bugün

bana her zaman komik gelen bir durum. türk ve ingiliz tarihlerini düşündüğümde, türklerin tarihi bir hiçtir. ingilizler dünya tarihine en büyük damgayı vurmuş millettir. bak bir dünyaya, dünyanın en gelişmiş ülkelerini aklına getir. ingiltere, abd, kanada, avustralya. türklerin konsolosluklarında sıraya dizildiği ülkeler. türkler böyle bir medeniyet yaratabildi mi? hayır.

bütün dünya ingilizce öğreniyor. bilim dili, kültür dili, iş dünyasının dili ingilizce olmuş. hepiniz çatır çatır ingilizce öğrenmek zorundasınız. türkçe nerede? türkiye bir de orta asya. onlar da kendi aralarında anlaşamıyor. tarihe vurdukları damga? ancak göç edip şehir fethetmişler. ne ekonomik gelişim, ne demokrasi ne de bilimsel, kültürel bir etkinlikleri var dünyada.

bir ingiliz bütün bunlara rağmen oldukça mütevazidir. tarihleri ile çok övünmezler. dünya kültürlerini tanımaya, anlamaya çalışırlar. bizim türklerde ise sadece boş laf ile bir kendini yüceltme. türk'ün türk'e reklamı sadece. hepinize söylüyorum, biz hiçbir bok değiliz. bu dünyaya hiçbir katkı yapmadık tarihimiz ile. bak bir istanbul'a. bütün o tarihi güzellikleri bizanslılardan kalma. geri kalanı tamamen gecekondudan bozma semtler.

evet gerçekler acı ama gerçek bu. biz ingilizlerin tırnağı bile olamayız ama onlardan daha çok övünüyoruz.
10bin yıllık tarihi olan bir milletle, 1000 yıllık dahi tarihi olmayan bir milletin karşılaştırılmasıdır.

komiktir tabi. emperyalizmin zerkettiği cehaletten hep.
"ingilizler o kadar "büyüktü ki" türlü oyunlarla dünya nın başına geçmeyi başardılar " cümlesini aklıma getiren her zaman ki gibi tespitin yapılmadığı sıçıldığı bir cümle. bunu diyen bir düşünsün bakalım ingilizler neleriyle övünecekler millete yaptıkları kültürel soykırımlarla mı, katliamlarla mı, sömürgecilikleriyle mi, yoksa "kendilerinin" adam gibi herhangi bir savaşa bile girmeyişleriyle mi?

hey yavrum hey emperyalizmin temellerini at, milleti sömürgeleştir, türlü ibnelikler yap büyük ol.

herkese merhametli ol, sana sığınanı geri çevirme küçük ol. hey yavrum hey harbiden.

en acısı da bunu böyle kabul eden gerizekalılar olmasıdır kanımca.

(bkz: kendi adına konuş)
(bkz: kendi geçmişine sövmek)
tamamen malzeme meselesidir.
aslında haklı olunandır. zira şanlı türk tarihine bakarsak bu övünme sebeplerini bir bir görebiliriz tabii kör değilsek.
ingiliz tarihinin yanında bizim tARiHiMiZ SÖNÜK KALIYORMUŞ, BUNU BiZE ÖĞRETEN BAŞLIK.

BAŞLIĞI AÇAN ARKADAŞA BiR ŞEY SÖYLEMEK iSTiYORUM,

(bkz: SENiN TARiH HOCANI SiKEYiM BEN)
(bkz: hem kel hem fodul)
Ah su televizyonlar ...

tarih boyunca , cesitli medeniyetler dünya üzerinde hakimiyetler kurmus , bunu cesitli yöntemlerle devam ettirmis , sonucta her imparatorlugun oldugu gibi , yıkılmıslardır...

Dünya üzerinde , eski caglardan beri bircok sebepten savaslar cıkmıs , katliamlar yapılmıs soykırımlar , felaketler falan filan...

Bu büyük savasların nedeni ise hep "senden farklı olan sana tehdit olusturur" psikolojisidir. Her insanın beyninin bir yerlerinde bu kalıtımsal düsünceyi pekala bulabilirsiniz... Bu "farklı olmak" dedigimiz sey ise din , ırk , renk , kültür gibi baslıklarda kendisini göstermistir.

nasıl ki hayat tarzı bizden farklı olan komsumuza katlanamıyoruz , iste bu da öyle birsey...

dogu ile batı arasında bu temel farklılıklar dedigimiz baslıklardan pek cogu hala birer farklılık olarak görülür.
ve farklılık gibi göründügünden her tarihte oldugu gibi günümüzde de bir "medeniyetler catısması" sözkonusudur.

