amerika ırak ekseninde Kürdistan da dahil edilerek düşünülürse ne demek istediğimi sanırım anladınız.
  2 ... thebiggraywolf