bugün

Bak bunu da çok merak ederim türkler orta asyadan geliyorlar ve Moğollar ile akraba ise biz şimdi sarı ırka mensup muyuz yoksa beyaz ırka mı?
ben beyaz ırk olduklarını düşünüyorum.
kanaatimce moğıollarla akrabalık kültürel düzeyde sınırlı. türk milletinin genel fenotipi sarı ırkın özelliklerine pek uymuyor.
Türklerin sarı ırk olduğunu iddia edenler buna kanıt olarak orta asya türklerinin genetik özelliklerini gösterirler ama unutmamak lazım ki onlarda cengiz han istilası döneminde moğollarla etkileşime girmiş yani genetik çeşitlilikleri artmış ve türkistana yerleşen moğol boyları türkleşerek yok olmuştur.
(bkz: sarı)

(bkz: ural-altay ırkı)

(bkz: turan kavimleri)
Aslen kürt ve kara ırktır.
üniversitede bir hocam sarı ırk sadece çinlilerdir demişti.
ama avrupa görüşüne göre türkler turkicler japonlar koreliler tunguzlar moğollar alayı sarı ırkın evlatları.
kendimize göre beyaz ırkız.
tabii ki de beyaz ırk.
sarı ırk yada beyaz ırk ikiside olabilir. Yani ayrım yapılamayacak bir durum var gibi geliyor bana
Türkiye'ye bakacak olursanız, ırk haritası olarak tamamen karışık; Amerika Birleşik Devletlerindeki gibi, birçok etnik kökeni içinde barındıran (imparatorluklarda tek ırk hiçbir zaman olmaz) ırklar olduğunu görürsünüz. Şimdi elin Kars'lı, kapkara doğulusu da Türk'üm diyor, izmir'de yaşayan Yugoslav göçmeni adam da Türk'üm diyor. Gen haritasına bakacak olursanız, Asya'da bin yıl önce yaşamış Türklerin, Hunların genlerini birçoğunda göremezsiniz. Türkiyedeki ırklar, Karadenizliler geneli ile Slavdır (Daha osmanlı ortalıkta yokken, Kiev taraflarından Karadeniz'in güney kıyısına yerleşen Slav toplulukları vardır.) Bu yüzden sarışın ya da açık tenli olurlar, Doğulular, Kars, Erzurum, ya da bugün "Biz kürdüz, Ermeniyiz" diye geçinen insanlar ise Semitik ırklara dahildir. Çünkü normalde KÜRT, ERMENi diye bir ırk yoktur. Kültür farklılığı ile oluşmuş toplumlar bunlar. Ege'li insanda yunan geni bulunabilir, Trakyalı desen; Aşkenaz yahudisi, Bulgar, Yunan genlerine sahip olduğunu düşünüyorum. Ancak genele bakacak olursanız, Türkiye aslında asimile olmuş; Ortadoğu/Semitik halkların genlerinin baskın olduğu bir mixed ülke.
(#29704859) güzel kardeşim

Türklerin genleri (anadolu,balkanlar, kafkasya, Türkistan, mısır) gibi yerlerden alınan örneklerde genlerimiz bire bir tutmuştur bu da araştırma

Nancy touchette

Huns and presedenst day turks.
Galiba beyaz ırk özelliği gösteren sarı ırk idi ben öyle biliyorum.
Sarı ırktır ama bütün türk halkları istisnasız ℅25 ile ℅60 arasında kafkasoid genler taşır.
(bkz: beyaz türk)
Ben beyazım, nereliyim bilmiyorum o zaman.
valla ben yavruağzı rengiyim.
Kızılderili.
Anadolu kavruğu.
Bu türk kavmi zaten beyazdı bir de üstüne soğdlar,toharistanlılar,baktiryanlar ile karıştı.
(bkz: beyaz)
(bkz: turani kavimler)
Ortasyadan gelenler sarı ırk
Kafkasyadan gelenler beyaz ırk

Not: beyaz ırktanım azizim.
ilk türkler yani hiung-nu lar brakisefal kafatasa sahiptirler

Biri bana moğol istilası öncesi saf Mongoloid bir türk topluluğu göstersin çin kaynaklarında bile hiung-nu lar mavi gözlü olarak geçer

Hiung-nu,hun,akhun,kıpçak,kuman,oğuz,peçenek,hazar,bulgar hepsi brakisefal ve beyaz ırk

Günümüzde en mongoloid türk halkı Kırgızlar onlar bile ℅50 Mongoloid.

Edit: çuvaşların Fin-Ugor lar ile akrabalığı var doğru(Türkiye türklerinin de öyle hem iraniler hem de fin-ugor lar ile var) lakin çuvaşlar ogur,sabir,kimek(ya da kuman ne derseniz) gibi türk boyları ile birlikte Fin-Ugor ların karışımı

Çoğunluğu turk kökenli.
melez ırk.. bi genom haritası lütfen..
turkler kirmizi beyaz irktir.
ırk mırk kalmadı herkes melez.
beyazım.
Bu ırk muhabbetli 19. yüzyıl avrupa bilimadamlarının uydurmasından ibarettir. ciddiye bile almaya değmez ama eğer açıklama yapacaksak;

türkler yaklaşık 7.000-6.000 yıl önce moğolistan'da bulunan sarı (moğol tipli) insanlar ile yine burda yaşayan beyaz (kafkas tipli) insanların karışımıyla ortaya çıkmış bir millettir.
milattan önce 4.000'li yıllarda türk kültürüne dair bulgular büyük bir hızla artıyor ve milattan önce 400'lü yıllarda türkler devlet kurabilecek kurumsallaşmayı elde ediyor. yanisi türklerin varlığı bile bir melezlik taşır. türkler ne çinliler kadar çekik, ne de iraniler kadar yuvarlak gözlüdür. türklerin bugün bile sahip olduğu badem gözler 6.000 yıl öncesinin izlerini taşır.

anadolu'ya geldikten sonrasıysa hepten bir karışım dönemidir çünkü türklerden etkilenerek anadolu komple türkleşmiştir. bugün bile dış evlilikler artarak devam ediyor yani.