özellikle sanayi devriminden itibaren , egemenlik sırası batıya gectiginden , biz de pek tabi yokolmamak için bir zaman sonra "ona benzemek zorunda" oldugumuz paranoyasını kaptık...
bu paranoya , ikinci dünya savası sonunda soguk savasın baslamasından itibaren batı emperyalizminin toplumumuza sızmasıyla daha belirgin bir hal aldı...
Bu tamamen egemen medeniyetin kendini korumak ve "farklı olanı" etkisiz kılmak icin basvurdugu bir careydi.
yani bildigimiz kültür sömürücülügü...
ve bizler de cogu zaman kendi öz benligimizi , bir zenginlik degil de bir eksiklikmis gibi gizlemeye , hep "batılı" görünmeye calsıtık...

tabi ki bu bize yine egemen medeniyetin cesitli yollarla dayattıgı (filmler , internet , tv vs.) bir sömürü fikrinden baska birsey degildi...

bugün egemen medeniyet dogu medeniyeti olsaydı ve biz ingiliz olsaydık , yemegimizi yer sofrasında yemeyi bir medeniyet göstergesi olarak algılayacaktık...

yani bizim bu batı medeniyeti dedigimiz olguyu üstün görmemizin sebebi tamamen yetistirilme tarzımızdan kaynaklanmakta...

bu para imparatorlugu , televizyonların basında bize ne yapmamızı söylüyorsa , tıpkı egitimli bir hayvan gibi , onu yapıyoruz...

ah su televizyonlar...
"türkler böyle bir medeniyet yaratabildi mi? hayır."

(bkz: lisede tarih derslerinden kacmanin sonuclari)
+ abi istanbulda türkler bi şey yapmadı, bizanslılardan kalma her şey.
- bak süleymaniye camii ni görüyo musun tatlım?
+ evet abi?
- minarelerini görüyo musun bebeğim?
+ evet abi, ne kadar kocaman.
- hah ta sana girsin onlar.
+ ama ağbiii
- siktir lan git çay koy pezevenk.
övünülecek o kadar çok şeyleri var ki, normal olan bir durumdur. *
abd, kanada, avustralya, ingiltere konsolosluklarının önünde sabahlayıp sıraya dizilen, hayatında en büyük hedeflerinden biri toefl sınavını geçmek olan, her sene green card çekilişine katılıp hüsrana uğrayan üstün bir milleti oldukça kızdırmış tespit.

gelişmenin tek yolu öncelikle gerçekleri kabul edebilmekten geçer. gerçekler de oldukça acı. sadece california eyaletinin ekonomisi türkiye ekonomisinin üç katı. bu acı gerçeği gören biri olarak ben övünemiyorum herhangi bir şey ile. böyle kendimizi kandırararak, 1000 yıl öncesinin artık unutulmuş tarihi ile övünerek hiçbir yere varamayız.
Türk tarihi konusunda zerre bilgi sahibi olmayan insan söylemi.Öncelikle dünya tarihinde milletimizden büyük bir iz bırakmak için tarih sahnesine bizden önce çıkmaları gerekir. Ayrıca tarihi Türklerden bilmem ne,Türkler bunların yanında hiç denen ingilizlerin temeli Hunların başlattığı kavimler göçüyle atılmıştır. Hani bir insan sadece ortaokul kitabından birşeyler öğrenmiş olsa böyle bir başlık açmaz açtıktan sonra da bir gün dışarı çıkmaz.Neyse devam edelim.inglizlerin tarih çağlarının değişmesine neden olan hiçbir faaliyeti yoktur.Türkler kavimler göçü ve istanbul'un fethiyle yeni bir çağ açmış millettir. ingilizler tarihlerinde hiçbir zaman büyük bir dinin en önemli kişisine * diz çöktürememişlerdir.Ancak Hun lideri Attila Papa'ya diz çöktürmüş Papa Attila'an onları bağışlamasını dilemiştir. Ayrıca yanlarında bir hiç denilen Türk tarihi ingilizler'in Anzak itleriyle yaptığı Çanakkale saldırısında düşmanı nasıl kıçına tekmeyi basarak yolladığını sayfalarca yazar. Hiç denen Türk milletinin askeri oluşumu,devlet teşkilatlanması,dili,sanatı ingilizlerden önde gelmiştir. Ada'da yaşayanların bokunu yerken Türk milletinin dünya tahtına oturup dünyayı yönettiği unutulmamalıdır. Ayrıca Türk milletine olan düşmanlığınız varsa bunu daha adam akıllı delillerle,tarihsel gerçeklerle söyleyiniz. Dar ufkunuz ve cehaletinizle birlikte söylediğiniz her söz sizi rezil ediyor.Bilginize.
bu söyleyen kişi, ya ilkokulu bile bitirmemiş ya da hayatında hiç tarih kitabı okumamıştır. bir mileti büyük yapan, onun dilinin tüm dünyada konuşuluyor olması değildir. öle bile olsa, ingilizlerin değil portekizlilerin övülmesi gerekirdi.
ingilizcenin dünya dili olmasınıns sebebi, ingilitere'nin izlediği sömürgeci politikadır. osmanlı döneminde ingiltere, topraklarının 104 katı büyüklüğünde topraklarda sömürgecilik yapmıştır. bu nedenle, ingilizce dünyada en yaygın dildir. amerikan'ın, ingiltere'den ayrılıp yeni bir devlet kurması ve amerika'nın şuan süper güç olması da ingilizcenin önemli olmasının nedenlerinden bir diğeri.

