bugün

ne kadar da müslümanlıktan dem vursalarda her zaman gerçek olandır. aslında bu genellemeye tüm müslüman alemini katmak gerekir.

babamın bir sözü vardı. kim en çok dinden bahsediyorsa, o; o kadar allah'a uzaktır. çünkü bu allah ile senin arandadır. derdi. rahmetli dindardı. namazı ve sadıklığı her daimdi. öyle yetişmiş.

ama şimdi bakıyorum da cuma günü camiye gidip check-in yapan var. sadece 90 dan sonra doğanlar değil. bir çok kişininki gösteriş. yaptığı yardımı selfie çekecekler neredeyse.
suudi arabistanlılardan farklı değildir. adamların veliaht prensleri, aileleriyle birlikte boğaza, bodruma karşı şarap yudumluyor, eşlerinin başı açık, şeriat kurallarını ise iş olsun diye kendi ülkesinde normal vatandaşa ve yabancılara uyguluyor sadece.

bir yönden bizim ülkeye bakıyorsun, dindarlık bayrağını ellerinde taşıdıkları iddaasında olanlar, allaha değil paraya pula tapmaya başlamış, kasalarına artık dolarlar sığmıyor, ayakkabı kutularına istifliyorlar. kadına baskının, hoşgörüsüzlüğün, adaletsizliğin kitabını yazmışlar, dini iyi ahlak ve görgü ekseninden çıkartıp, namazdı, oruçtu bir ritüeller bohçasından ibaret yapmışlar.

şöyle bir düşündüm de, içki-sigara içmem, hayatımda kimseye bir kötülüğüm dokunmamıştır, paraya pula değil insan haklarına, eşitliğe, hoşgörüye, adalete taparım. ritüellere değil, niyete, insan aklına ve kalbine inanırım. bunlara bakınca gene en müslüman benim galiba...
cuma selfisi.
tatlı su müslümanlığı.
açıkcası gerçek islama şöyle bakacak olursak, türkiye'nin hele ki batının yaşantısı ile islam tamamen ironik.. artık inançlar sembolik havada kalmış durumda, yani bir erkek hadi arada cumaya gidip inandığı şeye arada sırada sadık kalabilir.. fakat bir kızın böyle bir durumu da olmadığı için 7/24 islamın yasakladığı şeyleri yapar gece de ayy canım inşallah, allah nasip etsin naraları atar.. yani kimse kuranı falan açıp okumuyor.. bir kıza gidin nisa 34 de kadınları bazı durumlarda dövebileceğimiz yazıyor deyin size çemkirir hadi ya islam da öyle şeyler yok falan der.. efendim artık islam da yavaş yavaş, hristiyanlık gibi sembolize olma yolunda hızla ilerliyor..
olm sokakta röportaj yapıyolar, en sofu giyimli amcalara soruyolar "la ilahe illallah " ne demek diye? Bilmiyo adamlar.

Esas problem dil problemi. Kutsal kitap anlamadığın bir dilde. Çevirinin camii de okunması yasak. E bu durumda kimse anlamaz onu tabii.
(bkz: kuran mealini türkiyenin sadece %8'inin okumuş olması) türkler müslüman değil deisttir. Var var lmayan bir islama inanırlar sevgi dini islam barış dini islam vs. islam savaş ve şiddet dinidir kendinden başkasına hayat hakkı tanımaz.
güncel Önemli Başlıklar