bugün

Bu konuda yusuf Halaçoğlu'nun tarih gerçektir kitabına bakılabilir.
Yazar burada AKP li olduğunu belirtmiş. AKP ye oy vermekle türk olabileceğini sanan yazar beyanı.
(bkz: makul kürt) bu olmak isteyen kürttür.
Ne olmuş yani? Van, Bitlis tede Kürtleşmiş türk ler var. insan olmak öncelenmesi gereken husustur.
Çoğunlukla iç anadolu yöresindeki illere kütükte kayıtlı olup hanefi kökenlidirler.
salatayı limonla yerler dayımın bacanağından biliyorum.
Benim eski patrondur herif ev bakıyordu bir apartmana gittik adam istemem ben burayı apartman komple kürt demişti)).
kürt zaten dağlı türk olduğu için aslında "şehirleşmiş türkleşmiş dağlı türk" oluyor o.
doğudan kopalı 3-4 nesil olan çoğu kürt bu durumdadır.
sadece 1 nesil sonra dil aktarımı kesiliyor zaten, kültür de 1-2 nesil daha devam etse de bir yerden sonra kültür de yerleştikleri bölgeyle benzerlik göstermeye başlıyor.

daha sonra kürt olduğunu bilseler dahi türkler onlara daha çok benzediği için kimlik olarakta türk gibi hissetmeye başlıyorlar.

adana'ya 1930-1940'larda gelen çoğu doğulu kendini adanalı görür, siyasi çizgisi adanalılarla birdir, gayet mhp'ye de oy verebilirler.
1990'dan sonra adana'ya gelen doğululardan çok adanalılara daha yakın ve benzer hale gelmişlerdir.

bu türklük, kürtlük ile ilgili bir durum değil.
aydınlı bir aileyi de diyarbakır'a bırakın. hatta mahalleleri olsun. 4-5 nesil sonra aynı durum onlarda da geçerli olacak.
(bkz: haymana kürtleri)
iç anadolu'ya yerleştirilen kürtler kalabalık bir türk nüfusu içerisinde bulunmadıkları için yukarıda bahsettiğim büyükşehirlere göç eden kürtlerle benzer bir süreç göstermezler.

haymana, cihanbeyli, kulu, bala bölgesi asimileye neden olacak bir nüfus yoğunluğu ile ekonomiye sahip değildir.
ekonomi ve gelişmişlikten kastım şu, kimse kimseye adapte olmak zorunda değil daha rahat yaşamak için.
güncel Önemli Başlıklar