1. 1.
  ülkem insanının son yüzyılda yaşadığı sıkışıklıktır.
  düşünün ki bir milletin köyündeki, dağındaki adam dahi yemen'den, kahire'den, trablusgarp'tan, fas'tan, cezayir'den,bosna'dan, belgrad'dan, kiev'den, filistin'den, şam'dan,bağdat'tan haberdar iken şimdi bırakın coğrafi bilgiyi kulak aşinalığından bile uzak kaldığımız diyarları tanı(ya)mamak...

  misal; yemen deki hus u muş sanıp yemen turkusune yamamak

  ufuk darlığı yaşamak, büyük düşünememek...ya da amiyane tabirle önümüze konulana "he" demek.belki büyük düşünmemizi istemiyorlar, belki ufkumuzu edirne den kars a mıhlıyorlar!?*
  7 -1 ... aynalı baba tutkunu
 2. 2.
  (bkz: büyük devlet büyük düşünür)
  (bkz: potansiyel büyüklüğünün farkına varamamak)
  2 -1 ... zeytin
 3. 3.
  bu milletin bir zamanlar batının en uçurum yerlerine "mostar köprüsü"nü kondururken şimdi edirne de * amatör sel felaketleriyle uğraşması.
  bir zamanlar istanbul-hicaz hattını nasıl bağlarım diye kafa patlatırken, * koca koca çöllere demiryolları döşerken 21.yüzyıl da hala şehirler arasında dünya standartlarına uygun bir demiryolu üretememiş olmak.
  3 ... aynalı baba tutkunu
 4. 4.
  (bkz: kızıl elma)
  -1 ... zaknafien
 5. 5.
  ufuk olarak edirne hakkari arasına sıkışmak olarak değerlendirilirse konjonktür adına daha elverişli bir başlık olacağı düşünülen yaklaşım.
  ... aynalı baba tutkunu
 6. 6.
  elindeki topraklarda yoğun olarak bölücülük faaliyetleri olan ve "elimdeki ne olacak"diye düşünmekten ister istemez kendini alamayan yurdum insanının haklı çıkmazıdır.

  fetih geleneğinden gelen bir milletin oldukça haklı endişelerinin "paranoya" ve komplo teorileri"olarak adlandırıldığı bir dönemde,bahsedilen edirne-kars ötesi hakkında fikir yürütülememesi oldukça doğaldır.

  ülkesini ve milletini seven insanların haklı kaygılarını komplo teorisi olarak yaftalayan herkes,o komplonun bir parçasıdır,velev ki gafletten ya da kasten yapıyor olsun farketmez.
  1 ... munferit kalabalik
 7. 7.
  "vay be 80 yıllık cumhuriyet tarihimizde ne gelişmeler katedmişiz" cümlesini iftiharla söylemek için bakılması gereken ölçüt biçmidir. lakin ölçüt genişletilir ve dünya çapında bir kıyasa girilirse pek te bişey katedemediğimiz açıktır. bu yüzden bu kıstas gönülleri rahatlatma adına alınıla gelmiştir.
  ... nrcyln