bugün

Türkiye cumhuriyeti devleti olarak, dünyayı kasıp kavuran salgının, ekonomik olarak yetersiz kişilere neden olabileceği bir takım sorunlara karşılık, önümüzdeki süreçte destek olabilmek adına yapılan milli dayanışma kampanyasına ağızlarından covid-19’dan daha tehlikeli mikroplar barındıran salyalarını akıtarak saldıran bir takım embesillerin, örneğin fransa maliye bakanının halktan para istemesi konusunda ağızlarını bıçak açmaması durumudur.
duyulmuş en ahmakça akıl yürütmelerden birisi.
uluslararası bir hakem olmadığı için olabilir mi mesela? nihayetinde herkes tabi olduğu ülkenin sorumsuzlukları ile yüzyüze, ve bu işin doğası gereği bulunduğu yerin yanlışlarını eleştirecektir. fransa'nın yapıp yapmadıkları eğer fransa'da yaşıyorsan seni bağlar, fransız olmasan bile.

(bkz: iktidarın gereksiz ölümlerden sorumlu olması)
fransa maliyesinin ve fransız maliye bakanının derdinin beni ve bizi germemesindendir. zaten orda yaşayan kimse de "vay arkadaş. ne güzel düşünmüşsun" dememiş:

gerald darmanin küçük işyerleri için bağış çağrısından sonra eleştirildi:
https://www.archyde.com/g...ons-for-small-businesses/

darmanin'in koronavirüse karşı bağış çağrısını sol iyi karşılamadı:
https://www.en24.news/i24...s-not-go-to-the-left.html

darmanin isf'yi (fransa'da macron'un kaldırdığı, çok zenginlerden alınan vergi) geri getireceğine para dileniyor. bu ülkenin sabır kapasitesini ölçmek için bir test mi?
"Darmanin is begging instead of re-establishing the isf. is this a test to measure the country’s outrage capacity?"
Günlerdir Malum ülkeleri örnek gösteriyorlarken birdenbire bize ne o ülkelerden demeleri de kafalarının ne kadar karışık olduğunu gösteriyordur.
Susmayalım anlatalım.
Almanyadayım.
Amcamın 4 dükkanı var. 4 dükkan için Alman devleti dükkan başına 5.000 Euro'dan ödeme yaptı tamam mı? Toplam 20.000 Euro para aldık. Ayriyeten işçilerin maaşlarını ve sigortalarını da devlet ödedi. Hatta 2 hafta önce şirketi benim üzerime taşıdığımız için tüm bu işlemlerin hepsinin canlı şahidiyim.

Peki senin akape genel başkanın? Böyle günler için merkez bankasında yıllardır saklanan ihtiyaç akçesini harcadığı için bugün dükkanını açamayana, işe gitmediği için maaş alamayana yardım etmek yerine onlardan para istiyor.

Tamam maaşlı aktroll falansınız da biraz gururunuz olsun bari.
Bütün bunlar kamu harcamalarının denetimden kaçırılmasının ve sayıştay raporlarının meclise getirilmemesinin bahanesi olarak yeterli mi.
Sürekli örnek gösterilen devletlerin teker teker yardım kampanyaları düzenlemeleri üzerine “bize ne onlardan, kendi vatandaşları eleştirsin” diyebilmenin hangi beyin seviyesinin mahsulü olduğunu düşündürtmüştür. iyiyken konuşuyordun ama. Bize ne onlardan demiyordun.