bugün

insanları kaçak çaya yönelten durumdur. kaçak deyip geçilmemeli. tadı çogzel.
markasına göre tadı değişebilecek olan çaydır kaçak çay çoğu suriyeden bir kısmı ırak irandan gelir.
güneydoğuda yaşayan insanların kaçak çay içme bahanesi olan durumdur.

(bkz: dövlet gozel çay yapamir)
Eynesil çay içmemiş kişi söylemidir.
kaçak çayda bulunan tarım ilacı kalıntıları hesaba katılırsa, anlamını yitirecek olan hadisedir..tarım ilaçlarının, lenfoma türü hematolojik kanserlere yol açtığı kanıtlanmış bir gerçektir..

kaçak çay denilen çay türleri iran ve hindistan coğrafyasında üretilmektedir...o coğrafyaya benzer iklim ve coğrafi şartları olan yerlerde, aynı türden çayları ekerseniz verim alırsınız..
iklimsel bir olaydır. özünde çay için çok daha sıcak ve yağışlı bir iklim gereklidir.
kaçak çayın daha lezzetli olduğunu iddia etmektir. Asla doğru değildir,tadları iğrençtir, acıdır sadece daha koyu zift gibi renk verirler çaya o kadar.
üzücüdür.
Kaçak çay dediği de dünyanın en çok tanıdığı sri lanka/seylan çayı aq.

Koskoca seylan çayının adı Kürtler yüzünden kaçak kaldı. Kaçak kaçak yani vergisiz, bandrolsüz.
dışarıda, en ucuza, en dankik malzemeyle yapılan tostun, evdekinden daha lezzetli gelmesiyle aynıdır.

ben, hayatımda kaçak çay içmedim. polis baskını falan olur allah korusun. kanuna aykırı hiçbir şey yapmam.
Seylan Çayının cinsi doğal aroması, iklimi, yapım ve imal süreci farklı. Ondan tutmaz. Ayrıca Türkiyede millet bilmiyor ki, çaykur rize çayının bile 2-3-4-5. Sürgününü içiyor. Halbuki 1. Sürgün (fabrikada çalışan işçi bile alamaz) direk almanyaya gibi gelir seviyesi yüksek ülkelere ihraç edilir iç piyasaya verilmez. Çünkü tat ve kalitesi iyi olanın fiyatı hep yüksektir.

https://www.rtb.org.tr/tr/cay-tarimi-ve-turleri
Kaçak çayın tadı güzel değil ki zaten. Bizim çayların 3. Hatta 4. Kalitesi bile kaçak çaydan daha lezzetli. Çay keyif için içilir, acı, kötü bir çay keyif vermez.
kaçak çayı içmeyin. pişman olursunuz.
Kaçak çay süper amk kim demiş kötü hele iyisine denk gelin etkiyi görün.
Kaçak çaydan ne anlaşıldığına bağlı.

Geçen yıl urfa'ya gittim, hayatımda içtiğim en rezalet çayları içtim. Yav arkadaş öyle böyle değil, tam bulaşık suyu. Oraya gidiyorsun aynı çay, buraya gidiyorsun aynı çay...

Bizim Karadeniz çayı bu sözde çaya beş basar..
görsel
Nasıl yani¿
(bkz: kürt çayı) ishal olduğunuzda tercih edilebilecek çay türü.
günümüzdeki çaylar çer, çöp dolu toz gibi tadlarıda kötü denemediğim çay kalmadı. bazende çay üretim farkı oluyor ona dikkat ettim mesele x markası aldınız iyiyken başka seri pakette tat çok kötü. demlik ve demleme, su farkediyor ama yok eski çay tadı yok.

çayın iyisini ihraç ediyorlar heralde mevlana çayı acayip övdüler almanyadan tanıdık birine getirtemedim kısmet olmadı. birde normalde iki yaprak 1 tomurcuk mu ne diyorlar haberlerde görüyorum çalı budar gibi kesiyorlar kilo bassın diye heralde.

A101 den aldım istikan marka çayı diğer çaylarla harman ediyorum az birşey ekliyorum. biraz tadı kurtarıyorum. bir arkadaş hediye etmişti sallamasını biraz acı oluyor.