bugün

konuya yorum yapmayacağım ama kürtler araplardan sonra ilk müslüman olan topluluktur. türkler de neredeyse sondan ikinci. neye göre türkler kürtlerden önce müslüman oldu deniyor anlayamadım.

sallamak bedava tabii.
Kim yoğurdum ekşi der ki... Türk lerin Kürt lerden önce Müslümlanlaştığını bilmeyen cahil kalabalığını göstermiş entry.
Sol üzerinden kürtlere saldırmasını anlarım da, o.ç. pkk soldan güç alır. Din üzerinden saldıranı da yeni gördüm.
daha doğrusu , kürtlerin muzurluk
yapmak için her kanalı kullanması .....
sünnilik , alevilik , solculuk , mafya
vs vs ....

yolları ayırmak en doğru çözüm ...
Buz gibi gerçekliktir.
hem dincilik hem solculuk kürtlerin üzerinden yürür. atatürk döneminde en ağır cumhuriyet karşıtı isyanları patlatanlar bunlardır. (şeyh said, dersim, zilan deresi, ağrı..)
1960ların sonlarından 1981e kadar türkiyede birer etkin güç konumunda olan sol terör örgütlerinin de pek çok tetikçisi katili militanı malum ırktandır..
Kürtler artık Türkler'den pek farkı kalmadı, Ama şunu'da kabul etmelisin'ki doğu bölgesinde hala okulun olmadığı, suyun ve elektriğin iletilmediği, karın tokluğuna çalışan kürt'lerin olduğu gerçeğini'de kabullen. Bana söyle kürt'leri nasıl mutlu etmeyi veya asimile etmeyi düşünüyorsun. Sence dağdan gelen kürt şehirde türkçe bilmediği için iş bulamazken nasıl türkiye'ye adapte olsun.
kürtler şafiidir çünkü en sert mezheptir.
bir çok sebebi vardır. ama en etkili neden ortadoğu'ya yakınlık ile alakalı kültürel etkileşim.
Üniversitedeki kürt arkadaşlarımı anımsadığım için katılamadığım söylem. Ebeveynleri için geçerli ama yeni nesil için pek değil. Neden böyle oldu diye düşünmek gerek. Eğitimsizlikten geri kalmışlıktan olabilir mi bu muhafazakarlık ?
bir başka örneği: http://www.radikal.com.tr...n_uye_istifa_etti-1185388
(bkz: said nursi)
(bkz: şeyh said)
muhafazakarlık öncelikle dinden bağımsız bir kavramdır, bir ideolojidir. buradan yola çıkarsak yahudi, ateist muhafazakarlar vardır. bir diğer konu kürtlerin bu durumla ilgisi olmadığını düşünmekteyim. çünkü bu ideoloji bu topraklarda ahmet cevdet paşa kadar uzanan bir geçmişe sahip. velhasıl kelam bu topraklarda muhafazakarlık istanbul elitleriyle başlayan, padişah yanlılarının desteklediği bir oluşumdur. o zamanlara dayanan bir oluşumun kürt halkına dayandırılmasının herhangi mantıklı bir temeli yoktur.
siyasal islama zarar vermemeleridir. bir doğulu olarak şunu ne yazık ki söylemem gerekir; kürt halkı olmasaydı çoktan bu ülkede bağzıları islamın başını ezmişti. tabi bu işin batıni boyutudur. zahiri olarak ise allah istemedi islama büyük zarar gelmesini.
(bkz: menzil cemaati)
Ya da bilinçli yapması.
bilinen ama tartışma konusu yapılmayan bir gerçektir. iş bu iddia bir ırkçılık içermemektir. kürt vatandaşlar her dönem siyasal islama güç vererek kendilerine ve ülkeye ne kadar büyük zarar verdiklerini sadece düşünmeleri tartışmaları gerekir.