bugün

(bkz: hikmet boran)
Yıllardır Atatürk düşmanları şeriatı savunur. Peki şeriatı savunan bu insanlar savundukları şeyi ne kadar biliyor? Ya da onların kafasındaki adalet ne? Bu konuda yıllardır bu insanlarla tartışmanın verdiği tecrübeyle bir şeriatçıyla ”neden şeriatı istiyorsun” diye tartışsak ne cevap verebilirler diye düşündüm ve bir diyalog hazırladım. Bakalım bu cümleler size bir yerlerden tanıdık gelecek mi *

– Neden şeriat istiyorsun?

– Şeriat isteriz. Hak yol şeriattır. Allahın kanunları dışında kanun mu olur? Şeriat olmadan adalet olmaz

– Dünyadaki şeriat ülkelerinin durumu ortada. Hangisinde adalet var.

– Onları şeriat ülkesi mi sanıyorsun? Dünyada şeriat yok ki

— Örneği olmayan bir düzenin adaletli olduğunu nasıl savunuyorsun? Bana bir örnek ver ki senin savunduğun sisteme güveneyim.

– Allahın adaletinden şüphen mi var pis kafir.

— Mahkemelerde Allah mı yargıçlık yapacak? Devlet başkanlığı makamına Allah mı oturacak? Senin Allahın adaletini sağlayacağına nasıl güveneyim?

–Şeyy ben müslümanım temiz adamım yani doğru yoldan şaşmam sana söz veriyorum Allahın yolundan şaşmayacağım

–Oldu canım sen böyle diyince benim içim çok rahatladı. Hem dünyada şeriat yok diyeceksin hem de olmayan bir sistemin adaletini savunacaksın

– Osmanlı da adalet yok muydu? Hey gidi Osmanlı be Geri dön heyy Osmanlı

– Şeriat adaletinde verdiğin örnek bile saltanat. Hem demokrasi hem şeriatın bir arada olduğu bir ülke yok mu?

– Şeriat hak yoludur adaletin temelidir

–Hani nerde? Örnek ver ?

–Onlar şeriat devleti değil kardeşim sen şeriatı bilmiyorsun

– Hangisi şeriat devleti o zaman?

–Şeriat gelsin bak göreceksin gerçek şeriatı.

–Senin diğer şeriat devletlerinden farkın ne ne getireceksin?

– Şeyy herkes inandığı gibi yaşayacak

–Şimdi de yaşıyor zaten mesela senin sisteminde de çok eşlilik olacak mı?

– Tabiki Allahın hakkı 4 eştir.

— Kadın erkek özgürce el ele gezebilecek mi?

– Asla olur mu öyle şey

– Allaha inanmayanlar özgürce konuşabilecek mi?

– Hayır Allaha inanmamakta ne demek cehennemde görecek hepsi

– Hırsızlık yapanın kolu kesilecek mi?

– Evet hem de kökünden

— Zina yapana sopa atılacak mı?

– Hem de nasıl!! Kafası gözü patlatılacak

— Kadın mirastan eşit hak alacak mı?

– Hayır kuranda neyse o yarısını alacak

– Eee senin diğer şeriat devletlerinden farkın ne? Onlarda da çok eşlilik var hırsızın kolu kesiliyor kadınla erkek yan yana gezemiyor zina yapana sopa atılıyor. Allaha inanmıyorum demek yasak. Senin farkın nerde kaldı?

– Ben Osmanlı torunuyum

–Efendim anlamadım.

–Anlamazsın sen pis kafir Allah maide 44te ne demiş Allahın hükümleriyle hükmetmeyenler kafirdir sen de kafirsin tagutu savunuyorsun defol git pis kemalist Allahuuuuuu ekber

– ????????????

TIBBIYELi HiKMET
tıp fakültesi öğrencisi bir milli mücadele kahramanı...
görsel

tıbbiyeli hikmet, ünlü trt sunucusu orhan boran'ın babasıdır.

sadece ülkemizde kutlanan 14 mart tıp bayramı'nın baş aktörüdür tıbbiyeli hikmet.

1901 yılında Balıkesir'in Savaştepe bucağında dünyaya gelmiştir.
Babası Posta-Telgraf memurlarından Hakkı Bey’dir.

Yükseköğrenimini istanbul'da Tıbbiye Mektebi'nde yapan Tıbbiyeli Hikmet, istanbul’un işgale uğradığı günlerde ingiliz birliklerinin işgali altında bulunan okulda düzenlenen gösterilerde öncü rol oynamıştır.
görsel

işte, 1919'un Mart ayında, istanbul'da, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, ingiliz birlikleri tarafından işgal edildiğinde, işgalcilere karşı ayaklanmak ve okulu kurtarmak için çareler arayan tıp öğrencileri; okulun kuruluş yıl dönümü olan 14 Mart'ı topluca kutlamaya karar verirler.

Tıbbiye 3. sınıf talebesi olan Hikmet Bey önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asarlar,
görsel

işgal kuvvetleri bu duruma müdahale etseler de bu eylemi durduramamışlar ve bu olayın yıl dönümü olan 14 Mart, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıl dönümü olarak tarihteki yerini almıştır.

Üçüncü sınıf öğrencisi iken Sivas Kongresi’ne katılmak üzere Tıbbiyelilerin temsilcisi olarak seçilen Hikmet Bey, istanbul’dan kaçarak Sivas’a gitmiş, sivas kongresinde tıbbiyelilerin temsilcisi olarak tam bağımsızlık üzerine bir konuşma yapmış ve mustafa kemal tarafından alnından öpülmek suretiyle tebrik edilmiştir.
görsel

tıbbiyeli hikmet ve arkadaşlarının ruhları şad olsun...
görsel