bugün

(bkz: 18 eylul 2001 fenerbahce barcelona maci) *
fb li soylemidir. avrupa da 5 maç oynayıp yüz akı olunmuyor.

bu lafı diyene sormak lazım;
"bu yıl hariç , avrupada ağlamadığın bir sezon oldu mu ?"
beşiktaşa bk atmak için fenerbahcenin burjuva taraftarları tarafından söylenmiş söz.iplemiyoruz

(bkz: siyah ulan) (bkz: beyaz ulan)
(bkz: dost kötü günde belli olur)
(bkz: avrupa maçlarında türk takımını desteklemeyen türk)
(bkz: başlığı doldurarak amacına ulaşmasına neden olmak)
söyleyeni "oyun ulan bu... oyun!" diye sarsma isteği yaratan cümle. yavaş be yau, komik oluyor.

(bkz: türkiye nin yüz karası)

e asalım hepsini havaalanında?
yok henüz değil, ne zaman 0 puan çeker, o zaman tamam. ama sanmam, en kötü halinde bile 6 puan aldığına bakılırsa, fenerin rekorunu egale etmek için beklemeniz gerekecek.
(bkz: bi siktir git çay bahçesine) *
aferin ne güzel düşünmüşsün akşam akşam başlığı. türkiyenin yüz karası esas türk takımlarının avrupa sahnesindeki başarısızlıklarına sevinen, geçmiş zaman da olsa kazanılmış başarıları küçümseyendir. şimdi ben burda fener ''0'' çekti diye bok atsam biri gelcek siz de sekiz yediniz diyecek ya da gs ye bak şu kıçı kırık gruptan çıkamadı desem siz hiç uefa kupası gördünüz mü diyecek velhasıl kelam bu böyle uzar gider. sonuç itibari ile hiç bir türk takımının avrupada pek de şov yapmadığını düşünürsek. biz ancak birbirimize bok atarak avunuruz işte.
öncelikle beşiktaş'ın grubu hiçte kolay bir grup değildir. porto'nun avrupa şampiyonluğu vardır. liverpool zaten premier ligin sayılı takımlarındandır. marsilya'da bu takımlara karşı sürpriz sonuçlar almıştır. beşiktaş, yönetim yüzünden pek iyi zamanlar yaşamasa da elbet bu durumdanda sıyrılmasını da bilecektir.
"ahh ahh insanoğlu geçmişini ne çabuk unutuyor!" cümlesini akla getiren tespit. ulan siz sıfır çekerken yüz karası olmadınızda biz bu kadar kötü futbola rağmen 6 puan almışız daha ne istiyosunuz. bir tek bu sene şampiyonlar liginde başarılı oldunuz diye niye g.tünüz kalktı.

hiç bir futbol takımımız yüz karası değildir lakin. önemli olan avrupada elinden geleni yapabilmektir. galatasaray elinden geleni yaptı uefa kupasını aldı. fenerbahçe elinden geleni yaptı sıfır puan aldı ama fenerbahçe bu sene elinden geleni yaparak en az bir çeyrek final oynayabilir.
(bkz: ebenin amı ali sami)
(bkz: maganda kurşunu sıkmaya sebebiyet veren hadiseler)
(bkz: serbest maganda entryler)
(bkz: plan yapmayın plan)**
(bkz: in nomine sazanas)
(bkz: höst lan)
(bkz: yok artık ebessinin ali sami) *
(bkz: tespitini de a git burdan) hic bir türk takımının haketmeyeceği sözdür. avrupa kulüplerinin bütcesiyle bizimkilerin bütcesi es degildir. bu kadroyla bu gruptan 6 puan alan beşiktastan daha ne bekliyosun şampiyonlar ligi şampiyonu mu olsun dedirtir. *
(bkz: ben neden her seye bok atiyorum anne) * *
(bkz: yok artik lebron james)
alakası yoktur yüz karası falan da olmamıştır. bazı bjkli arkadaşların da eziklik duyup hemen fenerbahçeye bok atması da onların düşüncesini ve kendilerini nereye koyduklarını iyi gösteriyor. eğer bjk porto ile inönü de oynanan maçta son dakka da gol yemeseydi gruptan en azından uefa bileti alıp çıkacaktı. yüz karası olan bjk değildir. eğer bir yüz karası varsa o da federasyonun başındadır.
"ne icin baslik acsam da, bu kadar tepki alsam, ya da ilgi ceksem" diye dusundugunu dusundugum yazarin acmis oldugu, ici bos basliktir.

