bugün

Tırsak oldukları için. Net.
Kıtlık, kuraklık...
godzilla'dan korktukları için.
he kaçtık diyelim. peki neden hala orada uygur türkleri bulunmaktadır diye sorarlar adama.
Cevabın korkak oldukları için olduğu soru cümlesi.
En büyük sebep siyasi baskı. Sonra iklim. Kaçmak da değil akıllı olduğu için daha iyi bir yere gitmek. O yolu çekeriz, daha iyi yere gideriz, giderken de herkesi hareket ettirir kavimler göçünü başlatır tarihe de geçeriz düşüncesi.
(bkz: winter is coming)
Türkler zaten göçebe bir halktı kaçmak deyimi doğru kullanılmaz iklim şartlarının sert olması ve hayvanlar için yeterli otlak alan bulunamaması onları göç ettmek zorunda bırakmıştır bazıları yerleşik hayatta kalmış bazılarıda anadoluya kafkaslara ve sibiryaya dağlmıştır
Dünden ölmüş eşşek
Gelin bu gün ağlaşak.

Bin yıl geçmiş.
Deşmeyin.
Aynı duvarı onlar da aşamaz o halde neden korktuğumuzu anlamadım ki ? Bana kalırsa daha detaylı bir araştırma ister Çinlilerden korkup kaçacak olsak onca sene boşuna mı mücadele etmişiz ya da ne bileyim o gün oradan kaçtıysak 1900 lerde bu topraklara 5-6 tane çin musallat oldu o zaman neden savaştık da kaldık?
kaçmadık. bu toprakları toprağımız yapmak için istila etmeye geldik.
çin ile rusların sıkıştırması ve ekmek.
Kaçmadık. Bunu kaynaklara dayanarak uzun uzun anlatırım ama zahmet etmiyorum ne demiş şair,
Söz söylemek irfan ister anlamak arif insan.
Sorunun cevabı net:kaçmadık kaçmayız hâlâ Türkler var orda biz suriyeli miyiz ki kaçalım hiç bir Türk toprağını bırakıp kaçmaz.
türklerin batıya göçünün devam etmesi gibi ekmek amaçlıdır. almanya ya 4 mlyon insan göçmüş. neden kaçtılar acaba. çinlilerden mi , gene?
Cinliler çok güçlü oldukları için değil tarih bilgisini s*ktigim.
Nüfus olarak bizden fazla oldukları için sadece vergiye bağlanmıştır. Eğer bizden güçlü olsalardı vergiye bağlayamazdık değil mi?
şimdi kankalar bu çinliler karınca misali çok oldukları için öldürsen cinayet öldürmesen felaket -asimile oluyosun çünkü- göktengri belanızı versin deyip yürümüşler.

bir rivayette batıdan gelen gezginlerin batıda bir karılar var süt süt vs. gibi şeyler söylemesi.

her neyse çin ile sonu gelmeyen savaşlar, boyu güçlenen herkesin diğer güçlü türk boylarına girmesi gibi sıkıntılar ve keşfetme içgüdüsü sebebiyle yada batıya gidenlerin başarılı olması sonucu olabilir.

he ben hep söverim bok mu vardı da geldin geldin anadoluda durdun. bassana iskoçyaya kadar. ne geliyosun dünyanın ortasına duruyosun cefasını bize çektiriyosun.
Türk olmayanın anasını sikmek için

Hoş bu kaçış olmuyor ama..
neyinizi düzeltecez da

neyiniz eksik kalacak ?

lesson one ;

orta asya da türk diye bir yok.

türkmen var.

