bugün

korkak insandır, korkar !

Bu ülkenin insanı korkak... Ama öylesi değil, baya sırılsıklam, dut gibi, cıvık cıvık, buram buram, dolu dolu korkak... En katmerlisi, en alimi, müktesebatı en geniş olanı korkak... Cahili cühelası zaten korkma mertebesinde bile değil henüz. Çıkıp hiç kimse adam gibi, mertçe gerçek problemi, esas sorunu dillendiremiyor. En devrimcisi kuyunun yanından sürtünerek geçiyor "efendim bunun kültürel nedenleri var, sosyolojik nedenleri var, kem var küm var..." Hal böyle olunca yokuşta patinaj yapan otomobil gibi ne kadar enerji harcarsa harcasın geriye doğru kayıyor ülke.

"Erkekler sapık, vahşi"... Yok hanımım, yok beyim, mesele erkekte değil... in in daha derine, daha dogmatik kuytulara in... Korkma, sark o karanlık kuyudan aşağı, belki o vakit biraz olsun kendine dürüst olur ve anlarsın "kısa etek giyen kızları taciz edecek ekip kuralım" diyen eğitimci KADININ ruh halini... Kaldır kafanı bak çevrene, dünyaya, biraz kolaçan et etrafını... Bir yanda Mars'a koloni kuranlar, ikinci (yaşam koşulları olan) gezegen arayanlar, diğer yanda tecavüzcüsü devrim muhafızı diye idam edilen 17 yaşındaki kadın ve "Dünya dönmüyor ki, dönseydi uçak havada asılı kaldığında Çin uçağa doğru gelirdi" diyenler ve "karınız öldüğünde soğuyana kadar cinsel ilişkiye girebilirsiniz" fetvası verenler...

Delikanlısı, eli tespihlisi, atarlısı, giderlisi çok bu ülkenin ama cesur yok... Külliyatı ödlek. Bilgiyle yüzleşmekten, gerçeklerle yüzleşmekten, kuyunun en kuytu karanlıklarındaki gerçek problemle yüzleşmekten sapıkçasına korkuyor. O yüzdendir ki aliminin, aydınının, gazetecisinin, bilimadamının bile bu denli ödlek olduğu bir toplumun ilerlemesi mümkün olmayacak, "idam cezası getirilsin" suni döllenmeleriyle esasen "hiç bir şey yapılamamaya" devam edilecektir. Yüreği olan çıksın bilginin karşısına, okusun, incelesin, araştırsın, tarihi talan etsin, tarihin tozlarını çeksin içine... Bunu yapanı çok da, sonra gelsin bu gerçekleri gündeme getirsin, halka indirgesin kısmında kaba eti yiyeni pek yok. O yüzden korkaklar ülkesindeki insanlar bir kez adam gibi ölmektense her gün ölmeyi alışkanlık haline getireceklerdir... Bugün olduğu gibi.
(bkz: türkiye nin asıl sorunu)
edit: onbirinci nesillerdir. yukarıdaki arama butonundan habersiz yaşarlar.
bütün eğitim hayatı boyunca haftanın 5 günü gününün büyük çoğunluğunu geçirdiğin sınıfta asılı olan ''ey türk gençliği'' okumamak olabilir sanırım. e tabi 80 darbesinin doğurduğu aptal ve boş beyinleride unutmamak lazım.korkunun ve hainliğin kol gezdiği bu memlekette hala asıl sorun ne diye sorulması ciddi anlamda komik. sorun kardeşim; omurgasız olmamız. en az susanda herkes kadar suçlu.
(bkz: beyin)
(bkz: pdy)
(bkz: zihniyet)
(bkz: yozlaşma)
(bkz: cehalet)
insan merkezlidir.
cahillik, egitimsizlik. 5 yıl üniversite okuyup eline tek bir kitap almayan insan var. gerisini siz hayal edin.
üşengeçlik ve günü kurtarma çabasıdır.
hırsızlık imkanı bulunca dini imanı unutmaları sorunudur.
Vatandaşımızın düşünce yapısıdır.
insanımız kendi görüşüne körü körüne bağlıdır.
Sağcımız aşırı sağcıdır.
Solcumuz aşırı solcudur.
Osmanlıcımız arabasının arkasına tuğra yapıştırır ama hangi padişaha ait olduğunu bilmez
Kemalistimiz Atatürkü ateist zanneder
Milli maçlarda bile bu aşırı davranış görülebilir kaybedince futbolcu yerin dibine sokulur annesine bile hakaret edilir kazanınca futbolcuya bokunu yerim abi diye yağlama yıkama yapılır.
Yani kimse ihtiyatlı ve güncel değildir
Hükümete düşmanlık yapacam derken putini iranlı sapıkları destekler halbuki aklına gelmez hükümetler geçici devletler kalıcıdır
Ne diyelim Allah ıslah etsin.
ingiltere gibi milliyetçi bir ülke olmaması gerek coğrafi konumu gerekse Osmanlıdan kalan miras sonucu ortaya karışık bir popülasyona sahip olmasıdır.
kesinlikle islamdır. islam denen illet yok olmadıkça da türkiye asla istediği seviyeye ulaşmayacaktır. bugün bile cumhuriyetle gelen tüm aydınlanmacı değerleri kaybetmekle karşı karşıyayız. bunun nedeni ne?
gerçek islamı bilmiyorlar, yok aslında öyle değil demeyin tokatlarım.
(bkz: değer üretememek)
saçma salak kişilerin el üstünde tutulması örnek kerimcan durmaz dahası da vardır.
Yönetenlerinin türk olmaması.
insanlarıdır. Sevmeyi, insanlara sadece insan oldukları için saygı duymayı, etiketleri yaftaları bir kenara bırakmayı bilmiyoruz. Herkeste bir menfaatperestlik aman bana dokunmayan yılan istediğini yapsın halleri, suç sadece yöneticilerin değil netice itibariyle yöneticileri de bu insanlar seçiyor.
görsel
bu zihniyetteki insanlar.
insanların birbirini bir türlü sevememesi ve bir türlü temelde insan olduklarını anlayamaması sorunu.

aslında türkiye'nin sorunu epey büyük.
sen atatürkçüsün, sen dincisin, sen türkçüsün, sen milliyetçisin, sen ülkücüsün, ben şeriatçiyim, ben atatürkçüyüm, ben milliyetçiyim, ben süpermenim, ben betmenim

işte bütün sorun bu. insanlar temelde insan olduklarını unutup birbirlerine etiketler takıyorlar
devam edin, beni görmeyin bile. Bu sözlerimi işitmemiş farzederek devam edin birbirinizi etiketlemeye.
(bkz: idiokrasi)
sağlam, güçlü olmayan eğitim ve hukuk sistemi.