bugün

Saçmadır, kendi seçimin olmayan birşeyle gurur duymaktır. türk kürt alman slav ne olursan ol en üstün ırk budur demektir türküm diyerek gurur duymak. buda seni direk olarak egoist biri yapar, biraz ilerlersen faşist yapar.
Irkla gurur duyulmaz kendi insanlığında duy ne bileyim hacı enişteyi tavlada yen duy sonracığıma çocuğuna zorla mühendislik yazdır duy. Böyle ynai.
Tarihten dolayı bazen olandır.
kafayı yemektir.
sıkı bir araştırma konusu olabilecek eylem.

böyle konular düz mantıkla açıklanamaz.
benzerinden bir ton başlığın olduğu artık bi siktir git dedirtmiş tespittir. türk demek tarihten bu yana çinlilere, araplara, moğollara, haçlılara, farslara ve ruslara karşın bugünlere gelmiş ve varlığını devam ettiren bir kültür demektir. bu kültürün parçasından olan, bu kültürü yaşayan herhangi biri pekala gurur duyabilir. bu yaşayan herhangi bir kültürün herhangi bir bireyi için geçerlidir. ama türk'ü sadece bir kelimeden, sadece ırk adı olarak gören afyon mermeri gibi dümdüz bir beyne sahip olup bir de kendini toplumdan farklı görme, toplumdan akıllı görme gibi bir ahmaklığa sahip tipler bunu anlayamaz.

bugün bireysel olarak hemen hemen her birinin ayrı bir başarı öyküsü olan almanlar da dahi bu gurur duyma oranı yüzde 90lara varıyorsa *, burada başarısı eniştesini tavlada yenmek veya mühendis olmak olan sik kafalı birine susmak düşer. evet sert oldu ama kusura bakma kardeş, bilip bilmeden ötmeyeceksiniz.
''ne mutlu türküm diyene'' diyebilmektir.
Şahsımca gurur duymak haklı bir olgu.
Kusura bakma ama bunca halkın kanına giren ve sırf karınları doysun diye ses etmeyen bir ABD'li olmaktansa, türklüğümle gurur duymayı tercih ederim.
asil bir davranıştır.

ne mutlu türk'üm diyene.
türk'ün türk'ten başka dostu yoktur.
Türk'leri öldürebilirsiniz ama yenemezsiniz.
türk gibi kuvvetli.
madem türksün, göster ürksün.
sokağa balgam atmaktan,kumandayı poşet ile kaplamaktan, aldığın araba perte çıkana kadar ısıtmalı koltuk üzerindeki muşambayı çıkartmamaktan,yolda geçen kadına laf atmaktan gurur duymaktır.

türklük çok güzel sende gelsene.
muhteşem bir tarihe sahip olmanın getirdiği haklı eylemdir. böylesi bir tarihe sahip olup gurur duymamak büyük bir cehalet gerektirir. bu tarihe sahip çıkmaksa bu haklı gururun bedelidir.

'' çanakkale'de başarılı olamadık. nasıl başarılı olurduk ki? zira türkler yuvasına girilmiş aslanların hiddetiyle, cüret ve cesaret kahramanlığı ile savaşıyorlardı. böyle bir millet görmedim. ''

sir julien corbet.
gurur duyulacak bir şey değildir. kin duyulacak bir şey de değildir. neticede seçim yapılamadan içinde bulunulan bir durumdur.
uğrunda mücadele verilmiş ve başarılmış her şeyle gurur duymak normaldir. kaldı ki, tarihinde hiç bir zafer ya da başarı barındırmayan ırkların bile kültürlerine, kökenlerine sahip çıktığını görebiliriz. hiç bir toplum yozlaşmak istemez.

bir toplumu yok etmenin en güzel yolu, onun kendine verdiği değeri ve öz güveni yitirmesini sağlamaktır.
türklüğü sorgular olduğumuz şu günlerde, büyük dünya ülkeleri bizi dize getirmiş diyebiliriz. yazık...
kolombiyalı olduğu için gurur duyan kahve çekirdeği kadar anlamsız. rastgele dünyaya geldin ve türkçe konuşuyosun. hepsi bu. trafik kurallarına uyarsan 60-70 yıl yaşicak ve gebericeksin. geberdiğinde türk olman sana hiçbişey kazandırmicak. o pamuk oraya giricek ve gözlerinden iki damla sembolik yaş gelicek belli belirsiz. tarihe bak, benim atam senin atanı dövdü, ne mutlu diyosan yazık arkadaşım. türkü yunanı öldü hep.
japonyada doğduğu takdirde japon olmaktan gurur duyacak kişidir.
(bkz: bi siktir git amk).
Herkes kendi etnik kökeniyle gurur duyabilir bunda bi sıkıntı yok.
içinde gurur duyulacak bir durum bulunmamasına rağmen bu tutumuna devam eden insanın düşünce tarzıdır. Lakin ben gurur duyulacak bir şey göremiyorum. Bir benzeri'de Türk olan sporcularla gurur duymaktır.

-Arda Turan dün attığı gol ilen takımına maçı kazandırmış.
-Gerçekten mi? Hani şu Türk olan
-Evet evet
-offff Türkler çok Harika.
saçma falan değildir. herkesin gurur duyma sebebi farklıdır tabi. ben kendi sebebimi yazayım.
gurur duyduğum, ecdadım. atalarımın tarihte yaptıkları şeyler.
mesela, gazneli mahmut. hindistana düzenlediği onlarca sefer sonunda milyonlarca insanın müslüman olmasına vesile olmuştur.
mesela, fatih sultan mehmet han. bir çağı kapatıp diğerini açmış, bu güzel şehirde yaşamamıza sebep olmuştur.
mesela, ibni sina. mesela, ali kuşçu vs vs vs

varsayalım ki, babanız dünyaca ünlü bir ressam. ağabeyiniz, dünya halter şampiyonu. ne bileyim anneniz, büyük bir cerrah. bunlarla gurur duymaz mısınız? bunda ne gariplik var?
insan aille bireyleriyle gurur duyar. türklüğümle gurur duymam da budur. bununda saçma olan hiçbir yanı yoktur.
aklı olan her türk'ün yaptığıdır.
tarih konusunda çoğu görüşüne hatta saçmalamalarına katılmamama rağmen kadir mısıroğlu nun bu konuda güzel bir sözü vardır.
''türk isen gurur duy, değilsen saygı duy''...
Tarihiyle evet. Ama şuanki durum...
(bkz: ne mutlu türk üm diyene)
yerli yerinde gururlanmadır. kök tengrinin bir lütfu.
geçmişimizden başka gurur duyabileceğimiz hiç bir şey yok elimizde.
paramparçayız, sadece ruh var ama bir bütünlük yok. gelecekte de kendi içimizde birbirimizi bitireceğiz.
ileride umarım türklükle gurur duymamıza izin verirler..
(bkz: gayet normal)
insan babasini da secemez ama her cocugun ilk kahramanidir babasi. ben turklugumle ovunurum aga. var mi islama bu kadar hizmet eden millet..