çepninin türk ama müslüman olmadığı için

tuvaları türk olamayacağını iddia eden bir zihniyet.

ossbire devam evlaaaadım devaaaammm.
Oraya da sonradan gittiğimiz icin buyuk olasilinla begenmemis ve geri donmusuzdur.
erkekliğin yüzde bilmem kaçı kaçmaktır felsefesini benimsedikleri için diyerek cevaplandırılabilecek soru.
Valla ben iki tane efsane tarihi kaçma gördüm birincisi yunanlıların türklerden kaçması

dönemin malatya metropoliti ve tarihçi süryani mihail: “türklere karşı yenilen rumlar, bir daha onlara karşı duramadılar. imparator mihail’i korku aldı. korkak ve kadınlaşan müşavirlerinin sözlerine bakarak sarayından ayrılıp türklere karşı çıkamadı. hristiyanlara acıyarak adamlar gönderdi. pontus çevresinde kalmış halkın bakiyelerini, eşyalarını atlara ve arabalara yükletip, denizin ötesine (balkanlara) nakletti. böylece ahalisiz kalan bu bölgelerde türklerin yerleşmesine yardım etti ve bu sebeple de o herkesin tenkidine uğradı.”

Bir de kürtlerin safevilerden kaçıp osmanlıya sığınması var ki onu da unutmamak lazım.
kaçan maçan yok. Orası hala türk toprağı. gezmeyi tozmayı severiz . dağ eşekleri anlayamamış.
. . . valla sizi bilmiyorum ama bizimkiler çinlilerle çocuk yüzünden kavga etmişler. Bacak kadar adamlar bizim elimizde kalır mapuslarda sürünürüz diye kalkıp ta buralara göç etmişler. Yoksa orta asya'nın gözünü seveyim. Her tarafı yayla.
Iklim.

Tarihteki en savaşçı ve en çok yayılmış 5 millet var. Hepsi iklim koşullarının sertliği sayesinde çok iyi savaşçılara dönüşmüşler ve hepsi yine aynı iklim koşulları yüzünden anavatanlarından göç etmiş ya da büyük fetihlerle büyük devletler kurmuşlardır. Kuzeyliler(norveç danimarka gibi iskandinav halkları) dünyanın pek çok yerine yayılmıştır sicilyada ve tunusta bile izleri var. Sen kalk buzul örtüsünden çöle gel. Zevkine gelmediler tabii. Yunanlar. Yunan dediysek atinadaki gayler değil. Yunanistanın kuzryindeki makedonyanın sert iklimi yüzünden yayılma ihtiyacı duyan makedonlar. Türkler moğollar gibi orta asya step iklimindeki halklar. Onlar da daha verimli daha uyumlu topraklar için yayıldılar. Germenler. Germen dediysem bilen bilir m.ö 2800 yani frenk ulusu içinden çıkmadan önceki germenler. Yani te ebesinin hörekesi zamanındakiler. Günümüz litvanya polonya topraklarının sikko iklimi yüzünden batıya göçerek ortaçağın en büyük güçlerinden ikisini oluşturmuşlar. Ve tabii araplar. Her me kadar ticaretleri kuvvetli olsa da tüccarların anlattıkları iştah kabartmış olacak ki arap yarımadasından kalkıp mısıra sicilyaya sardinyaya iberyaya hatta baktriyaya ve anadoluya yayılmışlar.

Şimdi "kaçtı" kelimesini kullanan orospu evladına laf anlatacak değilim anlamaz. Size soruyorum ahali: berbat bi çölde, stepte, sıra dağlarda, bataklık diyarında ya da buzul örtüsünde yaşıyor olsanız bir de bu koşullar toplumumuzdaki tüm erkekleri iyice dayanıklı hale getirmiş olsa ve yakın coğrafyalardaki temiz hava kısa kışlar verimli topraklardan haberiniz olsa, evim evim güzel evim der oturur musunuz?

Sizi bilmem ama bu koşullar altındaki hiçbir topkum oturmamış. Hepsi büyük işler başarmış. Ben burada uluslardan örnek verdim tabi ama bu durum daha küçük ölceklerde de incelenebilir. Köy göçleri gibi. Ya da daha basit. Fakir bir ailenin çocuğunun eğitim sürecini iyi değerlendirip saygın bir meslek yapması gibi.