zira ne besiktas liyimdir, ne de bir galatasarayli olmama ragmen, ulkemi yuzunun akiyla, avrupa arenasinda temsil eden, basarili bir takimin yenilmesini isteyecek derecede bir akilsizimdir. ama, takimim 10 da yese, avrupa kupalari ndan elense de, onune bakmasi gerektigini bilirim, olayin sadece elenmekten ibaret olmadigini bilirim; ya da hepsini gectim, bu olayin aslinda tum dunyanin pesinde kostugu bir spor aktivitesinden ibaret oldugunun da farkindayimdir.

iste sadece bu ve benzeri ideler ile bagdastirilabilecek sebeplerden bile, kalkip da, hele hele kesinlikle kendi takimim, ya da taraftari olmadigim bir takim icin kesinlikle boyle birsey demem; zira o takimin, yuzlerce binlerce, milyonlarca taraftari vardir; boyle bir abuk baslik, onlarin tuttugu takima ve de ondan ziyade kendilerine bir tastir. eger verdigim bkz lar da bossa, uzun zamandan sonra bana baslik actiracaktir basliktir, delleniyorum zaman zaman elin avrupa larinda...

(bkz: ne dedigini bilmemek)
(bkz: ici bos olmak)
ikiyüzlülüğünüzü, ahlâksızlığınızı, vicdan yitikliğinizi açık eden meşum cümlemsi.

şampiyonlar ligi macerası başlar. beşiktaş psg'yi yener; o galibiyet hepimizindir. beşiktaş göteborg'u yener; o galibiyet hepimizindir. beşiktaş barcelona'yı yener; o galibiyet hepimizindir. beşiktaş chelsea'yi yener; o galibiyet hepimizindir. beşiktaş sparta prag'ı yener; o galibiyet hepimizindir. beşiktaş marsilya'yı yener; o galibiyet hepimizindir. beşiktaş liverpool'u yener; o galibiyet hepimizindir.

beşiktaş barcelona'ya yenilir, marsilya'ya yenilir, liverpool'a yenilir...o yenilgiler de bizimdir. (öyle mi?)

daha açık bir türkçe ile; eğer yenersen o başarın bizimdir, yenilirsen başarısızlığın senindir. iyi gününde seni omuzlarda taşır, kötü gününde de tepene bineriz/dalgamızı geçeriz.

istemiyorum. beşiktaşım avrupa'da zaferler kazandığında etrafta şenlik havası oluşturulmasını, futbolcularımızın birer fatih edasıyla karşılanmasını, göklere çıkarılmasını istemiyorum.

basınıyla, yazarıyla, çizeriyle, fenerbahçelisiyle/galataraylısıyla (istisnalar değerlendirme dışıdır elbette) hiç kimsenin bizimle sevinmesini istemiyorum. çünkü bu sevincin ikiyüzlülükte anlam bulduğunu, kara günlerde bu sevincin "biz"e birer sırt darbesi olarak döneceğini biliyorum.

şampiyonlar ligine biz katıldık. galibiyetler bize aittir, tıpkı yenilgilerin tamamen bize ait olması gibi.

sevinç bize ait, hüzün de.

sevincimizi de, hüznümüzü paylaşacak olanlarla paylaşıyoruz.

o nedenle, beşiktaş türkiye'yi rezil etti/ahah baksana nasıl da 8 yediler şeklinde naralar atan hastalıklı ruhlara tavsiyem, beşiktaşın avrupa'da aldığı/alacağı başarılı sonuçların ardından bir köşeye çekilmeleridir. onları ilgilendiren bir durum yoktur çünkü. sevinç bizim, hüzün de bizimdir.

(bkz: herşeyimiz sadece bize ait)
(bkz: yok öyle bir şey)
beşiktaş liverpooldan 8 yedi, fener sigmadan 7 yedi.liverpool mu iyi takım sigma mı, kıyasla öyle gel denilecek zırva.