bugün

bizim gençlerin ( 50 yaş altı ) aşırı vurdum duymazlığından meydana gelmektedir. günlerdir yüzlerce eleman gördüm 20 li yaşlarında 30 lu yaşlarında sarmaş dolaş geziyorlar kankileri ile. adamlar sosyal mesafe diyor bu tırrekler 8 kişi tofaşa doluşup suratlarında maske olmadan geziyorlar. normal sonuç bence.
insanımızın ne denli vurdumduymaz, umursamaz olduğu ve yanısıra eğitim seviyesi ile ilgili olan acı durumdur.

Herkes cengaver, herkes pehlivan, herkes terminatör maşallah, maske, sosyal mesafe, evde kal uyarıları hak getire!

Millet birbirine yemeğe, çaya gidiyor, canımiz sıkıldı, misafir kabul eder misiniz diyen andaval dolu bu ülke!
Biz ölmeyelim de, kim ölsün more?!
Sigara alkol kullanımın çok Yüksek olması.
Yaptığı Hamur işiyle övünenlerin başka övünmesi gereken şeylerden biri daha.
Herkesi katlamişız.
Obezite diyabet yuksek tansiyonda sampiyonuz.
Sonuç çoklu organ iflası.
Dünya Sağlık örgütünün yaptığı açıklama.

Türkiye'de 60 yaş altı olup corona virüse yakalanan hastaların ölüm oranı avrupadan 4 kat; dünya ortalamasından ise 9 kat fazlaymış.

Ben bunun sebebini Türk halkının, özellikle gençlerin beslenme alışkanlığının özensizliğine bağlıyorum.

görsel
sigara kullanımı sebepli olabilir.
Şu yaş bu yaş nefarkeder,Allah'ın dediği olur.
gerekçe olarak sigara alkol diye saçmalanıyor ve nerem ile güleyim diye düşünüyorum.

salak mısınız?
yaşlıları bırakın tüm insanlarımız dengeli ve sağlıklı beslenemiyor.

bırakın kaliteli sağlıklı ürün tüketmeyi, at eşek domuz eti, sakatat veya tavuk kanatlı hayvanlar olarak geçen kalitesiz et süt ürünleri ile balık süt yumurta bile tüketemiyoruz ve buna rağmen et süt balık vb ürünlerin tüketiminde avrupa da kaçıncıyız?
dandik sağlıksız et ve et ürünlerini bile tüketemiyoruz.

hiç yolunuz şarküteri reyonuna düştü mü?
koyun keçi peyniri kaç lira?
eski kaşar kaç lira?
füme somon kaç lira?
sucuk pastırma kavurma kaç lira?
organik yumurta tereyağ bal kaç lira?

belediye tanzim çadırında hıyar kuyruğunda bekleyen tarım ülkesi vatandaşı fotoğraflarını ne çabuk unuttunuz?
esmer soğanı yemeğine sofrasına salatasına kaç kişi koyuyor?
kaç kişi her sabah portakal greyfurt havuç nar suyu sıkıp içebiliyor?
sebze meyve olarak sağlıklı ve dengeli kaç kişi beslenebiliyor?

böyle giderse antrikot kontrfile bonfile nuar arasında ne fark var ve bu etler nasıl ayırt edilir bunu bilen insan kalmayacak.
biftek pirzola da düşünülürse bu etler nasıl marine edilir, dinlendirilir, hangi sos ve sıcaklıkta hangi teknik ile pişer, hangi yemeklerde kullanılır bunu bilen ev kadını bulamayacağız ki şu an 100 kadından bunu bilen 3 kadın çıkarsa şanslıyız.
neden mi?
çünkü; avrupa da kedi köpek maması yapılacak kalitede etleri satınalma gücü açısından kıyma diye alan satan insanların ülkesi olduk ve bu insanlar öyle çok fazla ki...

ondan sonra kalkıp 60 yaş üstü ölüm açısından avrupa türkiye kıyaslaması yapıp konuyu alkol sigaraya bağlamayın, avrupa da alkol tüketimi ne durumda?
eğitimde düşen seviye öğrencilerin başarısızlığı evet, eğitim sistemi de etkili ama büyüme gelişme çağında dengesiz beslenme bunlar arasında değil mi?

aptal aptal kıyaslama yapmayın.
toplum gerçeklerini görmeyen aptallar karşılaştırmalar yapmasın ve kafasını kumdan çıkarıp etrafa baksın.
Avrupalılar için 60 yaş yaşlı nüfusa girmiyor çünkü. 60 yaşında insanlar halen çalışıyor Avrupa da. Yaşlı nüfus ise 75-100 arası genelde o yaşlarıda gezerek harcıyorlar. Çünkü kaliteli yaşam uzun ömür getiriyor. Bizde ölen 60+ yaşları bir incelesek ayda yedikleri 90 öğünün kaçında et yediklerini, kaçında balık yediklerini dediğim daha iyi anlaşılır bence.
Sigara içen çok fazla insan olması etkilidir.
Ancak bu konuda dünyada 40. Sıradayız.
Türkiye'de sigara ve sigaraya bağlı sebeblerden hergün ortalama 300 kişi öldüğü belirtiliyor.
sigaranın Yanında diyabet, tansiyon, kolestrol ve bunların sonucu kalp damar hastalıkları etkiliyor sanırım.
beslenme alışkanlıgı ile alakası oldugunu sanmıyorum çünkü avrupadakilerin beslenme alışkanlıgı bizimkinden daha kötü.