1. 1.
  son derece enteresan bir olay, ben bunu sadece gurbetçilerimizde gördüm, artık bir gelenek haline gelmiş sanki. şimdi bazıları bunu görmemişlik veya kültür uyuşmazlığı olarak da düşünebilir ama o alkış tutan vatandaşların nerden baksan hepimizden fazla mil puanı vardır. yani baya tecrübeliler ama bir kere alışmışlar işte, illa ki iniş sırasında alkış olacak. tabiki bu alkıştan rahatsız olan türkler de var, misal tam iniş sırasında, "abi bari bu sefer yapmayın" diyeni bile duydum ama nafile, alkış çoktan başlamış bile, meksika dalgası gibi mübarek, arkadan başlayıp öne doğru gidiyor. tamam belki uçuş ekibini takdir etme de var, belki o türk kültürüne hiç de aşına olmayan insanların, hoşlarına bile gidiyordur, ama ya uçak düşmeye kalkarsa? peki o zaman n'olucak? bir ödül sisteminin olduğu yerde muhakkak ki bir ceza sistemi de vardır, yani bu demek oluyor ki, nasıl başarılı bir iş çıkartan kaptanı alkışlıyorlarsa, işler kötü gittiğinde de bu sefer cezalandıracaklardır. son derece talihsiz bir an, belki de uçak düşmeyecek sadece bir yerlere acil iniş yapmaya çalışacak, ama sen kalkıp da "alo kaptan ne ayak sallandırıyosun aleti" diye kokpite doğru yürümeye çalışırsan, diğer yolcular kendini bir nevi "havada "panik" tadında bir filmin setinde bulacaklardır. işleri bu kadar abartmaya gerek yok, alkışa falan ne gerek var, en kötü inişten sonra şöyle bir yeri öpün, o size yeter gari.
  7 -1 ... ben hep 17 yasindayim
 2. 2.
  efendim, yabancı ülkelerde olmayan, görülmeyen, duyulmayan olaydır, hatta yabancılar dalga falan geçer. adamlar bizim uçak indirmeyi zar zor başardığımızı sanıyor lan!
  3 -2 ... venividivici
 3. 3.
  uçak sefer sayısının az ve kaza olma ihtimalinin çok olduğu dönemlerden kalma ve batı ülkelerinde de olan* bir gelenektir. bugün uygulanır mı, uygulanmaz mı bilemem. ama durup dururken türkiye'de icat edilmiş bir edim değildir.
  2 -1 ... dr cureklibatur ve bay arkin
 4. 4.
  Bence herkes kendini alkışlıyodur '' ulan bu seferde yırttık '' dercesine. olamaz mı yani ? düşünsenize bulutlarla danstan yerle buluşmayı başarmışınız daha ne olsundur.
  4 ... gulfwind
 5. 5.
  yolcuları sağ salim yere indiren kaptan pilotu tebrik şeklidir.biz nevi onurlandırmaktır, kibar bir davranıştır. dünyanın 4 bir yanında sıklıkla görülebilir.
  1 ... bienvenido
 6. 6.
  varacagi yere saga salim ulastirdigi icin dolmus soforlerini alkislamayan insalarin davranisidir.
  ... bakbibak
 7. 7.
  özellikle kıbrıs seferlerinde görülen olaydır.
  1 ... jack daniel
 8. 8.
  klişelerin en klişesi, en moral bozanıdır. yahu neyi alkışlıyorsun? gidip su faturası yatırınca faturayı yatıran memuru alkışlıyor musun? yöö...
  4 ... rakimalboga
 9. 9.
  kimi yabanci ulkelerde ve ulkemizde de zaman zaman uygulandigi bilinen tesekkur eylemidir. abd' de eger ucakta uniformali en az bir asker varsa yapildigi rivayet edilir.
  ... oneydilan
 10. 10.
  (bkz: neye alkislandigini bilmeden alkislamak)
  (bkz: gemi batarken kaptanı alkışlamak)
  (bkz: ayakta alkışlamak)
  (bkz: yere yatıp alkışlamak)
  ... kolibalili