bugün

hazinenin verilerine göre 2017'nin ilk çeyreğinden itibaren türkiyenin toplam dış borcu 412 milyar dolar. yani türk lirasına çevirirsek yaklaşık 1.5 trilyon lira yapıyor. bu borca iç borçlar dahil değildir ona ait bir veri bulamadım. bulan arkadaş eklerse durumun vehametini daha iyi anlarız.

bu borçların ortalama %10 faiz ile alındığını düşünürsek türkiye yılda 150 milyar lira sadece borcun faizini ödüyor demektir.

türkiye geçen yıl 120 milyar lira ötv vergisi, 54 milyar lira civarında ise kdv vergisi toplamıştır. arkadaşlar düşünün bir araba aldığımızda devlete de bir araba aldığımızı düşünüyoruz. aslına bakarsanız bir araba kendimize bir araba da yahudi-siyonist bankalara alıyoruz. çünkü bunlar faiz olarak o bankalara ödeniyor. bakkaldan bir çikolata dahi alsanız devlet sizden kdv vergisi alıyor ve bu vergiyi alıp yahudi bankasına veriyor.

sonrada muhafazakar kılıklı liberal islamcı bukalemunlar diyor ki ben kredi kartı kullanmıyorum faizle işim olmaz. nah işin olmaz sen aldığın her üründe, her toplu ulaşıma bindiğinde kdv ödüyorsun.

imf'ye borcu kapattık diye nara atanların imf dışında borç almadığı/dilenmediği yer kalmamıştır.

not: güzel bir bakış açısı geldi. borcu nüfusa oranlarsak kişi başına 18.750 liraya yakın bir borç düşüyor.
A haber ve ensonhaber.com gibi haber sitelerinin haberini yapmaktan kaçındığı borçlardır. Kişi başına 1 milyar tl düşüyor bunlara göre.
2023 te bor gelecek heryer bor olacak borclar borla ödenecek.
Kamu borcu ve òzel sektör borcu olarak ikiye ayrilan borclardir.
az önce araştırdım baktım.denilen borç, brüt borç olarak gözüküyor. yani gelir giderleri de hesaba katarsak 250 milyar dolar civarına düşüyor. o kadar vahim bir durum değil. çünkü listenin birinci sırasında 19.6 trilyon dolarla Çin var endüstri sinin bu kadar iyi olmasına rağmen.