bugün

Bir Kenan Evren isteği.

O 8 eyalet:

"Ankara, istanbul, izmir, Adana, Erzurum, Diyarbakır, Eskişehir, Trabzon"

Evren, Hürriyet'in bu konudaki sorularını şöyle cevapladı:

ASLıNDA 1980’LERDEN BERi Düşünüyorum

- Bir zamanlar söylemek suçtu. Böyle bir fikre nasıl geldiniz?

Evren: Aslında bu düşüncem yeni değil. Daha 1980'li yılların başında bunları düşündüm. Çünkü Ankara'dan 81 ile hákim olmak zor. Uykularım kaçıyordu. Ben Cumhurbaşkanı'yken içişleri Bakanı bunu dile getirdi.

- O zaman niye bir şey yapmadınız?

Evren: Aslında yaptık. 1983 yılında Danışma Meclisi tatile girdiğinde bizim kanun hükmünde kararname çıkarma yetkimizi devrettik. Bölge idare mahkemelerini kurarken bu zihniyetle hareket ettik. Türkiye'yi birtakım bölgelere böldük. Yetkileri oraya devrettik.

GöREMEYEBiLiRiM Ama BU ADıM ATıLMALı

- Peki eyalet sistemi fikrine nasıl geldiniz?

Evren: Cumhurbaşkanı iken Bavyera'yı ziyarete gitmiştim. Baktım üç bayrak çekmişler. Bir Türk, öteki Alman bayrağıydı. Bu üçüncüsü ne bayrağı diye sordum. 'Burası Bavyera Eyaleti, onun bayrağı' dediler. Birçok ülkede bu var. Amerika da böyle yönetiliyor. Pakistan da. Yönetim zorlaşınca ülkeler eyaletlere bölünüyor.

- Türkiye de buraya gelmeli mi diyorsunuz?

Evren: Mutlaka gelecek diyorum.

- Ne zaman gelecek?

Evren: Belki 10 yıl, belki 30, belki 50 yıl. Ben 90 yaşındayım. Belki ben görmeyeceğim. Ama Türkiye bir gün mutlaka bu adımları atacak. Yoksa huzur bulmamız mümkün değil.

CESUR ADıMLAR ATıP DÜNYAYA UYMALıYıZ

- Yükselen milliyetçilik akımı buna izin verir mi?

Evren: Şimdi bakıyorum, ortada vatan kurtaran aslanlar geziyor. Tutturmuşlar bir karış toprak vermeyiz diye. Toprak niye gitsin? Bunlar dünyaya ayak uyduramayan insanlar. Huzur bulmak istiyorsak cesur adımlar atmalıyız.

- Bir zamanlar Özal bunu söylediğinde hakkında yazılmadık yazı, söylenmedik söz kalmamıştı. Siz nasıl söyleyebiliyorsunuz?

Evren: Evet Özal bunu Güneydoğu'da bir yerde söylemişti. Onun annesi Kürt'tü. Şimdi ben söylüyorum. Birilerinin söylemesi lazım. Geldiğim yaş ve yaptığım işler bana bu cesareti veriyor. işte ben de çıkıp söylüyorum.

https://www.hurriyet.com....evrenin-8-eyaleti-6037244
Her zaman desteklediğim bir düşünce eyalet sistemi. Türkiye’nin fırtınalı siyasi iklimini biraz olsun yumuşatır, halkı yatıştırır ve idareyi kolaylaştırır. Keşke bir an önce yapılsa.
Adını da yakındoğu federasyonu koyarız baskenti de istanbul olur.ama nasıl sarhoşuz.
Özerklik isteyenlere bisiktirol deriz dimi.
eyalet sistemi, türkiye gibi yüzölçümü g20 ülkelere göre küçük, etnisitenin benzer yüzölçümdeki ülkere göre fazla olduğu ülkelerde bölünme ile sonuçlanacak yapıdır ve teklifi dahi mahzurludur.
türk, kürt, laz, çerkes, boşnak, pomak, arnavut, roman, musevi, italyan, süryani, nusayri, azeri, ermeni.... gidiyor böyle. ipin ucunu sıkı tutmak lazım.
Nah bölersiniz denecek salaklıktır.
Cumhurbaşkanıydın, niye yapamadın?
görsel
Hayallerde yasiyor bazi...
her türlü kekosuz türkiye iyidir. 88 e bölseler olur.
O eskidendi şimdi bırakın tek bir ülkeye hakim olmanın zorluğunu
Medya ve iletişim gücü sayesinde abd koskoca dünyayı yönetiyor.