bugün

türkiye petrollerine sahip çıkmayan kuruluştur.
genel müdürlüğü batman'da olan ama şimdi ankaraya taşınan ve batmanı bölge müdürlüğü yapan türkiye nin petrol ile ilgilenen kurumu
annemin halkbank'ta çalıştığı yıllarda * tpao binasına bakıp halkbank binasının büyük olduğunu görünce kibirlenirdim.tpao binası benim için hep küçük kaldı.
son yaptığı yatırımlarla rumlara misilleme olarak doğu akdenizde petrol arayacak olan kamu kuruluşu. odtü den baya heybetli görünür binası.
Maden Tetkik Arama Enstitüsü (M.T.A.) tarafından Türkiye'de bir petrol potansiyelinin ortaya çıkarılması sonucunda bu potansiyelin hızla değerlendirilip yurt ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla, 1954 yılında 6326 sayılı Petrol Kanunu çıkarılmıştır. Yine aynı tarihte 6327 sayılı kanunla 150 milyon TL. sermayeli Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (T.P.A.O.) kurulmuştur.

TPAO'nın kurulması üzerine, Batman tecrübe rafinerisi ve MTA'nın diğer tesisleri TPAO'ya devredilmiş, yurdumuzdaki petrol çalışmaları bu kuruluş tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Ortaklık, kuruluşunu tamamladıktan sonra petrol ve onunla ilgili çalışmalarını hızlandırmıştır. Başlangıç olarak Raman sahasında üretilen 58.008 tonluk petrol miktarı 1956 yılında 278.467 tona çıkarılmış ve modern teknolojiye uygun ilk rafineri olan Batman Rafinerisi 330.000 ton/yıl kapasiteyle 1955 yılında işletmeye açılmıştır.

Bu tarihten sonra gelişen Ortaklık, bünyesinde petrol endüstrisinin tüm çalışma alanlarını bulunduran, Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından biri haline gelmiştir.

Kamu petrol sektörünü, merkezi planlama ve koordinasyon ilkeleri dahilinde organize etmek ve bu yolla verimli, uyumlu ve ülke ihtiyaçlarını karşılamakta etkin duruma getirmek; petrol kanununda tanımlanan petrol işlemleri ile dağıtım ve pazarlama çalışmalarında bulunmak ve jeotermal enerji üretimini geliştirmek; sermaye birikimi sağlayarak öncelikle petrol arama ve üretiminde kaynağı yaratmak TPAO'nun amaç ve çalışma konuları arasında yer alır.

Petrol ve gaz sahalarına kolaylıkla gidilip gelinmesi, doğabilecek sorun ve güçlüklere yerinde ve zamanında müdahale edilebilmesi ve kontrol kolaylığı sağlaması, kısacası işlerin aksamadan yürütülebilmesi amacı ile TPAO tarafından Batman, Adıyaman ve Trakya Bölge Müdürlükleri kurulmuştur.

not: staj raporumdan arakladim. *
osmanlı bankası ne kadar türk ise o kadar türk olan şirketdir aynı zamanda.
karadeniz'de 10 milyar varillik petrol bularak, türkiye petrol ihtiyacının yarısını karşılayacaklarını açıklamış ortaklık. bir açıklamaya göre 2023 yılına kadar türkiye kesin enerji bağımsızlığını ilan edecektir.

bundan dört ay önce yapılan bir açıklamada 5 milyar varillik bir kaynak bulmayı umduklarını açıklamışlardı.

ayrıca akdeniz'de de arayışlarını 2008 sonunda bitirecek olan ortaklık, orada da çok büyük bir kaynak olduğunu düşünüyorlarmış.
onumuzdeki iki aya kadar bursiyer, yil sonununa dogru da personel alimi yapmasi muhtemel kurum *.

ayrica bir kisim personelinin yattigi; bir kisminin arazide terore ragmen, mayinlara ragmen sabah 5:30 aksam 8:30 arasi calistigi; bir kisim personelinin merkezde calismaktan caninin ciktigi, bir kisminin bina disinda sigara icmek icin gunde toplam 1 calisma saatini hic ettigi kurum.
* * *.
istanbul Sanayi Odası'nın (iSO) "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008 Yılı Raporu"na göre, 2008'de "En Fazla Kâr Eden ilk 10 Kuruluş" sıralamasında, 1,772,395,715 tL. Kâr ile 2008 yılında 1. sıraya yerleşmiş olan TPAO; Fortune dergisi'nin yayınlamış olduğu "Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi" listesinde ise, Satışların Kârlılığı sıralamasında 1., Net Kâr sıralamasında 3. ve Özkaynak sıralamasında 7. sırada yer almıştır. Ayrıca 2008 yılı Kârı üzerinden ödemiş olduğu 204.8 Milyon TL Kurumlar Vergisi tutarı ile, Ankara Vergi Mükellefleri arasında da 5. sırada bulunmaktadır.
ticaret meslek lisesindeyken 3 sınıfta lüleburgazdaki memurların yanına yollamışlardı 2007 yılında memurundan mühendisine kadar hepsi çok rahat yemekleri çok harikaydi kaç sene geçti o yemekleri unutamadım 8 ayda orda 5 kilo aldım türk insanı olarak kaç para alındıgını çok merak ederiz bende o zaman hepsini sordum tabi

bana 2007 yılındaki abının sölediğine göre 1 mühendis 2,500 1 müdür 5,000 ra alıyordu 1 memurda 1,250 ytl alıyordu şimdi fiyatlar değişmiş olabilir mühendisleri,memurlar,muhasebeciler harıl harıl çalışıyordu benım elime dosyaları verıyolardı müdüre yolluyolardı o müdür devamlı Solitaire oynardı sanki fala ihtiyacın 1 imza atıyorsun paso çay sigara bilgisayar oyunu sonra saat 4 çek git her ay 5,000 maaş alıyor o zaman dedim ben böle bir adam olucam şimdi fabrıkada muhasebeci yanında yardımcı çalışıyoruz du bakalım belki böle müdür olurum ilerde kim bilir ?

aklıma geldi birde ben bu müdürü sayısal loto bayinde gördüm iyimi adam 5,00 maaş alıyor birde sayısal loto oynuyor.
gezi direnişi ile ülke gündemi meşgulken: mevcut ve ilgili yasadan "devlet adına arama ve işletme ruhsatı alma hakkı tpao'ya aittir" hükmü çıkarılmıştır.

bu değişim; ruhsatlı, yabancı şirketler; denizlerde, ormanlarda, dağda, bayırda petrol arayabilecek. daha önceden denetim yasasının değiştiğini de belirtmek gerek. yani denetim kalkmıştır.

https://www.facebook.com/...84&type=2&theater
son çektirmiş olduğu reklam filmindeki aracın ford markasının mondeo modeli olmasına rağmen, henüz filmin 3. saniyesinde görüntüye giren benzin ikaz lambasının renault markasının fluence modeli gösterge panelinden gösterilmesi hatasının farkında varmadan yayına girmesine izin veren dikkatsiz bir kuruluştur.
1954'te demokrat parti zamanında kurulmuştur.
güncel Önemli Başlıklar