ha bide, istanbul meselesine gelince. evet istanbul'da "şuan" gecekondular var. ama adı üstünde "şuan". bu şehir 1453'den beri türklerin elinde. yani sadece bizans eserleri sayesinde değil, 600 yıldır osmanlı mimarları sayesinde de bu şehir bir avrupa başkentidir. sultanahmet cami, topkapı sarayı, kapalı çarşı ve daha niceleri, osmanlı döneminde yapılmıştır. yapılan medrese ve camileri de saymıyorum bile.

ha ayrıca, dünya da ilk yerleşik hayata geçen, tarımı başlatan, şehirlerin yeraltı düzenlemesini yapan uygurlardır. ve uygurlar da, "türk"tür. ibni sina, farabi gibi bilimadamlarını ise saymıyorum bile. zira, kapasiteleri yetmez.
(bkz: fornication under control of the king)
laftan anlamayan bir millete tekrar tekrar açıklanması gereken konu. bak yazıyorum tekrar:

(bkz: amerika birleşik devletleri)
(bkz: ingiltere)
(bkz: kanada)
(bkz: avustralya)

bu ülkelerin hepsini ingilizler kurdu. hepsi ingilizce konuşuyor. hepsi bütün dünyanın akın akın göç edip vatandaşlığına geçmek istediği ülkeler. ekonomileri neredeyse dünya ekonomisinin yarısı. hepsi orduları ile bütün dünyayı sikertebilecek ülkeler. siz daha ne konuşuyorsunuz yok ingilzler sonradan ortaya çıkmış diye.

zaten türk milleti de sonradan çıktı ortaya. eğer hunlar ile falan bağlantı kuracaksak. ingilizlerin kökeni de anglo saksonlar, onlardan önce de cermenlerdir. ingilizlerin de en az türkler kadar eski bir tarihi var.
başlığın mantığı dünyanın oyun kurucusunun ingilizler olduğu görüşüne dayanmaktadır.
peki başlığı açana sorarlar:
amerika'da, avusturalya'da istediği devletleri kurduran ingilizler neden anadoluda istediğini kurduramadı?

cevabı çok basit bu kez karşılarında türkler vardı.
dünyanın sözde oyun kurucusu her oyununu kurduğunda ve bu oyunla ortalığı birbirine katıp amacına en yaklaştığı anda yüzüne yediği ders gibi tokatlar için mi kendi tarihinden övünecek?

sen o kadar devlet kur, o kadar geliş ama osmanlı'dan kalma bir anadolu meclisine yenil.
peh peh!
ben olsam ben de övünemezdim.
Alnı öpülesi Türk'ün övünmesidir.

Büyük Türk Tarihini buraya döşemekten şeref duyarım lakin vaktim yok. Söyleyin o zavallıya bu kadarla idare etsin:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Abdulhamit II
ALi KUŞÇU
Alemdar Mustafa Paşa
Alp Tegin
Alparslan
Arslan Bey
Attila
Biruni
Babür şah
Barbaros Hayrettin Paşa
Bilge Kağan
CABiR BiN HAYYAN
Cahit Arf
Celaleddin Harzemşah
Cengiz Han
çaka Bey
Ekber şah
Emir Sultan
Ertuğrul Gazi
FARABi
Fatih Sultan Mehmet
Fuat Köprülü
Feza Gürsey
Gazi Osman Paşa
Gazneli Sultan Mahmut
Hacı Ilbey
Hacı Bektaşı Veli
Hulagu Han
Hüseyin Baykara
Harezmi
iBNi SiNÂ
Kanuni Sultan Süleyman
Kaşgarlı Mahmut
Katip çelebi
Kazım Karabekir
Kılıçarslan
Koca Yusuf
Kül Tegin
Mareşal Fevzi çakmak
Melikşah
Mimar Sinan
Mahmut II
Mevlana Celaleddin-i Rumi
Nene Hatun
Nizamülmülk
Oğuz Han
Ord Prof Dr Zeki Velidi Togan
Orhan Gazi
Oruç Reis
Osman Gazi
OKTAY SiNANOĞLU
Piri Reis
Satuk Buğra Han
Selçuk Bey
Sultan II Abdülhamid
Sultan IV Murat
Sultan Sencer
Süleyman şah
Şah Cihan
Tiryaki Hasan Paşa
Tuğrul Bey
Turgut Reis
Ulubatlı Hasan
ULUĞ BEY
Yaşar Doğu
Yavuz Sultan Selim
Yıldırım Beyazıt
Yunus Emre

(bkz: daha yazacaktım kalemimde mürekkep bitti)