bugün

osmanlının kuyruk acısını hisseden avrupalı halkın yaptığı hakeret.
gayet insanlara "insan" gözüyle bakan kardeşim, * milliyetçi olup çıkmıştır. duydukları ve ona yapılan hareketler nefret besmesine sebep olmuş.
güya uygar olduğunu sandığımız bu ülke halklarının aslında bizden çok da farklı olmadığının işaretidir... onlar değiller miydi halkına türlü türlü işkenceler edenler..
ucuz bir mizah ürünüdür aynı zamanda bu olay. mizahta kolaya kaçmadır.
türkleri aşağılayanların içinde bolca türk bulunması da garip ve acı bir gerçektir. sanırım kültür emperyalizminin bir sonucudur. çünkü bize gelişmişlik ve modernlik örneği olarak hep batı gösterildi. halbuki batı dediğiniz bu günlere, sömürdüğü milletlerin üzerine basa basa gelmiştir. ben senin elindekileri çaldım ve zengin oldum. şimdi senin zenginliklerin yok. ve zenginliğe bağlı olarak oluşan üst yapı gelişmişliğin yok. yani sen aşağılanmaya layıksın... ne ala memleket!
yüzyıllarca biriken kuyruk acısının eseridir. keza en temel sıkıntı, bir gün yeryüzünde tek bir türk kalmayacak olsa bile kendi tarihlerini anlatmak için türk adına muhtaç olmalarıdır
(bkz: kavimler göçü)
türkleri aşağılayan, türklere barbar diyen ve roma'nın torunları olduğunu iddia eden bu insancıkların roma imparatorluğunun surları dışında yaşadığından, romalıların barbar oldukları gerekçesiyle onları içeri almadığından, medeniyetin m'sinden bihaber yaşıyorken türkerin göç etmesini müteakiben oluşan yusufla romanın surlarını aştığından, bu günkü avrupa'yı oluşturduğundan, hatta ingilizlerin hızını alamayıp britanya'ya kadar gittiğinden bahsetmiyorum bile.*
son yıllarda in olan bir akım. Nobel alırsınız, ab yi arkanıza alırsınız. Büyük olursunuz, yeterki ağzınızdan köpük saçın. ve fakat tam da bu durumlara alışırken n.bilge ceylan bu modaya uymayarak tam tersi bir eylemde bulunmuştur. yalnız ve güzel ülkeme diyerek ödülünü ülkesine ve yalnız insanına adamıştır. kutsuyoruz onu.
türklerin en kötü alışkanlıklarındandır.
son yılların moda eylemidir. dışarıdan yabancılar, içeriden de kimlik problemi olanlar ya da kürt milliyetçileri tarafından yapılagelen eylemdir.

dışarıdakileri bir nebze anlıyorum. adamları tarihte bir kaç kez tir tir titretmişiz. bizden hala korkuyorlar, şimdi daha güçlü olmanın da verdiği avantajla propaganda malzemesi olarak türkler doğrudan ya da dolaylı şekilde aşağılanıyor.

ama içimizdekileri bir türlü anlayamıyorum. bazılarının gerçekten bir kimlik problemi olduğunu düşünüyorum. yabancıların türkleri aşağılamasından nasibini almış olmalılar ki türk olmaktan utanç duyuyorlar sanırım. onlara neden hala utanç duyduğun bir ülkenin vatandaşı olmakta ısrar ediyorsun diye sormak istiyorum.

kürt milliyetçileri ise milliyetçiliklerini türklere karşı geliştirme arayışı içindeler. tabi milliyetçiliklerini kuracakları temeller yok. örneğin; fransızlar gibi jean d'arc misali bir milli değerleri yok, ya da en basitinden bir moğollarda olduğu gibi cengiz han misali bir milli değerleri yok. kendilerine bu şekilde bir milli değer bulmak için yırtınıyorlar. ama bulamayınca türkleri aşağılamak suretiyle kendi milliyetçiliklerini kurgulamaya çalışıyor zavallılar. anadolu halkı olarak omuz omuza kazandığımız başarıları ise görmezden gelerek, binlerce yıldır birlikte yaşayan türk ve kürt halklarının tarihte olduğu gibi ortak değerler ortaya çıkarmasından da rahatsız olur bunlar. bu şekilde ırkçı türklerle birlikte türk-kürt kardeşliğini bozmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.