bugün

Yale Üniversitesi'nde, 26 yaşında profesörlük unvanı verilen ve bu unvanı alan en genç Türk bilim adamı olarak tanınan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'a ait ibret verici aynı zamanda düşündürücü söz.
günümüzde öneminin daha da anlaşıldığı, bir ulusun dilini kaybetmesi ile kendi benliğini kaybetmesi arasında hiçbir farkın olmadığını akıllara getiren sözdür. günümüzde reklam tabelalarına, esnafın astığı tabelalara bakarsak ne demek istediği anlaşılacak olan tümcedir. son günlerde eğitim dilinin sadece türkçe olmaması gibi dedikoduların çıkması bu sözün ne denli önemli olduğunu gösteriyor zannımca.
facebook'taki nadir anlamlı gruplardan biri.

link: http://www.facebook.com/dilinikoru
tuğberk sev isimli bir gencin öncülüğünde toplanan facebook sayfası fakat sayfa olmaktan çıkıp büyük bir toplumsal bilinçlenme hareketi haline gelmiştir.
Atamızın ''Türk demek Türkçe demektir.'' sözünü açıklayan yorumlardan birisi.
neden harf inkilabı yapıldı sorusuna güzel bir cevaptır aslında. bunu yıllarca söyledik fakat "yok bizi geri bırakıyordu o dil, yok bizim gırtlak yapımıza uygun değil"

dil kültürün aktarıcısıdır.osmanlıca(eski türkçe) kaldırılarak 600 yıllık osmanlı tarihi çöpe atıldı türk genci atasını tanıyamadı.
nato da bir sene psikolojik savaşta bulunan biri olarak bize ilk öğretilen şuydu; '' bir ülkenin dilini ve dinini ele geçirdin mi hiçbir şeyi kalmaz''

bunu italyanlar arnavutlar üzerinde deniyorlardı o zamanlar, önce tv ile italyan kanalları girdi hayatlarına, süreçti bu ve bu sürecin sonunda italyanca arnavutların ikinci dili oldu; sonra misyonerler; çocuklara tiyatrolar düzenlediler, eğlendirdiler yılmadan çalıştılar.

meraklananlara sonucu söyliyim; arnavutların birçoğu hristiyanlığa adım attı ve 4 arnavuttan biri italyancayı ana dili gibi konuşuyor.
şu sıralar sayfada yönetici değişikliği meydana gelmiş ve sayfa müthiş bir şekilde canlanmıştır.
Yok olup gitmis sayfadir sanirim. (ulasamiyorum)
Şimdi burada türkçe'nin öneminden bahsetmek isterdim ama yüzüm yok. Mahlasımızı bile ingilizce seçmişiz. Allah belamızı vermesin.
Her Türk insanının aklına kazıması gereken gerçek.

görsel
Önemli bir söz değerinin farkında değiliz.
bu cümlenin altına imzamı atarım.