bugün

Ukranya türkçe şarkıyla katılmadı ki şarkının çoğu ingilizce sadece nakaratında küçük bir kısın türkçeydi.
Aşağılık kompleksi.
Ama genel olarak toplum da cehaletin yansıması.

Müzik evrenseldir.
Dil din kültür üzeridir, müzik demek; sağır ve dilsiz insanların bir birileri ile kurduğu iletişim gibi bir birini anlamayan bilmeyen insanların duygularını ifade ettiği evrensel bir dildir.
Bar da efkarlı 1-2 duble içerken céline dion'un je sais pas şarkısı çalıyor olsa Müslüm baba dinliyor gibi efkarlı olmak barmene "aynısından, duble olsun" demek için Fransızca bilmeniz gerekmez.

ilk önce müziğin ne olduğunu bileceksiniz.
Bu bilgi bizde var mı?
Yok, kalmadı.
Kültürümüzü bilgimizi yansıtacak bir argüman ortaya çıkmış eser olarak mı sunuyoruz?
Hayır.
Kral dan çok kralcı diye bir tabir var ya... En basit ifadeyle yalakalık denir buna. Tereciye tere satmaya kalkıyoruz.
Tıpkı her yere AVM gökdeleni dikip türk ve islam açısından bir stil yaratmamış en son Çamlıca da yapılan cami inşaatında bile 500 yıl önce ki eserin kopyasını yapmışız. Yani 500 senedir bir mimari Stil üslup geliştirmiş değiliz.

Kalkıp ingilizce şarkı söylüyoruz.

Kız istemeye giden adama ismin ne dendiğinde komşunun adı Ahmet, ne iş yapıyorsun deyince komşum doktor demek kadar gülünç durum.

Kaç defa yapmışım, bu ülke de iş veya seyahat amacıyla defalarca bulunmuş biri "neden ingilizce konuşmuyorsun?" deyince "sen neden Türkçe konuşmuyorsun?" , diyorum.
Bunu milliyetçilik vatanseverlik için yapmıyorum. Benim dilim ile benimle muhatap olmayan insan bana saygı duymuyordur.
Eğer dil bir durumu isteği anlatmak da yetersiz ise karşınızda ki insanla kendi dilinde konuşmak kendinizi daha rahat ifade etmek için izin istersiniz.
Bu görgü kuralı ve saygıdır.
Saygı denen şey milliyetiniz dininiz kültüründen önce gelir. Saygı duyan ve saygı duyulan insan olun, sonra türk mü ingiliz mi Kürt mü Hıristiyan mı Müslüman mı ne olursanız olun.
güncel Önemli Başlıklar