bugün

düşünün ki bir dil,

durmadan osmanlıcadan soyutlamak isteyenler var. bu yavşaklığı yapanlar var.

"selamün aleyküm" gibi ateistlerin bile "aleyküm selam" diye cevap verdikleri bir güzel dil olan zengin osmanlıca var. bundan utananlar var!. evet malesef var.

komik komik güneş dil teorileri ile kapatılmaya çalışılan bir açık bunun yanında en basitinden bir söz! nedir o?

selam vermek oops!! sustum... selam bile arapça kökenli iken bu ihaneti nasıl yaparım ben teoman han'a ve onun evlatlarına demi??!

bakın:

(bkz: merhaba)
(bkz: hello)
(bkz: selamün aleyküm)
(bkz: hi)

vb uzayacak olan bu liste dünyadaki tüm dillerin bir selamı olduğunu söyler. ırkçılık ayrımcılığını yapan yavşaklara seslenmek istiyorum:

türkçe'de bir selam ifadesi de yokken ne bu cehaletiniz? el insaf..!

bilen var ise yazabilir...

not: türkçeyi kötülemek haddim değil. ne demek istediğimi anlayan anladı.
(bkz: ok kib by)*
şaka bi yana türkçemiz ölüyor, tehlikenin farkında mısınız.
(bkz: bırakın küçük enişteyi)
Yabancılaşmış Türkçe kullanan ve Trkçeyi katleden marjinal kişilerin merhaba anlamında kullanmaya çalıştıkları selamlama kelimesidir.
(bkz: türkçe selamlaşma kelimesinin olmaması)

önce bir arama yapın amk.

Esen-lik kelimesi '' donyodoki hör düldü selam var Törçkçödö yok, öl önsöf '' diyen kişilere cevap olacak niteliktedir. Esen-lik kelimesinin karşılığı , merhaba, hello, selam vs gibidir hatta daha geniştir.

Ayrıca Türkçe'de esenlikler dilemenin önemi günaydın ve tünaydın kelimelerinden anlaşılır, onlar ki günün zamanlarına göre söylenebilir söz konusu kelimelerdir ve esenlik dilemek için kullanılır.

Şimdi gelelim neden günümüzde çoğunluk tarafından kullanılmıyor ? Çünkü sizin o arapça konuşmayı, araplar gibi giyinmeyi, araplar gibi hareket etmeyi müslümanlık sanan dedeleriniz ( pers islam kültürünü de saymak lazım ) yüzünden. Onlar ki müslüman olma amacıyla bilinçsiz ve cahilce kendi kültürlerini terk edip arap kültürünü benimsemişlerdir. Günümüzde bu sentezin adına ''osmanlı kültürü'' diyoruz. Alfabesi bile türk olmayan millet elbette dilini unutup oradan buradan kelime edinir.

Sen ve senin o dedenin osmanlı anlayışı yüzünden o kadar cahil kaldınız ki ''türkçe'de selam kelimesi yerine geçecek bir kelime yok '' diyebiliyorsun.

Şimdi 3-5 tane ak lavuk heyecanlı heyecanlı gelip bana osmanlıyı savunacak.

Osmanlıyı yermek amacında yazmıyoruz.Burada sana olmuşları anlatıyoruz. Şimdiki Türkiye'de diline pek sahip çıkamıyor onu da biliyoruz.

Türkçe ait olduğu Altay dil ailesinin en çok kişi tarafından kullanılan dilidir. 5500-8500 yıllık bir geçmişi olduğu sanılmaktadır. Şimdi sen kalkıp bilmem kaç bin yıllık dilin içerisinde '' selam kelimesinin karşılığı yok'' denilebiliyorsan bu da dedelerin suçu delikanlı.

Cahil olmak ne güzel şey istediğini söyleyebiliyorsun.