bugün

tuhaf bir zattır kendisi. mevzu zaten tuhaf.

kabaca bakmamak lazım , ayılamasına dalmamak lazım, düşünmeye çalışmak, algılamak lazım. çarşı grubu triplerine gerek yok. bu yüzden hemen yanıt verelim dinlerin milliyeti hususuna, homurdanmaya mahal vermeden;

elbette bir türk müslüman olabilir, ki olmuş da zaten. ama neden tüm hayatı, kültürel yapısı da arap gibidir? dini anladık tamam, ama nedendir her tarafa sinen arap yaşantısı? arap gelenekleri, görenekleri... benim için problem aslında arap kültürü de değil, bu ingiliz kültürü de olabilir , yeni zelanda da... problem olarak gözüken türküm ben türküm, türk doğdum türk yaşarım, türküm türküm türküm türküm amınakoooooyiiimmm, diye yıllarca bağıranların, her mevzuda illa bir ırk fetişistliği yaşayanların neden arap kültürü ile bu kadar haşır neşir olduklarıdır?

peygamber hazretleri arap acep ondan mıdır? araplar bu yüzden kutsanmış mıdır? arap kültürü de bunun hasebiyle mi her yere sinmiştir bu ülkede?

nedir bu samimiyetsizlik?

mesela bir arjantinliyi düşünün. katolik bir arjantinliyi, bir katolik arjantinli ile bir katolik italyan arasında ne kadar benzerlik bulabilirsiniz? düşünün. arjantinli katoliktir ama arjantinlidir. hristiyanlıktır onun inandığı, hristiyanlığı ilk kimin yaydığı ya da peygamberinin hangi ırk mensubu olduğu değil.

sonuç olarak yazarın burdaki serzenişi milliyetçiliğin hastalıklı bir ruh hali olduğudur. insan ne yaptığının farkında olamaz genellikle milliyetçi duygularla nefes alırken. türlü çelişkiler, mevzuları bağlayamama, empati yoksunluğu ve mantıksızlıklar yaratır milliyetçilik. koyusu da böyledir, kemalizm sosuna batırılıp mürekkep yalamışı da, tarikatçılık ile yürüyüp sömürü düzenine geçmek de böyledir, laikiz biz, arapları ve onların dinlerini istemiyoruz, bizim dinimiz cumhuriyettir yöntemini belirleyen de. ırk milliyetçiliği de din milliyetçiliği de...

bitiren çıksın suyu ısıtsın.
(bkz: dinin ırkı olduğunu sanan tip)
gerçekten de var olan insandır.

ama inandıkları arap dini, araplara islamiyet gelmeden önceki dindir. yani her sokağa ne idüğü belirsiz taştan putlar yapıp sonra belirli gün ve haftalarda ona tapma dini.
atalarına o din zorla kabul ettirilmiştir onun bir suçu yoktur.
islam herkes içindir. sende biliyorsun sözlük yazarı.

bu kadar cahilin içinde yazmak zor oluyor.
türküm deyip arap petrolüyle ısınan insan gibi bir şey midir?
olm hasta falan mısınız lan? domuz gribi mi bu hale getirdi yoksa aşılarımı ?
aşının yan etkilerinden biri mi bu ? merak ettim lan.
islamiyete arap dini denilmesinden islamiyet hakkında hiç birşey bilinmediği açıkça ortadadır. yorum yapmadan önce biraz araştırında saçma sapan başlıklar çıkmasın ortaya.
(bkz: türküm deyip neye inanacağını bilmeyen insan)
güncel Önemli Başlıklar