bugün

ilber hocamızın kitabıdır. Bir süre önce almıştım fakat yoğunluktan okuyamamıştım. Bugün elime aldım başta sıkılsam da ki hala bazı yerlerinde farklı düşündüğüm oldu. Bir solukta yüz sayfayı okuduğumu gördüm. Bir çılgınlık yapıp elimdeki birinci cildi ertesi güne bitirebilirim.
bugün alıp okumaya başladığım ilber ortaylı kitabı.
Mertlik ve yiğitliklerle doludur.
soy ağacında da görüldüğü üzere binlerce yıllıktır.

görsel
içeriği anlamak için ilk türk devletleri ve türklerin tarih sahnesine çıkışı ile ilgili temel bilgilere sahip olmalısınız. Kitap size türk tarihi ile ilgili fazladan bilgi sağlayacaktır, ama altyapınız yok ise pek faydalanabileceğinizi zannetmiyorum. Ama yine de, herkesin okuması gerek diye düşünüyorum.
ilber ortaylının okumuştum ben de başta sıkılırım bırakırım gibi duruyordu ancak ilber hocanın akıcı dili sıkmadan kitabı okumamı sağladı.
Jean Paul roux'un bitirdiğim kitabı gayet güzel bir kitap.
10 numara kitaptır. hakkını vermiştir hoca.
ilber ortaylı'nın yazdığı, benim de okuduğum kitaptır. orta asya'dan günümüze kadar gelen türk devletleri'nin yönetim biçimlerini, sosyal, kültürel hayatını, dinini ve diğer devletler ile olan ilişkilerini ele alıyor. güzel kitap, tavsiye edilir.
--spoiler--
'Türkler dışardan evlenme eğiliminde oldukları ve eşlerini türk olmayanlar arasından seçtikleri, rastlantısal her kavimle karıştıkları, dilleri çok büyük bir çekim gücüne sahip olduğu ve pek çok topluluk da bu dili benimsediği için türklerle ilgili karakteristik denilebilecek fiziksel herhangi bir özellik saptama olanağı kalmamıştır. Yeryüzünde saf ırk olmadığını biliyoruz. Ama bu konuda daha ileri gitmek ve türklerin saf ırk olmadıklarını söylemek zorundayız. Türklerin hiçbir ırksal özelliği yoktur. Dolayısıyla kendi içinde bir türk ırkından söz edemeyiz.'
--spoiler--
türklere bok atmak için yazılmış bir kitaptır.
türklerin tarihini anlatan kitaptır.
doğan avcıoğlu'nun akıcı bir dille kaleme aldığı 5 ciltlik eser. orta asya'dan başlayıp selçuklu dönemine kadar olan türk tarihini ele almaktadır.
Jean paul roux'un Kabalcı yayınevinden çıkan eseri okunması önerilir.