bugün

çk vr bnlardan yaaa artk baydlar fln öznüze dönn gnçlr

gibi.
(bkz: kesme işareti) (bkz: kaş yaparken göz çıkarmak)
oha falan olurlar, yıkılırlar, birbirlerinin janemidirler. çok da ciksdirler, coolda olabilirler.
zamanlarının yokluğundan olsa can kurban denilebilecek ;kelime yok etme seferberliğine girmiş olanlar.
yani sanki aceleleri varmış gibi yazanlar aslında ne kadar büyük bir yıkıma sebep olduklarının da farkında değilller.
ben şöyle de düşünüyorum acaba kelimeleri yazmayı bilmiyorlar da mı sıkışınca kısaltıyorlar? belki de... o zaman bu daha da kötü bir durum.
sanal alemden konuya bakacak olursak aslında bu sorun sözlüklerden ziyade forumlardan kaynaklanmaktadır.
neredeyse hergün yeni bir forum açılmaktadır. bu da kaliteyi epey düşürmektedir.

ancak sözlükler öyle değildir.
sözlük türü oluşumlar için herşeyden önce iyi bir espri anlayışına ve daha önemlisi kültüre sahip olmak gereklidir.
bu yetilere sahip adamsa zaten diline hakimdir.
dil ve din adlarına gelen hal eklerinin ayrı olarak yazılmadığını bilmeyen gençlerdir.

yani bu durumu anlayamayan arkadaşlar: türkçe kelimesine gelen durum ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz. türkçeden yazılır, türkçeye yazılır. türkçeyi yazılır.
tikky diye tabir ettigimiz kisilerdir.
sınav notları açıklandıktan sonra hocanın "şimdi de kağıtlarda yazan acaip kelimeler" demesiyle ve ardından kağıtların üzerinde yazan bu "acaip kelimeleri" tek tek tahtaya yazmasıyla bütün sınıfın kopmasına neden olan kişiler.

sınav kağıdında da kısaltma yapacam diye sesli harfleri yazmayan çok sivri zekalı tipler.
Tiki olması şart olmayan gençlerin de dahil olacağı Türk gençleridir. Yurtdışında doğup büyüyüp Türkçe'yi yabancı dili olarak benimsemesi halinde, dildeki hakimiyetin yetiştiği ülkenin resmi dili olarak kayda geçen Türk gençleridir.
türkçenin yozlaşmasına neden olan en büyük etkendir kendileri. sms ve msn dünyasında yazmaya üşendikleri için ya da daha çabuk olsun diye hiç sesli harf kullanmazlar, türkçe harflerin okunuşuyla benzer olan ingilizce harfler kullanırlar(k yerine q, ş yerine sh gibi). hatta bu içler acısı olay, sanal alemide aşmış olup gerçek hayattada bir güzel yerini almıştır. sahip olduğumuz en önemli şeylerden biri olan türkçemize sahip çıkmak ve bu tür şeylerden uzak durmak gerekir.
tıribe girerler, alemlere akarlar, çüş falan olurlar, yıkılırlar arkadaşlar bina sanki, degajeleri vardır, e harfini söyleyemezler ben yerine ban derler, bunun en büyük sorumlusu televizyon ve adı lazım değil şeker firmasıdır.
(bkz: türkçeye hakim olamayan türk aydını)*
(bkz: türkçeye hakim olamayan türk medyası)*
msn deki kısaltmaları günlük hayatta kullananlarda bu guruba dahildir.
kadıköy de yanımdan geçen kızların ağzından çıkan bir cümle aynen aktarıyorum;
-- yanı afedersiniz kızlar ama a.q yanııı

e yuh kızlar. bari ''q'' yu ''k'' olarak ifade edin.
Sanal ortamda çok tikii görünebilmek için Türkçeyi öküzümsü bir şekilde batıran hayvanlardır.
-yha choq $héq!L cHıkMı$sın ßu F0T0da phepey!m Yha..
-KarDé$!mMmm...
-A$KımM..
vb.
Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz..
Türkçemiz yozlaşmasız derken bile öküz türkçesini kullanan canlılardır.
abuk subuk* yazmak için internetten program bile indiren gençlerdir. çok gayretlidirler. ne de olsa "azhimLhe sichan tashi dheLer"
(bkz: emo)
aslında hakim oldukları net bir konuları bulunmayan,ifadesiz genclerdir.iletişim kurmak zor olur.
eğer kelimesini eyer, yalnız kelimesini yanlız vb. yanlış yazan şahıslardır.
ben onlara dilin nerene kaçtı diye soruyorum hep. ama öyle konuşuyorlar gerçekten (bkz: qnq)