bugün

Londra tefecilerinden yüksek faizle borçlanmasının sonucudur.
Evet imfden dilenecegine halktan dilenmistir.
görsel
görsel

yazık oldu yahu. şah cüneyd devşirmesi torunları yasta.
imf yerine yahudi tefeci daha makul çünkü.
inanılmaz cahil bir kitlesiniz lan siz...

imf'nin açıklaması sonrası, dün aktroll ordusu hemen algı yapmaya başlamış sosyal medyada.

türkiye imf'nin yardımını reddetti, imf'den yardım istemedi diye sevinen binlerce kişi var.
başta da bu başlığı açan şahıs...

eyvallah. ben de imf'den borç almamak, imf'ye mahkum olmamak isterim.

lakin iş sizin bildiğiniz gibi değil çokomeller... bunu burada kaç defa işledik.
türkiye'nin imf'yi reddetmesi, imf'den borç istememesinin ekonominin iyi olmasıyla alakası yok. bu erdoğan'ın ve akp'nin başarısı değil...

peki o halde neden akp hükümeti imf'nin yardımını reddediyor?
çünkü akp hükümeti, imf'den alacakları parayı kafasına göre harcayamayacağını, istedikleri gibi yandaşlara dağıtamayacağını çok iyi biliyor.

zira imf sana para verdiği zaman o paranın nereye harcanacağını kendi belirler, senin inisiyatifine bırakmaz, sana o parayı kafana göre harcatmaz.

imf'nin bazı kriterleri vardır.
misal, hukukun bağımsızlığını, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını ister imf.

yani bizim çokomeller imf'den aldıkları parayı yandaşlarına peşkeş çekemezler. zor biraz, sıkar o iş. imf hemen hesabını sorar bunun.

dolayısıyla akp, dilediği gibi kullanamayacağı bir parayı imf'den almaz.

geçmiş yıllarda da böyle oldu.
imf'den düşük fazile borç almak yerine, londra'daki tefecilerden yüksek faizle borç aldılar.
(bkz: city of london/#42230693)
(bkz: chatham house un erdoğan ın kulağını çekmesi/#39899719)

bakınız biz 2018'de yüzde 7.25 ile 6 milyar dolar dış borç aldık.
bu aldığımız borca karşılık 2 milyar 613 milyon dolar faiz ödeyeceğiz geriye.
(bkz: yüzde 7 faizle dış güçlerden 2 milyar dolar almak/#40431506)

bu parayı tefecilerden aldık.
bu borçlanmayı imf ile yapmış olsaydık yüzde 7.25 faiz yerine yüzde 3.5 faiz ödeyecektik, ama bile bile gidip imf yerine tefecilerden borç almayı seçti hükümetimiz.
(bkz: yüzde 3 5 yerine yüzde 7 faizle dolar borç almak/#40441664)

bakın aynı dönem arjantin'in imf ile olan anlaşması, faiz oranları yüzde 1.96 ila yüzde 4.96 arasında değişiyor.
kaynak da trt üstelik buyrun;
https://www.trthaber.com/...r-borc-alacak-369145.html

anlayabildiniz mi şimdi neden imf'den para istemediğimizi çokomelli arkadaşlar.

akp dik durduğu için imf'yi reddetmiyor, imf'den alacağı parayı kafasına göre kullanamayacağını bildiği için imf'den para almıyor, reddediyor.
ama tefecilerden alınan parayı istediği yere harcayabiliyor.
millet iki misli faiz ödemiş umurlarında mı?
değil tabi ki.

umurlarında olsa 2020 bütçesinde faize ayrılan para 2019 bütçesine göre yüzde 20 artmazdı.
(bkz: 2020 bütçesinde faize ayrılan para/#42531999)

faizi çok seviyor bu arkadaşlar, o yüzden dünyanın en yüksek faiz oranları ile borçlanıp bu paraları istedikleri gibi kullanıp milleti faiz ödemeye mahkum ediyorlar...

neyse, bilal'e anlatır gibi anlattım sanırım.
bunca yazıyı aktroller gerçeği anlasın diye yazmadım. onlar bunu anlayamazlar, çok iyi biliyorum. diğer arkadaşlar gerçeği görsün yeter.
https://mobile.twitter.co...tatus/1244669609925632000
Sağlık alanında Corona virüsü ile mücadele için hazırlıklarını yapmış bir ülkeyiz.
Göründüğü gibi her türlü önlem alınmış.
hali hazırda olan para basılma durumunun daha fazla artacağının açıklamasıdır. yakında euro ve dolar fiyatlandırmasından anlayabilirsiniz. para iyice değersizleşecektir ytd.
para basacaktır.
güncel Önemli Başlıklar