1. 1.
  "bize zorluk çıkarmak, mental mastürbasyon yapmak"

  keçi mübarek bir hayvandır. hem de ne kelime! önüne gelen her türlü düzlüğe -beton ahşap fark etmez- dalar boynuzlarıyla. sağlamdır da boynuzları. genellikle deler geçer, beceremezse de kırdığı kafasından akan kanların eşliğinde geberir zavallıcak.

  keçi tercihleriyle yaşar. tercihlerine inanır adeta! modern kadın tasvirimize benzer biraz. bunu kendisine sağlanan bir silah gibi görür. haklıdır da, çünkü silahıyla bütünleşmiştir. kendisini silahıyla ifade eder güzelim hayvan.

  silahla ifade eder derken aklınıza eline tabanca almış magandalar gelmesin, gerek yok çünkü zaten onlardandır. yani tercihleri onun kendini ifade etme biçimidir. başka bir şeyi yoktur. tercihlerinin haricinde, tercih ettiği kabulleri dahi yoktur. huzursuzluğuna bir tercih kılıfı giydirir. ilk lafı da zaten bunlardan ibarettir. "tercih arkadaş" der, "tercihlerim var benim".

  kimsenin kimsenin tercihli keçisine kışt dediği yok. fakat mesele, bu hayvanların ortama aykırı davranmayı yine bir tercihe dayanarak meşru hale sokma çabalarından kaynaklanıyor.

  meseleyi daha da açarsak, şimdi tecrübeli siz bir keçisiniz diyelim.
  giriyorsunuz,
  * xsozluk
  bakıyorsunuz oo ne güzel. tanıdık bir arabirim. meelemeye karar veriyorsunuz.
  ve başlıyorsunuz mee'lemeye.

  kimse size meelemeyin demiyor. ama diyorlar ki, "burası böyle bir ortam. mee'leyin ama, mee'lerken biraz kıraatlı meeleyin. yoksa üzülüyoruz, canımız çıkıyor. tamam mı efendim?"

  bu kadarcık be yahu!

  bizim keçi ise geliyor, uygunsuz da olsa uzuuun uzun güzel güzel meeliyor. ama "düzelt be keçicik" deyince, "ben senelerdir mee'liyorum lan, size mi soracağım dürrükler" diyor. karşısına bu "tercih"inin de sonuçları çıkınca da ona buna laf veriyor.

  napalım bize seni keçicik?
  kessek kesilmezsin, güzel bir duruşun var. etin satılamayacak kadar değerli. kırpsak kırpılmazsın, yünün çok sert.
  ne yapalım?

  (yukardaki yazı hiç bir keçiye zarar verilmeden yazılmıştır)
  (keçiler alınmasın)
  (kimse alınmasın yahu)
  (hele keçiye takarsanız darılırım)
  (typoların sorumlusu keçidir)
  5 -1 ... bl
 2. 2.
  ya hep ya hiçtir.

  ortası yoktur keçiler için hiçbir şeyin. ya olmalıdır ya olmamalıdır, ya siyahtır ya beyazdır.

  keçi anlatıldığı gibi dümdüz değildir -esnemez o ayrı- keçiyi düz gösteren, siyaha beyaz denmesi, beyazın gri muamele görmesidir. işte keçi bunu yadırgar, boynuzunun kırılmasını göze alarak siyahı siyaha, beyazı beyaza çekmeye çalışır.

  keçi anlayışlıdır da, onu anlayışsız gibi gösteren koyun muamelesi görmesidir. ben keçiysem bana keçi gibi davranın der. **
  1 -1 ... gazoz_kapagi