bugün

2014 yılında 1300'e yakın insanın iş kazalarında hayatını kaybetmesinin ardından varlığından şüphe edilen güvenliktir.
Bakanlıklarda bir günlük eğitimle giderilmeye çalışılan yaradır.
Onlarca insan ölünce bir süre gündeme gelen, birkaç vidayı sıkıştırmakla sağlandığı düşünülen hede.
maalesef pantolonun paçasını çorabın içine koymaktan ibarettir.
Bu ülkede 6331 sayılı iş güvenliği yasası çıktı, geçen sene. 15 kişinin altında işçi çalıştıran iş yerlerinde en az haftada bir ''iş güvenliği uzmanı'' kontrole gelecek, ayrıca, çalışanlara 20 saat de iş güvenliği hakkında ders verilecek.

Sizce ne oldu?

Benim eski çalıştığım yerden örnek vereyim.
15 kişiden az, asansör fabrikasında çalışıyordum. Ağır bir iş yani çok tehlikeli denemez de yine diğer işlere göre tehlikeli. iş güvenliği uzmanı geldi çünkü gelmezse ceza vardı. Geldi de ne oldu peki?

20 saat ders vermesi gerekirken, 40 dakika ders verdi. Çünkü ders verirse işler durur ve patron daha az para kazanır. Bende iş güvenliği hakkında araştırma yaptım. Üniversitede de iş güvenliği ile bir ders vardı. Hocama falan sordum.

iş güvenliği uzmanı bir daha 3 hafta sonra geldi. Sordum bu durumu dedi ki;

Yapabileceğimiz bir şey yok. 20 saatlik eğitim zaten çok fazla, ancak size gereken bilgileri verdik. Bu kadar.

Sen istediğin kadar yasa çıkar, kanun çıkar arkasında durmazsan, işçiler daha çok ölür.

Adamların aklına girmedi tabii. Hâlâ forkliftin üzerine binip dalga geçmeye devam ettiler. Belki aralarından biri ölmüştür. Bilinmez.
(bkz: yok)
Diye birşey yoktur.
3. Havalimanı inşaatında 400'ünden fazla işçinin ölümünü ört pas eden meslek birimi...

Maksat Erdoğan'a karşı siyasi malzeme olarak kullanılmasın.

Hep birlikte yargılanacaksınız arap ajanı vatan hainleri!
Türkiye'de işçi güvenliğini sağlamayı değil, olası iş kazasında patronu ve iş güvenliği firmasını bu olaydan sıyırtmak amaçlı işler.
Merdiveni işçinin götüne dayıyan görsel.
Pek görülmeyen güvenliktir.
göt güvenliği ile paralel bir gelişim seyretmektedir.
(bkz: Bana birşey olmaz)
işveren güvenliği diye akıllara gelendir.